Кајзерслаутерн (германски: Kaiserslautern) — град во југозападна Германија, во сојузната покраина Рајнска област-Пфалц. Историскиот дел на градот потекнува од 9 век. Се наоѓа 459 километри од Париз, 117 километри од Франкфурт на Мајна и 159 километри од Луксембург.

Кајзерслаутерн
Грб на Кајзерслаутерн
Кајзерслаутерн во рамките на Германија
Кајзерслаутерн
Управа
Земја Германија
Покраина Рајнска област-Пфалц
Округ Урбан округ
Градски единици 18 окрузи со 22 предградија
Градоначалник Клаус Вајхел (СДП)
Основни податоци
Површина 139,72 км2
Надм. височина 245 м
Население 99.662 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 713 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KL
Пошт. бр. 67655–67663
Повик. бр. 0631 / 06301
Портал www.kaiserslautern.eu
Местоположба на Кајзерслаутерн во Рајнската област-Пфалц
Местоположба на Кајзерслаутерн во Рајнската област-Пфалц
Местоположба на Кајзерслаутерн во Рајнската област-Пфалц
Координати 49°26′41″N 7°46′8″E / 49.44472° СГШ; 7.76889° ИГД / 49.44472; 7.76889
Кајзерслаутерн

Градот има население од околу 100.000 жители, додека околу 50.000 воен персонал на НАТО живее во самиот град и во околниот истоимен округ и годишно придонесува со околу 1 милијарда американски долари во локалната економија. Поголемиот дел од нив се Американци, со што ова претставува најголема американска населба надвор од територијата на САД, а самите војници често градот го нарекуваат „К-Таун“ (K-Town).[2]

Наводи

уреди
  1. „Општини во Германија по население на 31 декември 2020 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2021. (германски)
  2. „IMCOM Region Europe — Fact Sheets“. U.S. Army Installation Management Command - Europe Region. Архивирано од изворникот 2008-03-28. Посетено на 2013-02-19.

Надворешни врски

уреди