Фудбалска репрезентација на Шпанија

машка фудбалска репрезентација која ја претставува Шпанија

Фудбалската репрезентација на Шпанија ја претставува Шпанија во фудбал. Под управа е на Шпанската фудбалска федерација. Шпанија е трикратен европски првак и прва репрезентација која го одбранила насловот европски првак како и прва репрезентација која освоила три големи натпреварувања (ЕП 2008, СП 2010, ЕП 2012).

 Шпанија
СојузШпанска Фудбалска Асоцијација
КонфедерацијаУЕФА (Европа)
СелекторШпанија Висенте дел Боске
КапитенИкер Касиљас
Најмногу настапиИкер Касиљас (153)
Најдобар стрелецДавид Вилја (56)
Домашен стадионХампден Парк)
ФИФА кодESP
Домашни бои
Гостински бои
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално1 (април 2012)
Највисок1 (јули 2008)
Најнизок25 (март 1998)
Прв меѓународен натпревар
Шпанија Шпанија 1 - 0 Данска Данска
(Брисел, Белгија; 28 ноември 1920)
Најголема победа
Шпанија Шпанија 13 - 0 Бугарија Бугарија
(Мадрид, Шпанија; 21 мај 1933)
Најлош пораз
Италија Италија 7 - 1 Шпанија Шпанија
(Амстердам, Холандија; 4 јуни 1928)
Светско првенство
Учества14 1954
Најдобар резултатпобедници 2010
Европско Фудбалско Првенство
Учества9 (Првпат во во 1964)
Најдобар резултатпобедници 1964, 2008 и 2012

Во јуни 2008 Шпанија станала водечка репрезентација на ранг списокот на ФИФА, и тоа како прва земја која никогаш не била светски првак. Тоа им пошло од рака на Светското првенство 2010, победувајќи ја холандската репрезентација 1-0 по продолженија.