ФК Емполи е професионален италијански фудбалски клуб со седиште во градот Емполи, провинцијата Фиренца. Во моментов се натпреварува во Серија А.

Емполи
Empoli FC 1920.png
Целосно имеФудбалски клуб Емполи С.п.А.
ПрекарАѕури (сини)
Основан3 мај 1920
СтадионСтадион Карло Кастелани
Емполи, Италија
Капацитет16,800
ПретседателИталија Фабрицио Корси
ТренерИталија Аурелио Андреацоли
ЛигаСерија А Серија А
2017-18Серија Б, 1-ви (промоција)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клубот е основан во 1920 година со спојување на Фудбал клуб Емполи и Унионе Спортива Емполи, а првиот официјален натпревар го одиграле една година подоцна. Вклучувајќи ја и тековната сезона, Емполи има учествувано во 79 национални првенства, од кој 50 сезони во третото ниво на италијанскиот фудбал, 19 во Серија Б и 10 во Серија А.[1] Во Европа, најдобар резултат им е учество во Купот на УЕФА за сезоната 2007-2008.[2]

Боите на клубот се сината и белата.

УспесиУреди

ДомашниУреди

2004-2005
1995-1996

Регионални натпреварувањаУреди

1928-1929
1982-1983
1960-1961, 1962-1963

Младински натпреварувањаУреди

1998-1999
1991-1992
2000

ЕвропскиУреди

2007-2008

ИграчиУреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Иван Проведел
2   ОД Џовани Ди Лоренцо
4   СР Матео Бриги
5   ОД Фредерик Весели
6   СР Миха Зајц
7   НП Леван Мхедлидзе
8   СР Хамед Траоре
9   НП Алехандро Родригес
10   СР Исмаел Бенасер
11   НП Франческо Капуто
13   ОД Лука Антонели
15   ОД Лоренцо Полвани
17   СР Лоренцо Лоло
18   СР Афри Аква
Бр. Позиција Играч
19   НП Арнел Јакуповиќ
20   НП Антонио Ла Гумина
21   ГМ Пјетро Терачино
22   ОД Доменико Мајета
23   ОД Мануел Пасквал
26   ОД Матијас Силвестре
27   ОД Јоел Унтерзе
28   СР Леонардо Капеци
29   ОД Михал Марцјаник
32   СР Јакоб Расмусен
33   СР Раде Круниќ
48   СР Салих Уџан
77   НП Самуел Мраз
99   ГМ Андреа Фулињати

НаводиУреди

  1. „Storia“. empolicalcio.net. Архивирано од изворникот на 2014-10-06. Посетено на 8 November 2014.
  2. „2000-2009“. empolicalcio.net. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 8 November 2014.