Сплит (хрватски: Split) — град во Далмација, јужна Хрватска, на Јадранско Море. Градот е административен центар на Сплитско-далматинската жупанија.

Сплит
Split
Град
Град Сплит
Grad Split
Поглед на градот од врвот Марјан
Поглед на градот од врвот Марјан
Знаме на СплитГрб на Сплит
Прекар(и): „Вело мисто“
Сплит is located in Хрватска
Сплит
Сплит
Местоположбата на Сплит во Хрватска
Координати: 43°30′0″N 16°26′0″E / 43.50000° СГШ; 16.43333° ИГД / 43.50000; 16.43333
Земја Хрватска
ЖупанијаСплитско-далматинска
Основана грчката колонија АспалатосVI век п.н.е.
Изградена Диоклецијановата палата305 г.
Населена Диоклецијановата палата639 г.
Управа
 • ГрадоначалникЖељко Керум (независен)
Површина
 • Град63 км2 (24 ми2)
Население (2007)
 • Град221,456
 • Густина3.515/км2 (9,100/ми2)
 • Метро408,251
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски бр.21000
Повикувачки бр.21
Гегистарски табл.ST
Најниска точка0 m
Највисока точка178m (Марјан)
Мреж. местоwww.split.hr

Градот за првпат е споменат со името Ασπάλαθος/Σπάλατος на грчки, а следните имиња со кои се споменува се Spalatum на латински, Spalato на италијански и други.

Историја

уреди
 
Реконструкција на Диоклецијановата палата после нејзината изградба во 305, од Ернест Ебрар

Иако почетоците на Сплит се поврзуваат со изградбата на Диоклецијановата палата во 305 година, градот бил основан неколку векови претходно како грчка колонија под името Аспалатос или Спалатос. Бил колонија на полисот Иса, денешниот град Вис, кој и самиот бил колонија на сицилискиот град Сиракуза. [1] Точната година на основањето на градот не е позната, но се проценува дека тоа се случило во 3-ти или 2-ри век п.н.е.[2] Грчката населба живеела од трговијата со соседните илирски племиња, од кои најмногу со Далматите.[1]

Население

уреди

Градот е најголем град во Далмација и втор по големина во Хрватска и има 188.694 жители според пописот од 2001 година. Апсолутното мнозинство се Хрвати со 95,15%, додека пак останатите се претежно Бошњаци, Црногорци, Словенци и Срби.

Историски податоци

уреди

Збратимени градови

уреди

Извори

уреди
  1. 1,0 1,1 Novak 1957, стр. 13–14.
  2. Novak 1957, стр. 18.

Надворешни врски

уреди