УЕФА Лига на шампиони 1998/99

УЕФА Лига на шампиони 1998/99 — 7. сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 44. сезона од основањето на натпреварувањето.

УЕФА Лига на шампиони 1998/99
Податоци за купот
Датуми22 јули 1998 — 26 мај 1999
Екипи24 (56 заклучно со квалификациите)
Финале
ШампиониАнглија Манчестер Јунајтед
(2. титула)
Вице-шампионГерманија Бајерн Минхен
Статистики за купот
Одиграни натпревари85
Постигнати голови234 (2.75 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Украина Андриј Шевченко
Тринидад и Тобаго Двајт Јорк (8)

Финалето било одиграно на 26 мај 1999 година на Камп ноу во Барселона, каде што Манчестер Јунајтед со резултат 2:1 издвоил победа над Бајерн Минхен по голем пресврт во дополнителните минути од натпреварот. Баерн Минхен бил во водство сите 90 минути, за потоа екипата на Манчестер Јунајтед да постигне два гола во третата минута од дополнувањето, со тоа освојувајќи го својот втор трофеј во најсилното европско натпреварување (првпат во сезоната 1967/68). Бранителот на титулата од претходната сезона, Реал Мадрид, испаднал во четвртфиналето каде што во двомеч бил поразен од страна на Динамо Киев.

Квалификации уреди

Прво квалификациско коло уреди

Првите натпревари биле одиграни на 22 јули, а реванш натпреварите на 27 јули 1998 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Силекс   1:2   Клуб Брухе 0:0 1:2
Лоѓ   7:2   Ганџа 4:1 3:1
Литекс   3:2   Халмстад 2:0 1:2
Грасхопер   8:0   Женес Еш 6:0 2:0
Селтик   2:0   Сент Патрикс Атлетик 0:0 2:0
Кареда   0:4   Браник Марибор 0:3 0:1
Динамо Киев   10:1   Бери Таун 8:0 2:1
Клифтонвил   1:13   Кошице 1:5 0:8
Сконто   2:1   Динамо Минск 0:0 2:1
Валета   0:8   Анортозис 0:2 0:6
Беитар Ерусалим   5:1   Б36 Торсхавн 4:1 1:0
Динамо Тбилиси   4:3   Влазнија Скадар 3:01 1:3
Хелсинки   5:0   Ереван 2:0 3:0
Обилиќ   4:1   Вестманаеја 2:0 2:1
Зимбру Кишинев   2:3   Ујпешт 1:0 1:3
Стеауа Букурешт   5:4   Флора 4:1 1:3

1 Динамо Тбилиси победил со службен резултат 3:0.

Второ квалификациско коло уреди

Првите натпревари биле одиграни на 12 август, а реванш натпреварите на 26 август 1998 година. Поразените екипи од второто квалификациско коло својот настап го продолжиле во првото коло од УЕФА Купот.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Розенборг   4:4[1]   Клуб Брухе 2:0 2:4
Манчестер Јунајтед   2:0   Лоѓ 2:0 0:0
Литекс   2:11   Спартак Москва 0:5 2:6
Галатасарај   5:3   Грасхопер 2:1 3:2
Селтик   1:3   Кроација Загреб 1:0 0:3
Браник Марибор   3:5   ПСВ Ајндховен 2:1 1:4 (прод.)
Динамо Киев   1:1
(3:1 пен.)
  Спарта Прага 0:1 1:0 (прод.)
Кошице   1:2   Брондби 0:2 1:0
Интер Милано   7:1   Сконто 4:0 3:1
Олимпијакос   6:3   Анортозис 2:1 4:2
Бенфика   8:4   Беитар Јерусалим 6:0 2:4
Динамо Тбилиси   2:2[1]   Атлетик Билбао 2:1 0:1
Хелсинки   2:1   Мец 1:0 1:1
Бајерн Минхен   5:1   Обилиќ 4:0 1:1
Штурм Грац   7:2   Ујпешт 4:0 3:2
Стеауа Букурешт   5:8   Панатинајкос 2:2 3:6

Натпреварување по групи уреди

Натпреварувањето по групи се играло од 16 септември до 9 декември 1998 година. Преминот во четвртфиналето покрај победникот од групата обезбедувале и двата најдобри второпласирани клубови.

Група А уреди

 
  ПОР ОЛИ КРО АЈА
  Порто 2:2 3:0 3:0
  Олимпијакос 2:1 2:0 1:0
  Кроација Загреб 3:1 1:1 0:0
  Ајакс 2:1 2:0 0:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Олимпијакос 6 3 2 1 8 6 +2 11
2.   Кроација Загреб 6 2 2 2 5 7 -2 8
3.   Порто 6 2 1 3 11 9 +2 7
4.   Ајакс 6 2 1 3 4 6 -2 7

Група Б уреди

 
  ЈУВ ГАЛ АБ РОЗ
  Јувентус 2:2 1:1 2:0
  Галатасарај 1:1 2:1 3:0
  Атлетик Билбао 0:0 1:0 1:1
  Розенборг 1:1 3:0 2:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Јувентус 6 1 5 0 7 5 +2 8
2.   Галатасарај 6 2 2 2 8 8 0 8
3.   Розенборг 6 2 2 2 7 8 -1 8
4.   Атлетик Билбао 6 1 3 2 5 6 -1 6

Група Ц уреди

 
  РМ ИНТ ШТУ СПА
  Реал Мадрид 2:0 6:1 2:1
  Интер Милано 3:1 1:0 2:1
  Штурм Грац 1:5 0:2 0:2
  Спартак Москва 2:1 1:1 0:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Интер Милано 6 4 1 1 9 5 +4 13
2.   Реал Мадрид 6 4 0 2 17 8 +9 12
3.   Спартак Москва 6 2 2 2 7 6 +1 8
4.   Штурм Грац 6 0 1 5 2 16 -14 1

Група Д уреди

 
  МЈ БАР БРО БМ
  Манчестер Јунајтед 3:3 5:0 1:1
  Барселона 3:3 2:0 1:2
  Брондби 2:6 0:2 2:1
  Бајерн Минхен 2:2 1:0 2:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Бајерн Минхен 6 3 2 1 9 6 +3 11
2.   Манчестер Јунајтед 6 2 4 0 20 11 +9 10
3.   Барселона 6 2 2 2 11 9 +2 8
4.   Брондби 6 1 0 5 4 18 -14 3

Група Е уреди

 
  ПАН ДИН ЛАН АРС
  Панатинајкос 2:1 1:0 1:3
  Динамо Киев 2:1 1:1 3:1
  Ланс 1:0 1:3 1:1
  Арсенал 2:1 1:1 0:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Динамо Киев 6 3 2 1 11 7 +4 11
2.   Ланс 6 2 2 2 5 6 -1 8
3.   Арсенал 6 2 2 2 8 8 0 8
4.   Панатинајкос 6 2 0 4 6 9 -3 6

Група Ф уреди

 
  ПСВ ХЕЛ КАЈ БЕН
  ПСВ Ајндховен 2:1 1:2 2:2
  Хелсинки 1:3 0:0 2:0
  Кајзерслаутерн 3:1 5:2 1:0
  Бенфика 2:1 2:2 2:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Кајзерслаутерн 6 4 1 1 12 6 +6 13
2.   Бенфика 6 2 2 2 8 9 -1 8
3.   ПСВ Ајндховен 6 2 1 3 10 11 -1 7
4.   Хелсинки 6 1 2 3 8 12 -4 5

Рангирање на второпласираните екипи уреди

Клуб ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
  Реал Мадрид 6 4 0 2 17 8 +9 12
  Манчестер Јунајтед 6 2 4 0 20 11 +9 10
  Галатасарај 6 2 2 2 8 8 0 8
  Бенфика 6 2 2 2 8 9 -1 8
  Ланс 6 2 2 2 5 6 -1 8
  Кроација Загреб 6 2 2 2 5 7 -2 8

Четвртфинале уреди

Првите натпревари биле одиграни на 3 март, а реванш натпреварите на 17 март 1999 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Реал Мадрид   1:3   Динамо Киев 1:1 0:2
Манчестер Јунајтед   3:1   Интер Милано 2:0 1:1
Јувентус   3:2   Олимпијакос 2:1 1:1
Бајерн Минхен   6:0   Кајзерслаутерн 2:0 4:0

Полуфинале уреди

Првите натпревари биле одиграни на 7 април, а реванш натпреварите на 21 април 1999 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Манчестер Јунајтед   4:3   Јувентус 1:1 3:2
Динамо Киев   3:4   Бајерн Минхен 3:3 0:1

Финале уреди

26 мај 1999
Манчестер Јунајтед   2 – 1   Бајерн Минхен Ноу камп, Барселона
Публика: 90.000
Судија: Пјерлуиџи Колина (Италија)
Шерингем   90+1'
Солшер   90+3'
Баслер   6'

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Екипата се квалификувала според правилото за повеќе постигнати голови на гости.

Надворешни врски уреди