Фудбалска репрезентација на Чиле

Фудбалската репрезентација на Чиле го претставува Чиле на меѓународните фудбалски натпреварувања и е под контрола на Фудбалската федерација на Чиле која е основана во 1895 година. Репрезентацијата е позната како La Roja („црвените“).[1][2][3] Чиле досега настапил на девет Светски првенства и биле домаќини на Светското првенство 1962 каде што завршиле на третото место, што до денес е нивниот најдобар пласман на турнирот.

 Чиле
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)La Roja (црвените)
СојузФудбалска федерација на Чиле
КонфедерацијаКОНМЕБОЛ
СелекторУругвај Мартин Ласарте
КапитенКлаудио Браво
Најмногу настапиАлексис Санчес (139)
Најдобар стрелецАлексис Санчес (46)
Домашен стадионХулио Мартинес Праданос
ФИФА кодCHL
Домашни бои
Гостински бои
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално23 (16 септември 2018)
Највисок3 (април 2016)
Најнизок84 (декември 2000)
Прв меѓународен натпревар
 Аргентина 3–1 Чиле 
(Буенос Аирес, Аргентина; 27 мај 1910)
Најголема победа
 Чиле 7–0 Венецуела 
(Сантјаго, Чиле; 29 август 1979)
 Чиле 7–0 Ерменија 
(Брисел, Белгија; 28 февруари 2001)
 Мексико 0-7 Чиле 
(Санта Клара, САД; 18 јуни 2016)
Најлош пораз
 Бразил 7–0 Чиле 
(Рио де ЖанеироБразил; 17 септември 1959)
Светско првенство
Учества9 (првпат во 1930)
Најдобар резултаттрето место 1962
Копа Америка
Учества40
Најдобар резултатшампиони, 2015, 2016

Чиле ја освоил својата прва титула на Копа Америка, на изданието во 2015 на кое биле домаќини, победувајќи ја Аргентина во финалето.[4] Следната година, тие успешно ја одбраниле титулата совладувајќи ја повторно Аргентина во финалето на Копа Америка Сентенарио во САД.[5] Претходно, најголемиот успех на Чиле на Копа Америка било второто место кое го освоујувале во четири наврати.

Настапи на турнирите

уреди

Настапи на Светските првенства

уреди
Светско првенство Квалификации за Светско првенство
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ ОН П Н И ДГ ПГ
  1930 Групна фаза 5 3 2 0 1 5 3
  1934 Се повлекле Се повлекле
  1938
  1950 Групна фаза 9 3 1 0 2 5 6
  1954 Не се квалификувале 4 0 0 4 1 10
  1958 4 1 0 3 2 10
  1962 Трето место 3 6 4 0 2 10 8 Се квалификувале како домаќини
  1966 Групна фаза 13 3 0 1 2 2 5 5 3 1 1 14 8
  1970 Не се квалификувале 4 1 2 1 5 4
  1974 Групна фаза 11 3 0 2 1 1 2 4 2 1 1 4 3
  1978 Не се квалификувале 4 2 1 1 5 3
  1982 Групна фаза 22 3 0 0 3 3 8 4 3 1 0 6 0
  1986 Не се квалификувале 8 4 2 2 17 12
  1990 Дисквалификувани 4 2 1 1 9 4
  1994 Не учествувале поради забрана за настап Не учествувале поради забрана за настап
  1998 Осминафинале 16 4 0 3 1 5 8 16 7 4 5 32 18
    2002 Не се квалификувале 18 3 3 12 15 27
  2006 18 5 7 6 18 22
  2010 Осминафинале 10 4 2 0 2 3 5 18 10 3 5 32 22
  2014 Осминафинале 9. 4 2 1 1 6 4 16 9 1 6 29 25
  2018 Не се квалификувале 18 8 2 8 26 27
  2022 Учествуваат во квалификациите
Вкупно 9/20 33 11 7 15 40 49 145 60 29 56 215 195

Настапи на Копа Америка

уреди

Јужноамериканско првенство
Домаќин/Година Поз. ОН П Н И ДГ ПГ
  1916 4 3 0 1 2 2 11
  1917 4 3 0 0 3 0 10
  1919 4 3 0 0 3 1 12
  1920 4 3 0 1 2 2 4
  1921 Се повлекле
  1922 5 4 0 1 3 1 10
  1923 Се повлекле
  1924 4 3 0 0 3 1 10
  1925 Се повлекле
  1926. 3 4 2 1 1 14 6
  1927 Се повлекле
  1929
  1935 4 3 0 0 3 2 7
  1937 5 5 1 1 3 12 13
  1939 4 4 1 0 3 8 12
  1941 3 4 2 0 2 6 3
  1942 6 6 1 1 4 4 15
  1945 3 6 4 1 1 15 5
  1946 5 5 2 0 3 8 11
  1947 4 7 4 1 2 14 13
  1949 5 7 2 1 4 10 14
  1953 4 6 3 1 2 10 10
  1955 2 5 3 1 1 19 8
  1956 2 5 3 0 2 11 8
  1957 6 6 1 1 4 9 17
  1959 5 6 2 1 3 9 14
  1959 Се повлекле
  1963
  1967 3 5 2 2 1 8 6


Копа Америка
Домаќин/Година Поз. ОН П Н И ДГ ПГ
  1975 4 1 1 2 7 6
  1979 2 9 4 3 2 13 6
  1983 4 2 1 1 8 2
  1987 2 4 3 0 1 9 3
  1989 5 4 2 0 2 7 5
  1991 3 7 3 2 2 11 6
  1993 9 3 1 0 2 3 4
  1995 11 3 0 1 2 3 8
  1997 11 3 0 0 3 1 5
  1999 4 6 2 1 3 8 7
  2001 7 4 2 0 2 5 5
  2004 10 3 0 1 2 2 4
  2007 8 4 1 1 2 4 11
  2011 5 4 2 1 1 5 4
  2015 Шампион 1 6 3 2 1 13
  2016 Шампион 6 4 1 1 16 5
  2019 4 6 2 1 3 7 7
  2021 7 5 1 2 2 3 5
Вкупно 40/47 188 67 33 88 291 316

Наводи

уреди
  1. „Uno a uno de la Roja: Buenas individualidades pero falta juego colectivo“. EMOL (El Mercurio On-Line). 29 February 2012. Посетено на 6 March 2012.
  2. Mateo, Miguel Ángel (31 May 2010). „El porqué de 'la Roja'. El Mundo (España). Посетено на 15 September 2011.
  3. „Sudáfrica será el octavo Mundial para la 'Roja'. El Mercurio de Antofagasta. 6 March 2012. Посетено на 11 October 2009.
  4. „Hosts Chile stun Argentina to claim first Copa América title on penalties“. Посетено на 4 July 2015.
  5. „Chile win Copa América once again as Argentina title drought continues“. Посетено на 26 June 2016.

Надворешни врски

уреди