УЕФА Лига на шампиони 2009/10

УЕФА Лига на шампиони 2009/10 — 18. сезона сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 55. сезона од основањето на натпреварувањето.

УЕФА Лига на шампиони 2009/10
Податоци за купот
Датуми30 јуни 2009 — 22 мај 2010
Екипи32
Финале
ШампиониИталија Интернационале Милано
(3. титула)
Вице-шампионГерманија Бајерн Минхен
Статистики за купот
Одиграни натпревари125
Постигнати голови318 (2.54 по натпревар)
Посетеност5.193.947 (41.552 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Аргентина Лионел Меси (8 голова)

Натпреварувањето започнало со одигрувањето на првото квалификациско коло на 30 јуни 2009 година, а завршило со финалето одиграно на 22 мај 2010 година на стадионот Сантјаго Бернабе во Мадрид, Шпанија.[1]. Во финалето играле екипите на Бајерн Минхен и Интернационале Милано. Интернационале Милано го освоил својот трет трфеј во најсилното европско фудбалско натпреварување со резултат од 2:3.

  1. „Madrid and Hamburg awarded 2010 finals“. UEFA. 28 март 2008. Посетено на 28 март 2008.