Светско првенство во фудбал 2002

2002 Светско првенство на ФИФА — Кореја / Јапонија
2002 FIFA 월드컵 한국/일본
2002 FIFAワールドカップ 韓国/日本
Официјално лого
Официјално лого
Тимови 32  (од 199 квалификанти)
Домаќин Кореја / Јапонија
Шампиони  Бразил (петта титулa)
Одиграни натпревари   64
Постигнато голови 161  (просек 2.516 по натпревар)
Посетеност 2.705.197  (просек 42.269 по натпревар)
Најдобар стрелец Бразил Роналдо
8 гола
Најдобар играч Германија Оливер Кан


Шампиони на Светското Првенство во 2002
Brazil
Бразил
Петта титула
Светско првенство во фудбал

Уругвај 1930 | Италија 1934 | Франција 1938 | Бразил 1950 | Швајцарија 1954 | Шведска 1958 | Чиле 1962 | Англија 1966 | Мексико 1970 | Западна Германија 1974 | Аргентина 1978 | Шпанија 1982 | Мексико 1986 | Италија 1990 | САД 1994 | Франција 1998 | Кореја/Јапонија 2002 | Германија 2006 | Јужна Африка 2010 | Бразил 2014 | Русија 2018 | Катар 2022 |

Награди | Историја | Домаќини | Маскоти | Квалификации | Рекорди | Трофеи