Монпелје (фр. Montpellier, окс. Montpelhièr) — град во јужна Франција. Тој е главен град на регионот Лангдок-Русијон и е сместен во департманот Еро.

Монпелје
Montpellier
Грб на Монпелје
Монпелје is located in Франција
Монпелје
Монпелје
Координати: 43°36′43″N 3°52′38″E / 43.6119° СГШ; 3.8772° ИГД / 43.6119; 3.8772
ЗемјаФранција
РегионЛангдок-Русијон
ДепартманЕро
ОкругМонпелје
Општ. заедницаМонпелје
Управа
 • Градоначалник (2014–2020) Филип Сорел
Површина156,88 км2 (2,196 ми2)
Население (2011)2264.538
 • Ранг8-ми во земјата
 • Густина47/км2 (120/ми2)
INSEE/Пошт. бр.34172 / 34000, 34070, 34080, 34090
Надм. висина7 м
(прос. 27 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Населението во градот брои 251.392, а во поширокото градско подрачје — преку 600.000 жители (2006).

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди