УЕФА Лига на шампиони 2001/02

фудбалско натпреварување

УЕФА Лига на шампиони 2001/02 — 10. сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 47. сезона од основањето на натпреварувањето.

УЕФА Лига на шампиони 2001/02
Податоци за купот
Датуми11 јули 2001 — 15 мај 2002
Екипи32 (72 заклучно со квалификациите)
Финале
ШампиониШпанија Реал Мадрид
(9. титула)
Вице-шампионГерманија Баер Леверкузен
Статистики за купот
Одиграни натпревари157
Постигнати голови393 (2.5 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Холандија Руд Ван Нистелрој (10 голови)

Финалето било одиграно на 15 мај 2002 година на стадионот Хемпден Парк во Глазгов, каде што Реал Мадрид со резултат 2:1 издвоил победа над Баер Леверкузен со тоа освојувајќи го својот 9. трофеј во најсилното европско натпреварување. Бранителот на титулата од претходната година, Бајерн Минхен, испаднал во четвртфиналето, каде што бил поразен во двомеч од страна на Реал Мадрид.

Квалификации

уреди

Прво квалификациско коло

уреди

Првите натпревари биле одиграни на 11 јули, а реванш натпреварите на 18 јули 2001 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Аракс Арарат   0:3   Шериф Тираспол 0:1 0:2
Линфилд   0:1   Торпедо Кутаиси 0:0 0:1
Бохимијан   3:0   Левадија Талин 3:0 0:0
Ф91 Диделанж   2:6   Сконто 1:6 1:0
Левски Софија   4:0   Железничар Сараево 4:0 0:0
ВБ Вагур   0:5   Славија Мозир 0:0 0:5
Валета   0:5   Хака 0:0 0:5
Слога Југомагнат   1:1[1]   Каунас 0:0 1:1
Рејкјавик   2:2[1]   Влазнија Скадар 2:1 0:1
Бери Таун   3:0   Шамкир 2:0 1:0

Второ квалификациско коло

уреди

Првите натпревари биле одиграни на 24 и 25 јули, а реванш натпреварите на 31 јули и 1 август 2001 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Хака   3:1   Макаби Хаифа 0:1 3:0*
Шахтјор Донецк   4:2   Лугано 3:0 1:2
Омонија   2:3   Црвена ѕвезда 1:1 1:2
Ференцварош   0:0
(4:5 пен.)
  Хајдук Сплит 0:0 0:0 (прод.)
Порто   9:3   Бери Таун 8:0 1:3
Марибор   1:6   Ренџерс 0:3 1:3
Галатасарај   6:1   Влазнија Скадар 2:0 4:1
Славија Мозир   0:2   Интер Братислава 0:1 0:1
Андерлехт   6:1   Шериф Тираспол 4:0 2:1
Торпедо Кутаиси   2:4   Копенхаген 1:1 1:3
Левски Софија   1:1[1]   Бран 0:0 1:1
Сконто   1:3   Висла Краков 1:2 0:1
Бохимијан   1:4   Халмстад 1:2 0:2
Стеауа Букурешт   5:1   Слога Југомагнат 3:0 2:1

* Реванш натпреварот бил завршен со победа на Макаби со резултат 4:0, но натпреварот бил регистриран како службена победа од 3:0 за екипата на Хака поради тоа што екипата на Макаби играла со суспендиран играч.

Трето квалификациско коло

уреди

Првите натпревари биле одиграни на 7 и 8 август, а реванш натпреварите на 21 и 22 август 2001 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Шахтјор Донецк   1:5   Борусија Дортмунд 0:2 1:3
Локомотива Москва   3:2   Тирол Инсбрук 3:1 0:1
Стеауа Букурешт   3:5   Динамо Киев 2:4 1:1
Хака   1:9   Ливерпул 0:5 1:4
Хајдук Сплит   1:2   Мајорка 1:0 0:2 (прод.)
Црвена ѕвезда   0:3   Баер Леверкузен 0:0 0:3
Висла Краков   3:5   Барселона 3:4 0:1
Копенхаген   3:5   Лацио 2:1 1:4
Интер Братислава   3:7   Розенборг 3:3 0:4
Халмстад   3:4   Андерлехт 2:3 1:1
Славија Прага   1:3   Панатинајкос 1:2 0:1
Галатасарај   3:2   Левски Софија 2:1 1:1
Ајакс   2:3   Селтик 1:3 1:0
Порто   5:4   Грасхопер 2:2 3:2
Парма   1:2   Лил 0:2 1:0
Ренџерс   1:2   Фенербахче 0:0 1:2

Прв круг на натпреварување по групи

уреди

Првиот круг од натпреварувањето по групи се играл од 11 септември до 31 октомври 2001 година.

Легенда:
Победникот од групата и второпласираната екипа продолжиле во вториот круг на натпреварувањето по групи.
Третопласираната екипа го продолжува своето натпреварување во третото коло од УЕФА Купот.

Група А

уреди
 
  АНД ЛОК РМ РОМ
  Андерлехт 1:5 0:2 0:0
  Локомотива Москва 1:1 2:0 0:1
  Реал Мадрид 4:1 4:0 1:1
  Рома 1:1 2:1 1:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Реал Мадрид 6 4 1 1 13 5 +8 13
2.   Рома 6 2 3 1 6 5 +1 9
3.   Локомотива Москва 6 2 1 3 9 9 0 7
4.   Андерлехт 6 0 3 3 4 13 -9 3

Група Б

уреди
 
  БОА БД ДК ЛИВ
  Боависта 2:1 3:1 1:1
  Борусија Дортмунд 2:1 1:0 0:0
  Динамо Киев 1:0 2:2 1:2
  Ливерпул 1:1 2:0 1:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Ливерпул 6 3 3 0 7 3 +4 12
2.   Боависта 6 2 2 2 8 7 +1 8
3.   Борусија Дортмунд 6 2 2 2 6 7 -1 8
4.   Динамо Киев 6 1 1 4 5 9 -4 4

Група Ц

уреди
 
  АРС МАЈ ПАН ШАЛ
  Арсенал 3:1 2:1 3:2
  Мајорка 1:0 1:0 0:4
  Панатинајкос 1:0 2:0 2:0
  Шалке 04 3:1 0:1 0:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Панатинајкос 6 4 0 2 8 3 +5 12
2.   Арсенал 6 3 0 3 9 9 0 9
3.   Мајорка 6 3 0 3 4 9 -5 9
4.   Шалке 04 6 2 0 4 9 9 0 6

Група Д

уреди
 
  ГАЛ ЛАЦ НАН ПСВ
  Галатасарај 1:0 0:0 2:0
  Лацио 1:0 1:3 2:1
  Нант 0:1 1:0 4:1
  ПСВ Ајндховен 3:1 1:0 0:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Нант 6 3 2 1 8 3 +5 11
2.   Галатасарај 6 3 1 2 5 4 +1 10
3.   ПСВ Ајндховен 6 2 1 3 6 9 -3 7
4.   Лацио 6 2 0 4 4 7 -3 6

Група Е

уреди
 
  СЕЛ ЈУВ ПОР РОЗ
  Селтик 4:3 1:0 1:0
  Јувентус 3:2 3:1 1:0
  Порто 3:0 0:0 1:0
  Розенборг 2:0 1:1 1:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Јувентус 6 3 2 1 11 8 +3 11
2.   Порто 6 3 1 2 7 5 +2 10
3.   Селтик 6 3 0 3 8 11 -3 9
4.   Розенборг 6 1 1 4 4 6 -2 4

Група Ф

уреди
 
  БАР БЛ ФЕН ОЛ
  Барселона 2:1 1:0 2:0
  Баер Леверкузен 2:1 2:1 2:4
  Фенербахче 0:3 1:2 0:1
  Олимпик Лион 2:3 0:1 3:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Барселона 6 5 0 1 12 5 +7 15
2.   Баер Леверкузен 6 4 0 2 10 9 +1 12
3.   Олимпик Лион 6 3 0 3 10 9 +1 9
4.   Фенербахче 6 0 0 6 3 12 -9 0

Група Г

уреди
 
  ДЕП ЛИЛ МЈ ОЛИ
  Депортиво ла Коруња 1:1 2:1 2:2
  Лил 1:1 1:1 3:1
  Манчестер Јунајтед 2:3 1:0 3:0
  Олимпијакос 1:1 2:1 0:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Депортиво ла Коруња 6 2 4 0 10 8 +2 10
2.   Манчестер Јунајтед 6 3 1 2 10 6 +4 10
3.   Лил 6 1 3 2 7 7 0 6
4.   Олимпијакос 6 1 2 3 6 12 -6 5

Група Х

уреди
 
  БМ ФЕЈ СП СМ
  Бајерн Минхен 3:1 0:0 5:1
  Фејенорд 2:2 0:2 2:1
  Спарта Прага 0:1 4:0 2:0
  Спартак Москва 1:3 2:2 2:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Бајерн Минхен 6 4 2 0 14 5 +9 14
2.   Спарта Прага 6 3 2 1 10 3 +7 11
3.   Фејенорд 6 1 2 3 7 14 -7 5
4.   Спартак Москва 6 0 2 4 7 16 -9 2

Втор круг на натпреварување по групи

уреди

Првиот круг од натпреварувањето по групи се играл од 20 ноември до 20 март 2002 година.

Легенда:
Победникот во групата и второпласираниот клуб продолжуваат во полуфиналето.

Група А

уреди
 
  БМ БОА МЈ НАН
  Бајерн Минхен 1:0 1:1 2:1
  Боависта 0:0 0:3 1:0
  Манчестер Јунајтед 0:0 3:0 5:1
  Нант 0:1 1:1 1:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Манчестер Јунајтед 6 3 3 0 13 3 +10 12
2.   Бајерн Минхен 6 3 3 0 5 2 +3 12
3.   Боависта 6 1 2 3 2 8 -6 5
4.   Нант 6 0 2 4 4 11 -7 2

Група Б

уреди
 
  БАР ГАЛ ЛИВ РОМ
  Барселона 2:2 0:0 1:1
  Галатасарај 0:1 1:1 1:1
  Ливерпул 1:3 0:0 2:0
  Рома 3:0 1:1 0:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Барселона 6 2 3 1 7 7 0 9
2.   Ливерпул 6 1 4 1 4 4 0 7
3.   Рома 6 1 4 1 6 5 +1 7
4.   Галатасарај 6 0 5 1 5 6 -1 5

Група Ц

уреди
 
  ПАН ПОР РМ СПА
  Панатинајкос 0:0 2:2 2:1
  Порто 2:1 1:2 0:1
  Реал Мадрид 3:0 1:0 3:0
  Спарта Прага 0:2 2:0 2:3
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Реал Мадрид 6 5 1 0 14 5 +9 16
2.   Панатинајкос 6 2 2 2 7 8 -1 8
3.   Спарта Прага 6 2 0 4 6 10 -4 6
4.   Порто 6 1 1 4 3 7 -4 4

Група Д

уреди
 
  АРС БЛ ДЕП ЈУВ
  Арсенал 4:1 0:2 3:1
  Баер Леверкузен 1:1 3:0 3:1
  Депортиво ла Коруња 2:0 1:3 2:0
  Јувентус 1:0 4:0 0:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Баер Леверкузен 6 3 1 2 11 11 0 10
2.   Депортиво ла Коруња 6 3 1 2 7 6 +1 10
3.   Арсенал 6 2 1 3 8 8 0 7
4.   Јувентус 6 2 1 3 7 8 -1 7

Четвртфинале

уреди

Првите натпревари биле одиграни на 2 и 3 април, а реванш натпреварите на 9 и 10 април 2002 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Панатинајкос   2:3   Барселона 1:0 1:3
Бајерн Минхен   2:3   Реал Мадрид 2:1 0:2
Депортиво ла Коруња   2:5   Манчестер Јунајтед 0:2 2:3
Ливерпул   3:4   Баер Леверкузен 1:0 2:4

Полуфинале

уреди

Првите натпревари биле одиграни на 23 и 24 април, а реванш натпреварите на 30 април и 1 мај 2002 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Барселона   1:3   Реал Мадрид 0:2 1:1
Манчестер Јунајтед   3:3[1]   Баер Леверкузен 2:2 1:1

Финале

уреди
15 мај 2002
20:45 UTC+1
Баер Леверкузен   1 – 2   Реал Мадрид Хемпден Парк, Глазгов
Публика: 52.000
Судија: Урс Маер (Швајцарија)
Лусио   13' (извештај) Раул   8'
Зидан   45'

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Екипата се квалификувала според правилото на повеќе постигнати голови на гости.

Надворешни врски

уреди