Играчи на италијанската фудбалска репрезентација

список на статии на Викимедија

Список на играчи по бројот на настапи за италијанската репрезентацијаУреди

 
Џанлујџи Буфон, рекордер по бројот на настапи за италијанската репрезентација со 176 натпревари.

Овој список ги содржи играчите кои ја претставувале италијанската репрезентацијата во најмалку еден натпревар.

Играчите во болд се сè уште активни.

# Име Настапи Деби Последен настап Клуб(ови)
1. Џанлујџи Буфон 176 1997 2018 20   Парма, 156   Јувентус
2. Фабио Канаваро 136 1997 2010 61   Парма, 19   Интер, 30   Јувентус, 26   Реал Мадрид
3. Паоло Малдини 126 1988 2002   Милан
4. Даниеле Де Роси 117 2004 2017   Рома
5. Андреја Пирло 116 2002 2015 74   Милан, 41   Јувентус, 1   Њујорк Сити
6. Дино Ѕоф 112 1968 1983 19   Наполи, 93   Јувентус
7. Џорџо Кјелини 103 2004 5   Фјорентина, 98   Јувентус
8. Џанлука Ѕамброта 98 1999 2010 58   Јувентус, 17   Барселона, 23   Милан
9. Леонардо Бонучи 95 2010 2   Бари, 77   Јувентус, 10   Милан
10. Џакинто Факети 94 1963 1977   Интер
11. Алесандро Дел Пјеро 91 1995 2008   Јувентус
12. Франко Барези 81 1982 1994   Милан
Џузепе Бергоми 81 1982 1998   Интер
Марко Тардели 81 1976 1985 80   Јувентус, 1   Интер
15. Деметрио Албертини 79 1991 2002   Милан
16. Алесандро Неста 78 1996 2006 46   Лацио, 32   Милан
Гаетано Ширеа 78 1975 1986   Јувентус
18. Џанкарло Антоњони 73 1974 1983   Фјорентина
Андреја Барцаљи 73 2004 2017 23   Палермо, 2   Волфсбург, 48   Јувентус
Џенаро Гатузо 73 2000 2010   Милан
Антонио Кабрини 73 1978 1983   Јувентус
22. Клаудио Џентиле 71 1975 1984   Јувентус
23. Сандро Мацола 70 1963 1974   Интер
24. Тарчизио Бургнич 66 1963 1974   Интер
Рикардо Монтоливо 66 2007 2017 37   Фјорентина, 29   Милан
26. Франческо Грацијани 64 1975 1983 47   Торино, 17   Фјорентина
27. Роберто Донадони 63 1986 1996 59   Милан, 4   Њујорк Метростарс
Франко Каузио 63 1972 1983 57   Јувентус, 6   Удинезе
29. Алесандро Алтобели 61 1980 1988   Интер
30. Дино Баџо 60 1991 1999 1   Интер, 19   Јувентус, 40   Парма
Џани Ривера 60 1962 1974   Милан
32. Умберто Калигарис 59 1922 1934 37   Казале, 22   Јувентус
Алесандро Костакурта 59 1991 1998   Милан
Џанлука Вијали 59 1985 1992 56   Сампдорија, 3   Јувентус
35. Валтер Ѕенга 58 1986 1992   Интер
Франческо Тоти 58 1998 2006   Рома
37. Филипо Инѕаги 57 1997 2007 1   Аталанта, 31   Јувентус, 25   Милан
Кристијан Панучи 57 1994 2008 4   Милан, 13   Реал Мадрид, 4   Интер, 36   Рома
Алберто Џилардино 57 2004 2013 6   Парма, 19   Милан, 22   Фјорентина, 8   Болоња, 2   Џенова
40. Роберто Баџо 56 1988 2004 13   Фјорентина, 31   Јувентус, 2   Милан, 6   Болоња, 3   Интер, 1   Бреша
41. Ромео Бенети 55 1971 1980 22   Јувентус, 29   Милан, 4   Рома
Мауро Герман Каморанези 55 2003 2010   Јувентус
Клаудио Маркизио 55 2009 2017   Јувентус
44. Фернандо Де Наполи 54 1986 1992 5   Авелино, 49   Наполи
Антонио Кандрева 54 2009 2018 2   Ливорно, 38   Лацио, 14   Интер
46. Џузепе Меаца 53 1930 1939   Интер
47. Вирџинио Росета 52 1920 1934 10   Про Верчели, 42   Јувентус
48. Фулвио Коловати 50 1979 1986 33   Милан, 17   Интер
49. Кристијан Виери 49 1997 2005 4   Јувентус, 9   Атлетико Мадрид, 4   Лацио, 28   Интер, 4   Милан
Чиро Ферара 49 1987 2000 25   Наполи, 24   Јувентус
51. Фабио Гросо 48 2003 2009 3   Перуџа, 20   Палермо, 2   Интер, 20   Олимпик Лион, 3   Јувентус
Симоне Перота 48 2002 2009 19   Кјево, 29   Рома
Паоло Роси 48 1977 1986 14   Виченца, 5   Перуџа, 27   Јувентус, 2   Милан
54. Адолфо Балончери 47 1920 1930 20   Алесандрија, 27   Торино
Џанпјеро Комби 47 1924 1934   Јувентус
Бруно Конти 47 1980 1986   Рома
Лука Тони 47 2004 2009 10   Палермо, 17   Фјорентина, 20   Бајерн Минхен
Џузепе Џанини 47 1987 1991   Рома
59. Пјетро Вјерховод 45 1981 1993 2   Комо, 43   Сампдорија
Рикардо Фери 45 1986 1992   Интер
61. Пјерлујџи Казираги 44 1991 1998 10   Јувентус, 34   Лацио
Џовани Ферари 44 1930 1938 1   Алесандрија, 26   Јувентус, 17   Интер
63. Ренцо Де Веки 43 1910 1925 12   Милан, 31   Џенова
64. Роберто Бетега 42 1975 1983   Јувентус
Антонио Ди Натале 42 2002 2012 4   Емполи, 38   Удинезе
Џиџи Рива 42 1965 1974   Каљари
67. Салваторе Бањи 41 1981 1987 3   Перуџа, 10   Интер, 28   Наполи
Марко Матераци 41 2001 2008 2   Перуџа, 39   Интер
69. Анџело Ди Ливио 40 1995 2002 27   Јувентус, 13   Фјорентина
Винченцо Јаквинта 40 2005 2010 17   Удинезе, 23   Јувентус
71. Никола Берти 39 1988 1995   Интер
Матија Де Шиљо 39 2013 31   Милан, 8   Јувентус
Антонио Касано 39 2003 2014 8   Рома, 2   Реал Мадрид, 10   Сампдорија, 15   Милан, 4   Парма
74. Алберто Аквилани 38 2006 2014 11   Рома, 6   Ливерпул, 4   Милан, 17   Фјорентина
Џампјеро Бониперти 38 1947 1960   Јувентус
Џузепе Досена 38 1981 1987 2   Болоња, 36   Торино
Стефано Фјоре 38 2000 2004 18   Удинезе, 17   Лацио, 3   Валенсија
78. Роберто Росато 37 1965 1973 14   Торино, 23   Милан
79. Марио Балотели 36 2010 1   Интер, 15   Манчестер Сити, 17   Милан, 3   Ница
Матео Дармијан 36 2014 13   Торино, 23   Манчестер Јунајтед
Лујџи Де Агостини 36 1987 1991 3   Верона, 33   Јувентус
Чиро Имобиле 36 2014 7   Торино, 8   Борусија Дортмунд, 21   Лацио
Роберто Манчини 36 1984 1994   Сампдорија
Марко Пароло 36 2011 2018 1   Чезена, 5   Парма, 30   Лацио
Сандро Салвадоре 36 1960 1970 8   Милан, 28   Јувентус
86. Масимо Амброзини 35 1999 2008   Милан
Џанфранко Ѕола 35 1991 1997 3   Наполи, 23   Парма, 9   Челси
Ералдо Монцељо 35 1930 1938 21   Болоња, 14   Рома
Раимундо Орси 35 1929 1935   Јувентус
90. Енрико Албертози 34 1961 1972 18   Фјорентина, 16   Каљари
Роберто Ди Матео 34 1936 1942 15   Лацио, 19   Челси
Кристијан Маџо 34 2008 2015   Наполи
Масимо Одо 34 2002 2008 25   Лацио, 9   Милан
Силвио Пиола 34 1935 1952 30   Лацио, 2   Јувентус, 2   Новара
95. Анџело Доменгини 33 1963 1972 1   Аталанта, 17   Интер, 15   Каљари
Марко Верати 33 2012   Париз Сен Жермен
97. Мауро Белуџи 32 1972 1979 7   Интер, 24   Болоња, 1   Наполи
Лоренцо Инсиње 32 2012   Наполи
Фабио Капело 32 1972 1976 27   Јувентус, 5   Милан
Алесандро Флоренци 32 2012   Рома
101. Лујџи Ди Бјаџо 31 1998 2002 12   Рома, 19   Интер
Леополдо Конти 31 1920 1929   Интер
Анџело Перуци 31 1995 2006 26   Јувентус, 5   Лацио
104. Пјетро Рава 30 1935 1948 29   Јувентус, 1   Алесандрија
Џузепе Роси 30 2008 2014 27   Вилјареал, 3   Фјорентина
Тијаго Мота 30 2011 2016 6   Интер, 24   Париз Сен Жермен
107. Џакомо Булгарели 29 1962 1967   Болоња
Џанкарло Де Систи 29 1967 1972   Фјорентина
Марио Мањоци 29 1924 1932 26   Ливорно, 3   Милан
Алфредо Пито 29 1928 1935 21   Болоња, 5   Фјорентина, 3   Интер
Лујџи Чевенини 29 1915 1919 22   Интер, 4   Новезе, 3   Јувентус
Емануеле Џакерини 29 2012 2016 14   Јувентус, 7   Сандерленд, 8   Болоња
113. Фабио Кваљарела 28 2007 6   Сампдорија, 11   Удинезе, 8   Наполи, 3   Јувентус
Вирџилио Феличе Леврато 28 1924 1928 3 Предлошка:Fb team Vado, 4   Верона, 21   Џенова
Габриеле Ориали 28 1978 1983   Интер
Џузепе Сињори 28 1992 1995 3   Фоџа, 25   Лацио
Франческо Толдо 28 1995 2004 18   Фјорентина, 10   Интер
Атилио Ферарис 28 1926 1935 25 Предлошка:Fb team Fortitudo, 3   Лацио
Серџо Червато 28 1951 1960 25   Фјорентина, 3   Јувентус
120. Карло Анчелоти 26 1981 1991 13   Рома, 13   Милан
Микеле Андреоло 26 1936 1942   Болоња
Фулвио Бернардини 26 1925 1932 9   Лацио, 11   Интер, 6   Рома
Лујџи Бертолини 26 1929 1935 6   Алесандрија, 20   Јувентус
Џино Колауси 26 1935 1940   Триестина
Доменико Крисито 26 2009 17   Џенова, 9   Зенит Ст. Петербург
Едер Ситадин Мартинс 26 2015 2017 8   Сампдорија, 18   Интер
127. Пјетро Анастази 25 1968 1975 2   Варезе, 23   Јувентус
Марио Бертини 25 1966 1972 3   Фјорентина, 22   Интер
Ренато Ѕакарели 25 1975 1980   Торино
Џампаоло Пацини 25 2009 2012 14   Сампдорија, 10   Интер, 1   Милан
Дамијано Томази 25 1998 2003   Рома
Диего Фузер 25 1993 2000 14   Лацио, 11   Парма
133. Лујџи Алеманди 24 1925 1936 3   Јувентус, 13   Интер, 8   Рома
Алдо Оливиери 24 1936 1940 12   Лукезе, 12   Торино
135. Андреја Белоти 23 2016   Торино
Антонио Бенариво 23 1993 1997   Парма
Стефан Ел Шарави 23 2012 13   Милан, 4   Монако, 6   Рома
Антонио Јани 23 1924 1929   Торино
Марио Корсо 23 1961 1971   Интер
Рафаеле Костантино 23 1929 1933 6   Бари, 17   Рома
Симоне Пепе 23 2008 2011 18   Удинезе, 5   Јувентус
Алдо Серена 23 1984 1990 16   Интер, 2   Торино, 6   Јувентус
Алфредо Фони 23 1936 1942   Јувентус
Себастијан Џовинко 23 2011 2015 10   Парма, 11   Јувентус, 2   Торонто
145. Игнацио Абате 22 2011 2015   Милан
Роберто Бонинсења 22 1967 1974 1   Каљари, 21   Интер
Ивано Бордон 22 1978 1985 14   Интер, 8   Сампдорија
Марко Делвекио 22 1998 2004   Рома
Уго Локатели 22 1936 1940   Интер
Анџело Паломбо 22 2006 2011   Сампдорија
Џанлука Песото 22 1996 2002   Јувентус
Фабрицио Раванели 22 1995 1998 11   Јувентус, 6   Мидлсбро, 5   Олимпик Марсеј
Салваторе Сиригу 22 2010 2   Палермо, 15   Париз Сен Жермен, 5   Торино
154. Отавио Барбиери 21 1921 1930   Џенова
Аристиде Гуарнери 21 1963 1968 18   Интер, 3   Болоња
Бруно Мора 21 1959 1965 2   Сампдорија, 9   Јувентус,   Милан
Егисто Пандолфини 21 1950 1957 7   Фјорентина, 12   Рома, 2   Интер
Андреја Ранокија 21 2010 2016 1   Џенова, 19   Интер, 1   Сампдорија
Анџело Скијавио 21 1925 1934   Болоња
160. Федерико Бернардески 20 2016 9   Фјорентина, 11   Јувентус
Стефано Еранио 20 1990 1997 8   Џенова, 12   Милан
Антонио Конте 20 1994 2000   Јувентус
Ардико Мањини 20 1953 1957   Фјорентина
Џанпјеро Марини 20 1980 1983   Интер
Винченцо Монтела 20 1999 2005 1   Сампдорија, 19   Рома
Грацијано Пеле 20 2014 2016 17   Саутхемптон, 3   Шандонг Луненг
Армандо Сегато 20 1953 1959   Фјорентина
168. Лујџи Бурландо 19 1920 1925 4   Андреа Дорија, 15   Џенова
Џовани Гали 19 1982 1986   Фјорентина
Џовани Де Пра 19 1924 1928   Џенова
Марк Јулијано 19 1998 2002   Јувентус
Атилио Ломбардо 19 1990 1997 15   Сампдорија, 2   Јувентус, 1   Кристал Палас
Џузепе Панкаро 19 1999 2005 13   Лацио, 6   Милан
Паоло Пуличи 19 1973 1978   Торино
Лучано Спинози 19 1971 1974   Јувентус
176. Џузепе Барези 18 1979 1986   Интер
Амадео Бјавати 18 1938 1947   Болоња
Жоржињо 18 2016 8   Наполи, 10   Челси
Симоне Ѕаѕа 18 2014 5   Сасуоло, 9   Јувентус, 2   Вест Хем Јунајтед, 1   Валенсија, 1   Торино
Антонио Јулијано 18 1966 1974   Наполи
Амадео Карбони 18 1991 1997   Рома
Луис Монти 18 1932 1936   Јувентус
Франческо Рока 18 1974 1976   Рома
Клаудио Сала 18 1971 1978   Торино
Пјерлујџи Чера 18 1969 1972   Каљари
186. Карло Ановаци 17 1947 1952   Милан
Џузепе Дела Вале 17 1923 1930   Болоња
Алесандро Дијаманти 17 2010 2013 8   Наполи, 10   Челси
Кристијан Ѕакардо 17 2004 2007   Палермо
Кристијано Ѕанети 17 2001 2004   Интер
Џузепе Кјапела 17 1953 1957   Фјорентина
Енрико Кјеза 17 1996 2001 3   Сампдорија, 13   Парма, 1   Фјорентина
Франческо Коко 17 2000 2002 6   Милан, 9   Барселона, 2   Интер
Масимо Крипа 17 1988 1996 12   Наполи, 5   Парма
Хулио Либонати 17 1926 1932   Торино
Џовани Лодети 17 1964 1968   Милан
Ецио Паскути 17 1958 1967   Болоња
Пјетро Серантони 17 1933 1939 3   Интер, 2   Јувентус, 12   Рома
Џовани Трапатони 17 1960 1964   Милан
200. Федерико Балцарети 16 2010 2013 12   Палермо, 4   Рома
Симоне Бароне 16 2004 2006 15   Палермо, 1   Торино
Даниеле Бонера 16 2001 2008 2   Бреша, 9   Парма, 5   Милан
Рикардо Карапељезе 16 1947 1956 8   Милан, 6   Торино, 2   Џенова
Никола Легротаље 16 2002 2009 5   Кјево, 11   Јувентус
Салваторе Скилачи 16 1990 1991   Јувентус
206. Лујџи Аполони 15 1994 1996   Парма
Лоренцо Буфон 15 1958 1962 4   Милан, 4   Џенова, 7   Интер
Антонио Ди Џенаро 15 1984 1986   Верона
Алберико Евани 15 1991 1994 6   Милан, 9   Сампдорија
Федерико Кјеза 15 2018   Фјорентина
Даниеле Масаро 15 1982 1994 6   Фјорентина, 9   Милан
Ермес Мучинели 15 1950 1957 11   Јувентус, 4   Лацио
Антонио Ночерино 15 2007 2012 1   Јувентус, 5   Палермо, 9   Милан
Енцо Роботи 15 1958 1965   Фјорентина
215. Давиде Астори 14 2011 2017 7   Каљари, 3   Рома, 4   Фјорентина
Феличе Берардо 14 1911 1920 3 Предлошка:Fb team Piemonte, 9   Про Верчели, 1   Џенова, 1   УС Торинезе
Џакомо Бонавентура 14 2013 1   Аталанта, 13   Милан
Марко Ди Вајо 14 2001 2004 4   Парма, 8   Јувентус, 2   Валенсија
Џанлујџи Донарума 14 2016   Милан
Џорџо Кинаља 14 1972 1975   Лацио
Бенито Лоренци 14 1949 1954   Интер
Чезаре Малдини 14 1960 1963   Милан
Пабло Освалдо 14 2011 2014 8   Рома, 5   Саутхемптон,   Јувентус
Пјерино Прати 14 1968 1974 13   Милан, 1   Рома
Омеро Тоњон 14 1949 1954   Милан
Пјетро Фана 14 1983 1985 13   Верона, 1   Интер
Пјетро Ферарис 14 1935 1947 1   Наполи, 7   Интер, 6   Торино
Амлето Фрињани 14 1952 1957 13   Милан, 1   Удинезе
Алесио Черчи 14 2013 2014 13   Торино, 1   Атлетико Мадрид
230. Амадео Амадеи 13 1949 1953 7   Интер, 6   Наполи
Лука Антонели 13 2010 2016 2   Парма, 5   Џенова, 6   Милан
Гвидо Ара 13 1911 1920   Про Верчели
Карло Гали 13 1953 1959 8   Рома, 5   Милан
Аимо Диана 13 2004 2007 12   Сампдорија, 1   Палермо
Атилио Демарија 13 1932 1940   Интер
Еузебио Ди Франческо 13 1998 2000   Рома
Давиде Ѕапакоста 13 2016 4   Торино, 9   Челси
Бернардо Коради 13 2003 2004 12   Лацио, 1   Валенсија
Антонело Кукуреду 13 1975 1978   Јувентус
Џанлујџи Лентини 13 1992 1996 6   Торино, 6   Милан, 1   Аталанта
Анџело Огбона 13 2011 2016 6   Торино, 4   Јувентус, 3   Вест Хем Јунајтед
Џино Росети 13 1927 1929   Торино
Алесио Такинарди 13 1995 2003   Јувентус
Романо Фољи 13 1958 1967   Болоња
Атилио Џованини 13 1949 1953   Интер
Бруно Џордано 13 1978 1985 12   Лацио, 1   Наполи
247. Теобалдо Депетрини 12 1936 1946   Јувентус
Валентино Мацола 12 1942 1949 2   Венеција, 10   Торино
Мигел Монтуори 12 1956 1960   Фјорентина
Вилијам Негри 12 1962 1965 2   Мантова, 10   Болоња
Лоренцо Пелегрини 12 2017 1   Сасуоло, 12   Рома
Армандо Пики 12 1964 1968 8   Интер, 4   Варезе
Марио Пициоло 12 1933 1936   Фјорентина
Франко Танкреди 12 1984 1986   Рома
Вирџилио Фосати 12 1910 1915   Интер
256. Џузепе Алиберти 11 1923 1925   Торино
Џовани Виола 11 1954 1956   Јувентус
Маноло Габијадини 11 2012 1   Болоња, 1   Сампдорија, 4   Наполи, 5   Саутхемптон
Гвидо Гратон 11 1953 1959   Фјорентина
Пјеро Кампели 11 1912 1921   Интер
Џино Капело 11 1949 1954   Болоња
Матија Казани 11 2009 2012 8   Палермо, 3   Фјорентина
Џакомо Лози 11 1960 1962   Рома
Федерико Маркети 11 2009 2013 8   Каљари, 3   Лацио
Џанкарло Мароки 11 1988 1991   Јувентус
Стефано Маури 11 2004 2011 2   Удинезе, 9   Лацио
Енрико Миљавака 11 1921 1923   Новара
Џузепе Милано 11 1911 1914   Про Верчели
Франческо Морини 11 1973 1975   Јувентус
Роберти Муси 11 1993 1996 5   Торино, 6   Парма
Пјеро Пасинати 11 1936 1938   Триестина
Мануел Пасквал 11 2006 2015   Фјорентина
Силвио Пјетробони 11 1927 1929   Интер
Аристодемо Сантамарија 11 1915 1923 5   Џенова, 6   Новезе
Роберто Тричела 11 1984 1987 10   Верона, 1   Јувентус
Матео Ферари 11 2002 2004   Парма
Алдо Чевенини 11 1910 1915 8   Милан, 3   Интер
Ренато Чезарини 11 1931 1934   Јувентус
279. Џузепе Галдеризи 10 1985 1986   Верона
Енрике Гуаита 10 1934 1935   Рома
Андреја Досена 10 2007 2009 1   Удинезе, 9   Ливерпул
Андреја Карневале 10 1988 1990   Наполи
Алдо Малдера 10 1976 1980   Милан
Морено Манини 10 1990 1993   Сампдорија
Фабрицио Миколи 10 2003 2004 4   Перуџа, 4   Јувентус, 2   Фјорентина
Карло Парола 10 1945 1950   Јувентус
Алесио Ромањоли 10 2016   Милан
Морено Торичели 10 1996 1999 6   Јувентус, 4   Фјорентина
Рино Ферарио 10 1952 1958 9   Јувентус, 1   Интер
Џузепе Форливези 10 1920 1925   Модена
Пјетро Џеновези 10 1921 1929   Болоња
292. Марко Амелија 9 2005 2009 6   Ливорно, 3   Палермо
Алдо Балрин 9 1945 1949   Торино
Николо Барела 9 2018 7   Каљари, 2   Интер
Паоло Барисон 9 1958 1966 1   Џенова, 1   Сампдорија, 7   Рома
Алесандро Бјанки 9 1994 1994   Интер
Анџело Бинаски 9 1911 1913   Про Верчели
Серџо Бригенти 9 1959 1961 5   Падова, 4   Сампдорија
Енрико Коломбари 9 1928 1933 6   Торино, 3   Наполи
Пјетро Леони 9 1911 1914   Про Верчели
Ецио Лоик 9 1975 1978 2   Венеција, 7   Торино
Лука Маркеџани 9 1992 1996 4   Торино, 5   Лацио
Џампаоло Меникели 9 1962 1964 7   Рома, 2   Јувентус
Џузепе Моро 9 1949 1953 1   Бари, 2   Торино, 6   Сампдорија
Џовани Москардини 9 1921 1925 8   Лукезе, 1   Пиза
Руџиеро Рицители 9 1988 1991 3   Чезена, 6   Рома
Лучидио Сентименти 9 1945 1953 5   Јувентус, 4   Лацио
Омар Сивори 9 1961 1962   Јувентус
309. Делфо Белини 8 1924 1927 3   Џенова, 5   Интер
Мануеле Бјази 8 2004 2005   Јувентус
Гуљиелмо Бреци 8 1920 1923 6   Џенова, 2   Алесандрија
Алесандро Гамберини 8 2007 2011   Фјорентина
Џузепе Грецар 8 1942 1948 1   Триестина, 7   Торино
Матија Дестро 8 2012 2014   Рома
Џузепе Коради 8 1952 1958   Јувентус
Карло Корна 8 1911 1915   Про Верчели
Франсиско Лојаконо 8 1959 1962 5   Фјорентина, 3   Рома
Џакомо Мари 8 1948 1954 2   Аталанта, 5   Јувентус, 1   Сампдорија
Лоренцо Миноти 8 1994 1995   Парма
Франческо Мореиро 8 1998 2000   Интер
Паоло Негро 8 1994 2000   Лацио
Маино Нери 8 1948 1954 2   Модена, 6   Интер
Бруно Николе 8 1958 1964 7   Јувентус, 1   Рома
Марио Перацоло 8 1936 1939   Џенова
Карло Рампини 8 1911 1913   Про Верчели
Енрико Риволта 8 1928 1929   Интер
Убалдо Ригети 8 1983 1985   Рома
Патрицио Сала 8 1976 1980   Торино
Давиде Сантон 8 2009 2013 6   Интер, 1   Чезена, 1   Њукасл Јунајтед
Џулијано Сарти 8 1959 1967 1   Фјорентина, 7   Интер
Роберто Сориано 8 2014 2015   Сампдорија
Џузепе Фавали 8 1994 2004 6   Лацио, 2   Интер
Џовани Франчини 8 1986 1990 4   Торино, 4   Наполи
Лука Фузи 8 1988 1992 2   Сампдорија, 3   Наполи, 3   Торино
Карло Черезоли 8 1934 1938 7   Интер, 1   Болоња
Џовани Џакомаци 8 1954 1955   Интер
337. Марко Бориело 7 2008 2011 2   Џенова, 3   Милан, 2   Рома
Отавио Бугати 7 1952 1958 2   СПАЛ,   Наполи
Модесто Вале 7 1912 1914   Про Верчели
Џузепе Вирџили 7 1955 1957   Фјорентина
Марио Де Симоне 7 1910 1914   УС Миланезе
Алберто Ди Кјара 7 1992 1993   Парма
Кристијано Дони 7 2001 2002   Аталанта
Алдо Кампатели 7 1939 1950   Интер
Ернесто Кастано 7 1959 1969   Јувентус
Серџо Кастелети 7 1958 1962   Фјорентина
Еузебио Кастиљијано 7 1945 1949   Торино
Паоло Конти 7 1977 1979   Рома
Вирџилио Маросо 7 1945 1949   Торино
Алесандро Матри 7 2011 2015 6   Јувентус, 1   Џенова
Ромео Менти 7 1947 1949   Торино
Џино Пјаватели 7 1954 1958   Болоња
Џорџо Пуја 7 1962 1970 2   Виченца, 5   Торино
Франческо Росета 7 1949 1956   Фјорентина
Морено Роџи 7 1973 1976   Фјорентина
Даниеле Ругани 7 2016   Јувентус
Енрико Сарди 7 1912 1920 3   Андреа Дорија, 4   Џенова
Анџело Бенедикто Сормани 7 1961 1962 6   Мантова, 1   Рома
Леонардо Спинацола 7 2017 5   Аталанта, 2   Јувентус
Стефано Такони 7 1987 1991   Јувентус
Мауро Тасоти 7 1992 1994   Милан
Џузепе Тривелини 7 1915 1923   Бреша
Џорџо Ферини 7 1962 1968   Торино
364. Жозе Алтафини 6 1961 1962   Милан
Џанфранко Бедин 6 1966 1972   Интер
Гауденцио Бернаскони 6 1956 1959   Сампдорија
Серџо Бертони 6 1936 1940 3   Пиза, 3   Џенова
Алберто Бертучели 6 1949 1952 1   Лукезе, 5   Јувентус
Џанкарло Берчелино 6 1965 1968   Јувентус
Алесандро Бириндели 6 2002 2004   Јувентус
Артуро Бојоки 6 1910 1914   УС Миланезе
Арадио Вентури 6 1951 1953   Рома
Емилијано Вивијано 6 2010 2011   Болоња
Гуљиелмо Габето 6 1942 1948   Торино
Роберто Гаљардини 6 2017   Интер
Џузепе Гандини 6 1925 1928   Алесандрија
Феличе Гаспери 6 1928 1933   Болоња
Џорџо Геци 6 1954 1961 5   Интер, 1   Милан
Анфилоџино Гуаризи 6 1932 1934   Лацио
Морган Де Санктис 6 2005 2013 2   Удинезе, 1   Галатасарај, 3   Наполи
Лоренцо Де Силвестри 6 2010 2016 1   Фјорентина, 5   Сампдорија
Давид Ди Микеле 6 2005 2006 3   Удинезе, 3   Палермо
Емерсон 6 2018   Челси
Мауро Еспозито 6 2004 2006   Каљари
Франческо Јанич 6 1962 1966   Болоња
Џузепе Казари 6 1948 1951 2   Аталанта, 4   Наполи
Џордано Корси 6 1935 1937   Болоња
Брајан Кристанте 6 2017 5   Аталанта, 1   Рома
Чезаре Ловати 6 1920 1921   Милан
Кристијано Лукарели 6 2005 2007 4   Ливорно, 2   Шахтар Донецк
Марко Маркиони 6 2003 2009 2   Парма, 1   Јувентус, 3   Фјорентина
Џанфранко Матеоли 6 1986 1987   Интер
Лујџи Мерони 6 1966 1967   Торино
Роберто Моцини 6 1976 1977   Торино
Карло Нерво 6 2002 2004   Болоња
Ералдо Печи 6 1975 1978   Торино
Фабрицио Полети 6 1965 1970   Торино
Роберто Пруцо 6 1978 1982   Рома
Еторе Рејнауди 6 1920 1921   Новара
Бенито Сарди 6 1958 1961 1   Сампдорија, 5   Јувентус
Џино Стакини 6 1958 1961   Јувентус
Чезарино Червелати 6 1951 1961   Болоња
Марио Џани 6 1927 1933   Болоња
404. Алдо Агропи 5 1972 1973   Торино
Даниеле Адани 5 2000 2004 3   Фјорентина, 2   Интер
Лујџи Барбезино 5 1912 1914   Казале
Валерио Бачигалупо 5 1947 1949   Торино
Доменико Берарди 5 2018   Сасуоло
Марио Бергамаски 5 1954 1958 3   Милан, 2   Сампдорија
Аугусто Бергамино 5 1920 1923   Џенова
Андреја Бертолачи 5 2014 2015 3   Џенова, 2   Милан
Карло Бигато 5 1925 1927   Јувентус
Кристијано Бираги 5 2018   Фјорентина
Салваторе Бокети 5 2009 2010   Џенова
Антонио Бруна 5 1920 1920   Јувентус
Амадео Варезе 5 1913 1914   Казале
Алсидес Гиџа 5 1957 1959   Рома
Гаетано Д'Агостино 5 2009 2009   Удинезе
Лучано Ѕаури 5 2001 2002   Аталанта
Џовани Иноченти 5 1913 1914   Про Верчели
Карло Каркано 5 1915 1921   Алесандрија
Марко Касети 5 2005 2008 2   Лече, 3   Рома
Џанпјетро Маркети 5 1972 1973   Јувентус
Либеро Маркини 5 1936 1936   Лукезе
Анџело Матеа 5 1914 1921 4   Казале, 1   УС Торинезе
Феличе Милано 5 1912 1913   Про Верчели
Себастијано Нела 5 1984 1987   Рома
Фулвио Нести 5 1953 1954   Интер
Алберто Орландо 5 1962 1965 2   Рома, 3   Фјорентина
Акиле Пичини 5 1936 1936   Фјорентина
Алберто Пичинини 5 1949 1952   Јувентус
Андреја Поли 5 2012 2014 3   Сампдорија, 2   Милан
Лујџи Радиче 5 1961 1963   Милан
Феличе Романо 5 1921 1924   Реџана
Атилио Трере 5 1910 1914 2   Аусонија, 3   Милан
Рикардо Фачо 5 1935 1936   Интер
Анибале Фроси 5 1927 1933 4   Л'Аквила, 1   Интер
438. Кристијан Абијати 4 2003 2005 2   Милан, 2   Јувентус
Франческо Ачерби 4 2014 2   Сасуоло, 2   Лацио
Џузепе Балдо 4 1936 1936   Лацио
Серџо Батистини 4 1984 1984   Милан
Валерио Бертото 4 2000 2001   Удинезе
Гастоне Бин 4 1957 1958   Милан
Карло Бјаџи 4 1936 1936   Пиза
Бруно Болки 4 1961 1961   Интер
Франко Бонтандини 4 1912 1912   Интер
Матео Бриги 4 2002 2009 1   Јувентус, 3   Рома
Ренцо Бурини 4 1951 1955 3   Милан, 1   Лацио
Бруно Вентурини 4 1936 1936   Сампиердаренезе
Симоне Верди 4 2017   Болоња
Пасквале Виволо 4 1952 1953 3   Јувентус, 1   Лацио
Лидо Виери 4 1963 1968   Торино
Бруно Дугони 4 1925 1932 2   Модена, 2   Рома
Спартако Ландини 4 1966 1966   Интер
Кевин Лазања 4 2018   Удинезе
Лионело Мандредонија 4 1977 1978   Лацио
Амос Маријани 4 1952 1959 2   Удинезе, 1   Падова, 1   Лацио
Едоардо Маријани 4 1912 1912   Џенова
Марио Менегети 4 1920 1920   Новара
Федерико Мунерати 4 1926 1927   Јувентус
Стефано Окака 4 2014 2016 1   Сампдорија, 3   Андерлехт
Алберто Орзан 4 1956 1957   Фјорентина
Џузепе Пароди 4 1913 1920 2   Казале, 2   Про Верчели
Маријано Перани 4 1966 1966   Болоња
Бернардо Перин 4 1921 1923   Болоња
Џанфранко Петрис 4 1958 1963 1   Триестина, 3   Фјорентина
Џузепе Рици 4 1910 1913 2   Аусонија, 2   Милан
Џузепе Сабадини 4 1973 1974   Милан
Антонио Сабато 4 1984 1984   Интер
Џузепе Саволди 4 1975 1975 1   Болоња, 3   Наполи
Хуан Алберто Скјафино 4 1954 1958   Милан
Стефано Сенси 4 2018 2   Сасуоло, 2   Интер
Марко Симоне 4 1992 1996   Милан
Џовани Стропа 4 1993 1994   Фоџа
Стефано Стураро 4 2016   Јувентус
Париде Тумбурус 4 1962 1963   Болоња
Освалдо Фатори 4 1949 1949   Интер
Антонио Фаенц 4 1925 1926   Падова
Пио Ферарис 4 1920 1921   Јувентус
Џовани Џаконе 4 1920 1920   Јувентус
481. Гастоне Балди 3 1922 1925   Болоња
Елвио Банкеро 3 1928 1928 2   Алесандрија, 1   Џенова
Адријано Басето 3 1954 1955   Аталанта
Фабио Бацани 3 2003 2004   Сампдорија
Феличе Борел 3 1933 1934   Јувентус
Стефано Боргоново 3 1989 1989   Фјорентина
Лука Бучи 3 1994 1995   Парма
Џовани Варљиен 3 1936 1939   Јувентус
Џузепе Вилсон 3 1972 1974   Лацио
Гвидо Винченци 3 1954 1958   Интер
Роберто Галија 3 1992 1992   Јувентус
Аредио Гимона 3 1951 1952