Алесандро Дел Пјеро

Алесандро Дел Пјеро (итал. Alessandro del Piero) е италијански поранешен фудбалер и репрезентативец на својата земја, кој играл на позицијата напаѓач.

Алесандро Дел Пјеро
Del Piero.jpg
Лични податоци
Роден на 9 ноември 1974 (1974-11-09) (45 г.)
Роден во Конељано, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001730000001,73 м
Играчки податоци
Позиција напаѓач
Повлекување 1 јануари 2015 (40 години)
Младинска кариера
Падова Падова
Јувентус Јувентус
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1991-1993 Падова Падова 14 (1)
1993-2012 Јувентус Јувентус 513 (208)
2012-2014 ФК Сиднеј ФК Сиднеј 48 (24)
2014 Делхи Дајнамос Делхи Дајнамос 10 (1)
Репрезентација
1993-1996 Италија Италија 21 11 (3)
1995-2008 Италија Италија 91 (27)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 15 мај 2012.
† Учества (Голови).

Дел Пјеро го држи рекордот на сите времиња на листата за играчи со најмногу погодоци за Јувентус. На 6 април 2008 година, тој стана играчот со најмногу настапи за Јувентус, пред легендата на Јуве Гаетано Ширеа. Од мај 2010 година, тој е на осмото место на стрелците во УЕФА Лига на шампионите на сите времиња и со Роберто Баџо е на делба на 4-тото место на вечната список на стрелци на Италијанската репрезентација со 27 постигнати гола. Водечки стрелец на оваа листа е Лујџи Рива со 35.

ЖивотописУреди

Роден на 9 ноември 1974 во Конељано, Италија, Алесандро Дел Пјеро е син на Џино по занимање електричар, и Бруна домаќинка.

Дел Пјеро е во брак со Соња Аморусо сестра на Никола Аморусо, Италијански фудбалер кој играл на напаѓач за неколку клубови во Серија А меѓу кој и Јувентус во кои заедно настапувал со Дел Пјеро. Двојката се запознала во 1999 година и се венчале во јули 2007 година, а на 22 октомври 2007 година, Аморусо родила машко бебе по име Тобиас во болницата во Торино. На 14 февруари 2008, Аморусо по вторпат била бремена и на 4 мај 2009 година во Торино ја добиваат нивната втора заедничка принова - ќерката Доротеа.

Клупска кариераУреди

Роден во Конељано, Дел Пјеро како дете редовно играл фудбал во дворот со својте тројца пријатели, Нелсо, Пјерпаоло и Џовани-Паоло. Сите четворица сонувале да станат фудбалери, но само Алесандро на крајот ќе успее да го стори тоа. Додека играл за локалниот младински тим на Сан Вендемјано на возраст од 7 бил користен на позицијата голман. Потоа Алесандро бил забележан од скаутите - го напушта домот и на возраст од 13 години му се укажува можност да игра во младинскиот состав на Падова. Тој ја добил првата шанса во професионалниот фудбал во 1991 година, кога тој настапуваше со својот клуб во италијанскта Серија Б и одиграл четири лигашки натпревари. Следната сезона тој одиграл десет натпревари за Падова и го постигна својот прв професионален гол.

Во 1993 година, Дел Пјеро направил трансфер во Јувентус, и останал таму до летото 2012. Дел Пјеро го направил своето деби во Серија А против Фоџа во септември 1993 година, а го постигнал својот прв гол во неговиот следен натпревар против Реџана откако влегол во игра како замена, а потоа го постигнал и својот прв професионален хет-трик против Парма во својот прв старт. Тој има одиграно дури четири финалиња во Лигата на шампионите, а воедно е и еден од најдобрите стрелци во историјата на ова натпреварување (89 настапи и 42 гола). Неговата најдобра сезона била 1997-98, кога тој постигнал 21 гол во Серија А и завршил како најдобар стрелец во Лигата на шампионите со 10 гола. Неговиот гол во финалето на Лигата на шампионите 1997, не можел да го спаси Јувентус од пораз со 3-1 од Борусија Дортмунд. Во октомври 1999 тој заработил сериозна повредата на коленото во натпреварот против Удинезе. Оваа повреда го оддалечила надвор од терените цела сезона. Во ова време, Дел Пјеро го заработил прекарот Пинтуричио, во однос на коментар од страна на поранешниот претседател Џани Ањели, кога тој го споредил со ренесансниот уметник Пинтуричио.

Една од најголемите предности на Дел Пјеро како фудбалер е неговата разновидност, што му овозможува него да игра во различни напаѓачки позиции.Додека тој ја започнал својата кариера како напаѓач,потоа е ротиран во формација во подлабоко улога како поддршка на напаѓачот.Кога е поставен Марчело Липи како тренер на Јувентус Дел Пјеро игра како пирамидален напаѓач заедно со ветераните Џанлука Вијали и Фабрицио Раванели.После тоа, тој ја презеде улогата во комбинација со Зинедин Зидан зад Филипо Инзаги. Како стилот на игра на Јувентус се променува во вториот престој на Липи како тренер, така и стилот на игра се менува кај Дел Пјеро, па така соработува со Зинедин Зидан и Павел Недвед во средниот ред и Давид Трезеге во нападот. По Европското Првенство во 2004, Марчело Липи беше заменет со Фабио Капело како тренер на Јувентус и на разочарување на многумина Капело не беше убеден во способностите на Дел Пјеро и често го сметаше како играч од втор план и речиси пола сезона ја грееше клупата за резерви во полза на новиот играч Златан Ибрахимовиќ. Но, Дел Пјеро сепак успеал да постигне 14 гола и така да му помогне на Јувентус да ја освои својата 28 титула. Во сезоната 2006/2007 Јувентус беше преместен во втората лига (Серија Б) и нивните последните две титули им беа одземени. Дел Пјеро соопшти дека тој ќе остане капитен на тимот во Серија Б.Тој истакна дека играчите треба да се држат со тимот, објаснувајќи дека "семејството Ањели го заслужуваат ова, како и фановите и новите директори".Додека голем број на клучни играчи како Ибрахимович, Замброта,Фабио Канаваро и Лилијан Тирам го напуштија Торино, Дел Пјеро избира да остане да игра во Серија Б и да му помогне на Јувентус да се врати на старите победнички патеки. Во текот на 2008-2009 Јувентус се враќа назад во Лигата на Шампионите, каде беа извлечени во истата група со поранешниот победник Реал Мадрид и победникот во УЕФА Купот Зенит Санкт Петербург. Фазата по групи ја поминаа на првото место но сепак 2009 година за Јувентус во Лигата на Шампионите завршила со разочарување откако тие биле елиминирани од Челзи во осминафиналето.

Во лигата, Јувентус беа главно предизвик за Милан за второто место и автоматски пласман во Лигата на Шампионите за наредната сезона. На 17 јули 2009 година, Алекс го продолжи неговиот договор со Јувентус за уште една година до 30 јуни 2011 година . За време на неговата обнова, тој изјавил: "Јас сум среќен во Јувентус, а ние сме конкурентни. Сакам да играм онолку долго колку што можам и јас сум сигурен дека барем уште две години ќе бидам на врвно ниво. Тој го забележал својот 445 настап во Серија А и тоа беше кршење на клубскиот рекорд на сите времиња. Тој е исто така, во моментов на врвот на сите времиња на листата за најдобар стрелец на Јувентус каде постигнал повеќе од 250 гола во сите натпреварувања. Има одиграно и над 600 настапи во официјалните натпревари за клубот, кршејќи го рекордот на Гаетано Ширеа кој имаше 552 настапи за Јувентус.

Во својата последна сезона во клубот, 2011-2012, Дел Пјеро го подигнал шампионскиот пехар во Серија А по една фантастична сезона кој ја одиграл клубот без да биде поразен во 38-те првенствени натпревари. На 11 април во својот 700-ти настап во дресот на Јувентус, го постигнал според многумина одлучувачкиот погодок за скудетото, со фантастично изведен слободен удар во самата завршница од натпреварот носејќи му на својот тим победа со 2-1 над Лацио. Во натпреварот од последното коло од првенството против Аталанта, Дел Пјеро свечено се опростил од навивачите на Јувентус додека траел натпреварот, а претходно во првото полувреме успеал да постигне и гол. За 19 сезони во дресот на Јувентус, Дел Пјеро освоил: 6 скудета, еден Куп на Италија, 4 Суперкупа, еден наслов во Лигата на шампионите, еден УЕФА Супер Куп, еден Интертото куп, еден Интерконтинентален куп и титула на Турнирот Вијареџо (турнир за млади играчи).

Репрезентативна кариераУреди

Дел Пјеро во моментов е четврт стрелец на Италија на сите времиња.. Неговото деби беше на турнирот Евро 96, но го направи своето појавување само во првата половина од натпреварот против Русија пред да биде заменет на полувреме.Играше и на Квалификациите и на Светското Првенство во Франција 1998 каде беа елиминирани во ¼ финалето токму од домаќинот Франција.Учествуваше и на Евро 2000 и пропушти две екслузивни шанси во поразот на Италија од Франција во финалето на Евро 2000. Тој се врати на меѓународната сцена во 2002 ФИФА Светско Првенство во Јапонија и Кореја. Почнувајќи од 2008 година, Дел Пјеро е капитен на Италија седум пати (вклучително и на Светското првенство во 2006 и Euro 2008.Тој, исто така редовно го носеше бројот 10, но подоцна ја даде на Франческо Тоти и го зеде дресот со бројот 7,иако тоа беше првиот број кој го носеше на себе,во почетокот на неговата кариера. Има добиено неколку меѓународни признанија меѓу кои: беше именуван во ФИФА топ 100 фудбалери, како и во листата на 125 најголеми живи фудбалери избрани од Пеле како дел од стогодишнината прослави ФИФА а исто така Бразилската ѕвезда Роналдињо прокламира дека Дел Пјеро му е идол.Во 2000 година исто така беше изгласан и одбран во листата на најдобрите европски играчи за изминатите 50 години.

Надвор од фудбалотУреди

На 9 февруари 2009 година, беше објавено дека Дел Пјеро поднесе тужба за крадење на авторските права во веб сајтот "Фејсбук" каде се појави лажен прфил кој го носеше неговото име а во тој профил беа користени врски со нацистички основи. Покрај постигнувајќи цели,Дел Пјеро исто така е познат по својата смисла за хумор и е популарен гостин на италијански комедии.

На телевизија,Дел Пјеро не е познат само по своите натпревари, но, исто така, за емитување и рекламирање вештини. Тој е под договор со германскиот производител на спортска опрема "Адидас", италијанскиот производител на автомобили "Фиат" и јапонски мотор компанија Сузуки.Во 2006 година тој се појави во телевизиска реклама за јапонските скутер Сузуки Бургман заедно со спортски агент Андреас Голер.

Дел Пјеро беше, исто така, вклучени на насловната страница на ЕА Спорт ФИФА 2004 видеоигра,заедно со Тјери Анри и Роналдињо.Тоа е потврдено дека ќе биде една од двете ѕвезди избрани на насловната страница на италијанската верзија на ПЕС 2010 (видеоигра),другиот е ѕвездата на ФК Барселона и Аргентина Лионел Меси.

Дел Пјеро ја има користено неговата слава и пари за промовирање и поддршка на борбата против рак и неговите истражувања.

ТитулиУреди

КлупскиУреди

  ЈувентусУреди

РепрезентативниУреди

ИталијаУреди

Надворешни врскиУреди

Спортски позиции
Претходник
Антонио Конте
 
Капитен на Јувентус

2001–2012
Наследник
Џанлујџи Буфон
Претходник
Џампјеро Бониперти
 
Најдобар стрелец на Јувентус

30 октомври 2010

Викицитат има збирка цитати поврзани со: