Фудбалска репрезентација на Финска

Финската фудбалска репрезентација (фински: Suomen jalkapallomaajoukkue, шведски: Finlands fotbollslandslag) ја претставува Финска на меѓународните фудбалски натпревари и е под контрола на Фудбалската асоцијација на Финска.

Репрезентацијата против Данска во 1933 година.

Иако финската репрезентација никогаш не се квалификувала на финалниот турнир на Светското првенство или на Европското првенство, и покрај нејзината долга историја, нордиската нација постигнала извонреден напредок во 2000-тите, достигнувајќи го врвот, на 30-тото место на рангот на Ело. Под раководство на тренерот Рој Хоџсон тие постигнале забележителни резултати против многу поетаблирани европски тимови. По неколкуте години со лоши резултати, тие паднале на ранг-списокот на ФИФА на 110-то место, што е најниско во нивната историја. Меѓутоа, во есента 2017 година, Финска започнала да се искачува на рангирањето на ФИФА, а од Септември 2018 година, го зазема 58-то место.

Историја уреди

Рана историја уреди

Фудбалската асоцијација на Финска е основана во 1907 година, а станала членка на ФИФА во 1908 година. Во тоа време, Финска била автономно големо војводство на Руската Империја. Финска го одиграла својот прв меѓународен натпревар на 22 октомври 1911 година, кога Шведска ја победила Финска на стадионот Елаинтарха во Хелсинки. Финска учествувала на Летните олимписки игри во Стокхолм, во 1912 година, победувајќи ја Италија и Руската Империја, но го загуби натпреварот за бронзениот медал против Холандија.

Период на дисперзија уреди

По Граѓанската војна од 1918 година, финското спортско движење било поделено на десничарска Финска Гимнастика и Спортска Федерација (СВУЛ) и левичарска Финска Федерација на Работнички Спортови (ТУЛ), Финската фудбалска асоцијација била членка на СВУЛ. Двете страни имале свои шампионски серии, а меѓу 1919-1939 година финскиот репрезентативен тим бил избран само од играчите на Фудбалската Асоцијација. Фудбалскиот тим на Финската Федерација на Работнички Спортови, пак, учествувал на натпреварите на меѓународното работничко движење.

Меѓутоа, од крајот на 1920-тите години неколку врвни фудбалери пребегнале од ТУЛ и се приклучиле на Фудбалската Асоцијација, за да бидат подобни за репрезентацијата. Во текот на 1930-тите, овие "дезертери" го формирале ’рбетот на репрезентацијата. На пример, финскиот состав за Летните олимписки игри во 1936 година бил составен од осум поранешни играчи на ТУЛ. Во 1937 година, Финска за првпат учествувала на квалификациите на Светското првенство на ФИФА, губејќи ги сите три натпревари против Шведска, Германија и Естонија.

Од 1939 година, играчите на ТУЛ биле избирани во репрезентацијата и конечно во 1956 година сериите на ТУЛ и на Фудбалската асоцијација биле соединети.

Повоени годиниPost-war years уреди

На Летните олимписки игри во Хелсинки, одржани во 1952 година, ги гледале финските домаќини како губат од Австрија во првиот круг. Меѓутоа, Финска го освоила неофицијалното нордиско првенство во 1964 и 1966 година.

Финска, исто така, учествувала на Европското првенство на кое се квалификувала од настанот во 1968 година, но морала да чека за својата прва победа дури во 1978 година.

Подоцна во 20 век уреди

Резултатите на тимот се подобриле во доцните 1970-ти и 1980-тите години. Финска ја пропуштила шансата да се квалификува за Еуро 1980, за само еден бод, како и за Светското првенство во 1986 година за само два бода. Финска била поканета да учествува на Летните олимписки игри во Москва, во 1980 година, откако многу западни земји објавиле дека ќе ги бојкотираат игрите, но не успеала да напредува во својата група.

Од средината на 1990-тите Финска започнала да има во своите редови повеќе играчи од висок профил во европски лиги, предводени од суперѕвездата на Ајакс, Јари Литманен. Во 1996 година, данскиот победнички тренер од Еуро 2012, Ричард Мелер Нилсен, бил изнајмен за да ја преземе Финска за Светското првенство во 1998 година. Тимот уживал во променливата среќа во натпреварите, во кои освоиле бодови од нерешениот натпревар и победата против Норвешка и Швајцарија, соодветно. Во пресрет на последниот натпревар, Финска требала да ја победи дома Унгарија, за да освои место во плеј-оф натпреварите. Тие воделе на натпреварот со 1-0, но во судиското продолжување, постигнале автогол, и уште еднаш сонот за квалификациите завршил. Мелер Нилсен, исто така, се обидел да ја одведе Финска до Евро 2000. Во овие натпревари Финците забележале сензационална победа во гости против Турција, но не можеле да се натпреваруваат со Германија и Турција на подолг рок.

Анти Муриенен го наследил Мелер Нилсен како тренер во 2000 година. Можеби ја имал на располагање најталентираната група фински играчи, вклучувајќи ги и играчите како што се Анти Ниеми, Сами Хипија, Тему Таинио и Микел Форшел, покрај легендарниот Литманен. Исто така, тимот под негово раководство добро работел за квалификациите за Светското првенство во 2002 година, но и покрај тешкото извлекување, заслужил два нерешени натпревара против Германија и нерешено на домашен терен со Англија, како и победата над Грција со 5-1 во Хелсинки. Меѓутоа, на крајот, Англија и Германија се покажале како премногу силни па Финците завршиле како трети во групата, но биле единствениот тим во таа група кои не загубиле дома. Надежите биле високи и за квалификациите за Еуро 2004, по последните ветувачки натпревари и пријателските победи против Норвешка, Белгија и Португалија (со кои финците скокнале од 40-тото на 30-тото место во рангирањето на Ело). Сепак, Финска го започнала натпреварувањето со пораз од Велс и од Југославија (подоцна Србија и Црна Гора, сега две посебни држави). По овие порази следеле уште и два пораза од Италија, а победата од 3-0 над Србија и Црна Гора била мала утеха, бидејќи Финците завршиле како четврти во групата. Во квалификациите за Светското првенство во 2006 година Финска не успеала да освои ниту бод во шест натпревари против врвните три екипи во својата група, Холандија, Чешката Република и Романија. Муринен бил отпуштен во јуни 2005 година и бил заменет од страна на чуварот Јирки Хелискоски, но резултатите не се подобриле.

Во Август 2005 година било објавено дека Рој Хоџсон ќе стане новиот фински тренер во 2006 година, а тој започнал со работа во јануари 2006 година. Хоџсон поднел оставка како менаџер, откако не успеале да се квалификуваат за Евро 2008. Негова замена бил Шкотланѓанецот Стјуарт Бекстр, кој потпишал договор до крајот на квалификациските натпревари за Европското првенство во 2012 година.

Блиска историја уреди

За време на квалификациите за Еуро 2008, Финска била на местото како нивната "златна генерација", со тим составен од играчи како Јари Литманен, Сами Хипија, Микел Форсел, Хану Тихинен, Петри Пасанен, Јонас Колка, Мика Ваиринен и Тему Таинио. Финска требала да победи на својот последен квалификациски натпревар во Португалија, за да се квалификува на нивниот прв голем фудбалски турнир. Меѓутоа, натпреварот завршил 0-0, што значело дека тимот не се квалификувал за турнирот, со што Финска ја завршила групната фаза со 24 бода, а Португалија со 27 бода. Сепак, прикажаната игра во квалификациите довела до тоа да Финците стигнат до нивното најдобро досега светско рангирање на списокот на ФИФА и тоа на 33-тото место.

Во квалификациските натпревари за Светското првенство во 2010 година, под водство на новиот тренер Стјуарт Бекстр, Финска повторно завршила трета во својата група со пет победи, три нерешени резултати и два пораза. Тие биле единствениот тим во квалификациите кој не изгубил, од евентуално третопласираната Германија; и во домашните и во гостинските натпревари Финска ја одвела Германија само да признаените доцни изедначувања. Финска заврши со разочарувачко четврто место во квалификациите за ЕП 2012, со само три победи, од кои две против малите од Сан Марино.

Во квалификациските натпревари за Светското првенство во 2014 година, најдобриот резултат на Финска бил нерешено 1-1 со моменталниот светски шампион Шпанија. Тие завршиле на третото место во групата I од пет екипи, зад Шпанија и Франција. Финска завршила на четвртото место во квалификациите за ЕП 2016, но постигнале уште еден вреден да се спомене резултат. Амбицијата на Џоел Похјанпало ги довела Финците до победата од 1-0 против поранешниот европски шампион Грција, која стигнала до втората рунда од Светското првенство во 2014 година и била на првото место од нивната квалификациска група.

Во квалификациите за Светското првенство во 2018 година, Финска завршила на разочарувачко петто место во својата група, со само две победи, иако една од нив била против Исланд, кој завршил на врвот од квалификациската група.

Стадиони уреди

Повеќето од финските важни домашни натпревари се играле на Олимпискиот стадион во Хелсинки во главниот град Хелсинки. Тој бил главниот домашен стадион на Финска, уште од времето кога неговата изградба била завршена во 1938 година. Пред тоа, Палокента во Хелсинки бил најмногу користен.

Денес, некои квалификациски натпревари против противници од понизок ранг, како и некои пријателски натпревари се одржуваат на стадионот Ратина во Тампере. Хелсиншката Телиа 5G-арена, која има вештачки тревник се користи, исто така, за некои пријателски и квалификациски натпревари. За време на реконструкцијата на Олимпискиот стадион во Хелсинки од 2016-2019 година стадион Ратина служи како главен стадион за квалификациски натпревари.

 
Навивачите на Финскиот Национален Тим на Олимпискиот стадион во Хелскинки во 2009.

Компетитивни рекорди уреди

Рекорди на Светско Првенство уреди

Рекорд на Светско Првенство Рекорд на квалификации за Светско Првенство
Година Рунда Позиција Одиг Поб Нер Изг ГЗ ГП Одиг Поб Нер Изг ГЗ ГП
  1930 Не влегле Не влегле
  1934
  1938 Не се квалификувале 3 0 0 3 0 7
  1950 Се откажале при квалификации 2 0 1 1 1 4
  1954 Не се квалификувале 4 0 2 2 7 13
  1958 4 0 0 4 2 19
  1962 4 0 0 4 3 12
  1966 6 1 0 5 5 20
  1970 6 1 0 5 6 28
  1974 6 1 1 4 3 21
  1978 6 2 0 4 11 16
  1982 8 1 0 7 4 27
  1986 8 3 2 3 7 12
  1990 6 1 1 4 4 16
  1994 10 2 1 7 9 18
  1998 8 3 2 3 11 12
    2002 8 3 3 2 12 7
  2006 12 5 1 6 21 19
  2010 10 5 3 2 14 14
  2014 8 2 3 3 5 9
  2018 10 2 3 5 9 13
  2022 Ќе биде одлучено Ќе биде одлучено
      2026
Вкупно 0/23 129 32 23 74 134 287

Рекорди на Евроспко Првенство уреди

Рекорд на Евроспко Првенство Рекорд наквалификации за Евроспко Првенство
Година Рунда Позиција Одиг Поб Нер Изг ГЗ ГП Одиг Поб Нер Изг ГЗ ГП
  1960 Не влегле Не влегле
  1964
  1968 Не се квалификувале 6 0 2 4 5 12
  1972 6 0 1 5 1 16
  1976 6 0 1 5 3 13
  1980 6 2 2 2 10 15
  1984 6 0 1 5 3 14
  1988 6 1 1 4 4 10
  1992 8 1 4 3 5 8
  1996 10 5 0 5 18 18
    2000 8 3 1 4 13 13
  2004 8 3 1 4 9 10
    2008 14 6 6 2 13 7
    2012 10 3 1 6 16 16
  2016 10 3 3 4 9 10
  2020 Ќе биде одлучено Ќе биде одлучено
  2024
Вкупно 0/17 104 27 24 53 109 162

УЕФА Лига на Нации уреди

Рекорд во УЕФА Лига на Нации
Година Дивизија Рунда Поз Одиг Поб Нер Пор ГЗ ГП
2018–19 Ц Групна фаза

Промовирани

1 6 4 0 2 5 3
2020–21 Б Ке биде одлучено
Вкупно Групна фаза

Лига Ц

1/1 6 4 0 2 5 3

Летни олимписки игри уреди

Рекорд на ОИ
Година Рунда Поз Одиг Поб Нер Пор ГЗ ГП
  1896 Не биле вклучени
  1900
  1904
  1908
  1912 Четврто Место 4ти 4 2 0 2 5 16
Since 1917, Declaration of Independence  
  1920 Не се квалификувале
  1924
  1928
  1932
  1936 Топ 16 14ти 1 0 0 1 3 7
  1948 Не се квалификувале
  1952 Топ 16 9ти 1 0 0 1 3 4
  1956 Не се квалификувале
  1960
  1964
  1968
  1972
  1976
  1980 Групна фаза 9ти 3 1 1 1 3 2
  1984 Не се квалификувале
  1988
  1992
  1996
  2000
  2004
  2008
  2012
  2016
  2020 Ке биде одлучено
Вкупно 4/23 0 Титули 9 3 1 5 14 29

Нордискп фудбалско првенство уреди

Рекорд на Нордиско фудбалско првенство
Година Рунда Поз Одиг Поб Нер Пор ГЗ ГП
1929–32 Четврто Место 4ти 12 2 2 8 23 52
1933–36 12 3 1 8 18 36
1937–47 12 1 1 10 12 51
1948–51 12 1 3 8 11 28
1952–55 12 1 1 10 13 53
1956–59 12 0 1 11 8 44
1960–63 12 2 2 8 14 37
1964–67 Трето Место 3ти 12 5 2 5 14 17
1968–71 Четврто Место 4ти 12 0 4 8 10 31
1972–77 12 1 4 7 10 26
1978–80 6 1 4 7 10 26
1981–85 6 1 1 4 7 11
2000–01 Шампиони 1ви 5 4 0 1 7 3
Вкупно 1 Титула 13/14 137 21 24 92 150 401

Балтички Куп уреди

Рекорд на Балтички Куп
Година Резултат Одиг Поб Нер Пор ГЗ ГП
2012 Второ Место 2 1 1 0 3 2
2014 Трето Место 2 1 0 1 2 1
Вкупно 2/27 4 2 1 1 5 3

Рекорд на сите времиња против сите нации уреди

Ова листа е целосниот рекорд на Финската репрезентација, и тоа пријателски и компетитивни натпревари.

Скорешни натпревари и резултати уреди

Играчи уреди

Моментален тим уреди

Следниве играчи биле повикани за натпреврите во УЕФА Лигата на нации против Грција на 15 ноември 2018 година и Унгарија на 18 ноември 2018 година.

Одиграни натпревари и постигнати голови по натпреварот против Унгарија од 18 ноември 2018 година.

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Lukáš Hrádecký 24 ноември 1989(1989-11-24)(34 г.) 49 0   Bayer Leverkusen (вицекапитен)
12 ГМ Jesse Joronen 21 март 1993(1993-03-21)(30 г.) 6 0   Copenhagen
23 ГМ Anssi Jaakkola 13 март 1987(1987-03-13)(36 г.) 3 0   Reading

Предлошка:Nat fs break

4 ОД Joona Toivio 10 март 1988(1988-03-10)(35 г.) 53 3   Häcken
2 ОД Paulus Arajuuri 15 јуни 1988(1988-06-15)(35 г.) 34 2   Brøndby (вицекапитен)
15 ОД Markus Halsti 19 март 1984(1984-03-19)(39 г.) 34 0   Esbjerg
18 ОД Jere Uronen 13 јули 1994(1994-07-13)(29 г.) 33 1   Genk
17 ОД Juha Pirinen 22 октомври 1991(1991-10-22)(32 г.) 12 0   HJK
5 ОД Sauli Väisänen 5 јуни 1994(1994-06-05)(29 г.) 13 0   Crotone
3 ОД Albin Granlund 1 септември 1989(1989-09-01)(34 г.) 11 0   Örebro
22 ОД Janne Saksela 14 март 1993(1993-03-14)(30 г.) 7 0   Sparta Rotterdam

Предлошка:Nat fs break

7 СР Robin Lod 17 април 1993(1993-04-17)(30 г.) 28 3   Sporting Gijón
19 СР Thomas Lam 18 декември 1993(1993-12-18)(30 г.) 20 0   PEC Zwolle
13 СР Pyry Soiri 22 септември 1994(1994-09-22)(29 г.) 13 4   Admira Wacker
11 СР Joni Kauko 12 јули 1990(1990-07-12)(33 г.) 11 0   Esbjerg
16 СР Petteri Forsell 16 октомври 1990(1990-10-16)(33 г.) 10 1   Miedź Legnica
6 СР Glen Kamara 28 октомври 1995(1995-10-28)(28 г.) 9 1   Dundee
СР Simon Skrabb 19 јануари 1995(1995-01-19)(29 г.) 8 0   IFK Norrköping
14 СР Fredrik Jensen 9 септември 1997(1997-09-09)(26 г.) 7 2   Augsburg
8 СР Robert Taylor 21 октомври 1994(1994-10-21)(29 г.) 6 0   Tromsø

Предлошка:Nat fs break

10 НП Teemu Pukki 29 март 1990(1990-03-29)(33 г.) 69 15   Norwich City
9 НП Eero Markkanen 3 јули 1991(1991-07-03)(32 г.) 13 0   Dalkurd
20 НП Jasse Tuominen 12 ноември 1995(1995-11-12)(28 г.) 10 0   BATE Borisov

Тренерскиот тим уреди

Позиција Име
Главен тренер   Markku Kanerva
Асистент тренер   Mika Nurmela
Асистент тренер   Kari Martonen
Тренер за голмани   Antti Niemi

Рекорди на играчи уреди

Играчи со најмногу настапи уреди

Ранг Име Кариера Настапи Голови
1 Jari Litmanen 1989–2010 137 32
2 Sami Hyypiä 1992–2010 105 5
Jonatan Johansson 1996–2010 105 22
4 Ari Hjelm 1983–1996 100 20
5 Joonas Kolkka 1994–2010 98 11
6 Mikael Forssell 1999–2014 87 29
7 Erkka Petäjä 1983–1994 84 0
8 Arto Tolsa 1964–1981 77 10
9 Hannu Tihinen 1997–2010 76 5
Petri Pasanen 2000–2013 76 1
10 Toni Kuivasto 1997–2009 75 1

Играчи со најмногу голови уреди

Ранг Име Кариера Голови Настапи
1 Jari Litmanen 1989–2010 32 137
2 Mikael Forssell 1999–2014 29 87
3 Jonatan Johansson 1996–2010 22 105
4 Ari Hjelm 1983–1996 20 100
5 Mika-Matti Paatelainen 1986–2000 18 70
6 Verner Eklöf 1919–1927 17 32
7 Aulis Koponen 1924–1935 16 39
Gunnar Åström 1923–1937 16 44
9 Teemu Pukki 2009– 15 69
10 Alexei Eremenko 2003–2013 14 57
 • Поправено од Ноември 18, 2018
 • Играчите кои се активни се означени со болдирано

Менаџери уреди

Последно обновено: 13 Окт 2015.

Тренирано Нац Тренер Рекорд
Г Поб Нер Пор Победи %
1911–21 None &1000000000000001700000017 &100000000000000060000006 &100000000000000020000002 &100000000000000090000009 &1000000000000352900000035,29
1922   Jarl Öhman &100000000000000040000004 &100000000000000010000001 &100000000000000000000000 &100000000000000030000003 &1000000000000250000000025,00
1923–35 None &1000000000000007700000077 &1000000000000002200000022 &1000000000000001200000012 &1000000000000004300000043 &1000000000000285700000028,57
1936–37   Ferdinand Fabra &100000000000000080000008 &100000000000000010000001 &100000000000000010000001 &100000000000000060000006 &1000000000000125000000012,50
1937–38 None &100000000000000090000009 &100000000000000030000003 &100000000000000000000000 &100000000000000060000006 &1000000000000333300000033,33
1939   Gábor Obitz &100000000000000060000006 &100000000000000010000001 &100000000000000000000000 &100000000000000050000005 &1000000000000166700000016,67
1939–43 None &100000000000000070000007 &100000000000000000000000 &100000000000000010000001 &100000000000000060000006 &0&100000000000000000000000,00
1945   Axel Mårtensson &100000000000000020000002 &100000000000000000000000 &100000000000000000000000 &100000000000000020000002 &0&100000000000000000000000,00
1946   Niilo Tammisalo &100000000000000030000003 &100000000000000000000000 &100000000000000000000000 &100000000000000030000003 &0&100000000000000000000000,00
1947–55   Aatos Lehtonen &1000000000000005100000051 &100000000000000070000007 &100000000000000090000009 &1000000000000003500000035 &1000000000000137300000013,73
1955–58   Kurt Weinreich &1000000000000002300000023 &100000000000000030000003 &100000000000000010000001 &1000000000000001900000019 &1000000000000130400000013,04
1959–61   Aatos Lehtonen &1000000000000001900000019 &100000000000000030000003 &100000000000000000000000 &1000000000000001600000016 &1000000000000157900000015,79
1962–74   Olavi Laaksonen &1000000000000009100000091 &1000000000000001600000016 &1000000000000002100000021 &1000000000000005400000054 &1000000000000175800000017,58
1975   Martti Kosma &100000000000000020000002 &100000000000000000000000 &100000000000000010000001 &100000000000000010000001 &0&100000000000000000000000,00
1975–78   Aulis Rytkönen &1000000000000003000000030 &100000000000000080000008 &100000000000000040000004 &1000000000000001800000018 &1000000000000266700000026,67
1979–81   Esko Malm &1000000000000002700000027 &100000000000000040000004 &100000000000000060000006 &1000000000000001700000017 &1000000000000148100000014,81
1982–87   Martti Kuusela &1000000000000005300000053 &100000000000000090000009 &1000000000000001100000011 &1000000000000003300000033 &1000000000000169800000016,98
1988–92   Jukka Vakkila &1000000000000004800000048 &100000000000000070000007 &1000000000000002100000021 &1000000000000002000000020 &1000000000000145800000014,58
1993–94   Tommy Lindholm &1000000000000002500000025 &100000000000000050000005 &100000000000000070000007 &1000000000000001300000013 &1000000000000200000000020,00
1994–96   Jukka Ikäläinen &1000000000000002100000021 &100000000000000070000007 &100000000000000040000004 &1000000000000001000000010 &1000000000000333300000033,33
1996–99   Richard Møller Nielsen &1000000000000003400000034 &100000000000000090000009 &1000000000000001200000012 &1000000000000001300000013 &1000000000000264700000026,47
2000–05   Antti Muurinen &1000000000000007200000072 &1000000000000003400000034 &1000000000000001200000012 &1000000000000002600000026 &1000000000000472200000047,22
2005   Jyrki Heliskoski (caretaker) &100000000000000060000006 &100000000000000020000002 &100000000000000020000002 &100000000000000020000002 &1000000000000333300000033,33
2006–07   Roy Hodgson &1000000000000002200000022 &100000000000000060000006 &1000000000000001100000011 &100000000000000050000005 &1000000000000272700000027,27
2008–10   Stuart Baxter &1000000000000003100000031 &100000000000000080000008 &100000000000000060000006 &1000000000000001700000017 &1000000000000258100000025,81
2010-2011   Olli Huttunen (caretaker) &100000000000000010000001 &100000000000000010000001 &100000000000000000000000 &100000000000000000000000 &10000000000010000000000100,000
2011   Markku Kanerva (caretaker) &100000000000000020000002 &100000000000000000000000 &100000000000000010000001 &100000000000000010000001 &0&100000000000000000000000,00
2011–2015   Mixu Paatelainen &1000000000000004300000043 &1000000000000001700000017 &1000000000000001100000011 &1000000000000001500000015 &1000000000000395300000039,53
2015   Markku Kanerva (caretaker) &100000000000000050000005 &100000000000000030000003 &100000000000000020000002 &100000000000000000000000 &1000000000000600000000060,00
2016   Hans Backe &1000000000000001300000013 &100000000000000000000000 &100000000000000030000003 &1000000000000001000000010 &0&100000000000000000000000,00
2016–   Markku Kanerva &1000000000000001900000019 &1000000000000001000000010 &100000000000000050000005 &100000000000000040000004 &1000000000000526300000052,63
Total &10000000000000749000000749 &10000000000000182000000182 &10000000000000160000000160 &10000000000000407000000407 &1000000000000243000000024,30

Признанија уреди

Помали турнири уреди

 • Балтички Куп
  • Второ место: 2012
  • Трето место: 2014
 • Нордиско Фудбалско првенство
 • Кралски Куп
  • Второ место: 2000, 2013
  • Четврто место: 1996
 • Лахти Куп
  • Победници: 1981

Спортска опрема и назив уреди

Американскиот бренд Најк, Инк моментално ја снабдува Финската спортска опрема. Тие ја замениле германската компанија Адидас која ја снабдувала Финска со спортска опрема помеѓу 1979 и 2014 година.

Спонзор на дресот уреди

Спонзор на дресот Период
  Adidas 1979–2014
  Nike 2014-

Наводи уреди

Надворешни врски уреди