Фудбалски клуб Парма (претходно Parma Associazione Calcio) е италијански фудбалски клуб од градот Парма. Тимот се натпреварува во Серија А, а својте домашни мечеви ги игра на стадионот Енио Тардини Стадио. Основан e како Верди Фудбал Клуб во јули 1913 година, но клубот го промени своето име во декември истата година.

Парма
Logo Parma Calcio 1913 (adozione 2016).png
Целосно имеПарма Фудбал клуб
ДржаваИталија Италија
ПрекарМлекари
Основандекември 16, 1913; пред 109 години (1913-12-16)
ЛокацијаПарма, Италија
Бои          жолта и бела
СтадионЕнио Тардини
Капацитет22,359
СопственикDesports Group
ПретседателКина Жианг Лиџанг
ТренерИталија Роберто Д'Аверса
ЛигаСерија А Серија А
2017–18Серија Б, 2-ри (Rise промоција)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Иако Парма никогаш не го освои домашното првенство и никогаш не се натпреваруваа за големите трофеи до 1990-тите, тие освоија три италијански купови, еден Суперкуп на Италија, два УЕФА Купа, еден Европски супер куп и еден Куп на Победниците на Куповите. Финансирани од страна на Калисто Танци, клубот ги освои овие осум трофеи во периодот помеѓу 1992 и 2002 година, период во кој го постигна својот најдобар некогаш финиш во лигата - како второпласирани во сезоната 1996-97 во Серија А - и им се закани на доминацијата на воспоставените сили во лигата: Јувентус, Милан и Интер, кој беа единствени италијански клубови кој имаа повеќе успех во европската конкуренција од Парма.

ТитулиУреди

ДомашниУреди

ЕвропскиУреди

Надворешни врскиУреди