Фудбалска репрезентација на Бугарија

Фудбалска репрезентација на Бугарија (бугарски: Български национален отбор по футбол) — фудбалска репрезентација на Република Бугарија, кој е раководен од Бугарскиот Фудбалски Сојуз. Најчесто, бугарската фудбалска репрезентација своите домашните натревари ги одигрува на националниот стадион „Васил Левски“ во Софија.

Фудбалска репрезентација на Бугарија
Прекари(и)Лъвовете
СојузБугарски фудбалски сојуз
КонфедерацијаУЕФА (Европа)
СелекторГеорги Дерменџиев
КапитенПетар Занев
Најмногу настапиСтилијан Петров (105)
Најдобар стрелецДимитар Бербатов
Христо Бонев (48)
Домашен стадионНационален стадион „Васил Левски“
Домашни бои
Гостински бои
Светско првенство
Учества7
Најдобар резултат4-ти место (1994)
Олимписки игри
Учества5 (Прво во1924)
Најдобар резултатФиналисти (1968)

Најдобрите успеси кои ги постигнала Бугарија било финалето на Летните олимписки игри во 1968 година и полуфиналето на Светското првенство во 1994 година. Тие се натпреварувале и на Балканскиот куп, освојувајќи четири титули. Сепак, Бугарија не успеала да се квалификува за некој поголем турнир од Евро 2004 година.