Фудбалска репрезентација на Велс

Фудбалската репрезентација на Велс го претставува Велс на меѓународните фудбалски натпреварувања и е под контрола на Фудбалската Асоцијација на Велс (FAW), третата најстара национална фудбалска асоцијација во светот.

 Велс
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)The Dragons (Змејовите)
СојузФАВ
КонфедерацијаУЕФА УЕФА (Европа)
СелекторРајан Гигс
КапитенЕшли Вилијамс
Најмногу настапиКрис Гантер (96)
Најдобар стрелецГарет Бејл (33)
Домашен стадионСтадион на Кардиф Сити
ФИФА кодWAL
Домашни бои
Гостински бои
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално23 (19 септември 2019)
Највисок8 (октомври 2015)
Најнизок117 (август 2011)
Прв меѓународен натпревар
Шкотска Шкотска 4 - 0 Велс Велс
(Глазгов, Шкотска; 26 март 1876)
Најголема победа
Велс Велс 11 - 0 Ирска Ирска
(Рексам, Велс; 3 март 1888)
Најлош пораз
Шкотска Шкотска 9 - 0 Велс Велс
(Глазгов, Шкотска; 23 март 1878)
Светско првенство
Учества(Прв пат во 1958)
Најдобар резултатЧетвртфинале1958
Европско првенство
Учества1
Најдобар резултатПолуфинале, 2016

Иако територијално е дел од Обединетото Кралство, Велс отсекогаш имал своја репрезентација во фудбал која играла на големи меѓународни турнири, освен на Олимписките игри, бидејќи Меѓународниот олимписки комитет отсекогаш ја признавал само Велика Британија.

Во досегашната историја на репрезентацијата, Велс се квалификувал на два големи меѓународни турнири. Тие стигнале до четвртфиналето на Светското првенство 1958 што до денес е единствениот нивен настап на завршницата на некое Светско првенство. Покрај тоа, Велс исто така само еднаш досега се квалификувал и за Европското првенство, стигајќи до полуфиналето на првенството во 2016 година.

Во сите репрезентативни нивоа, вклучително и младинските репрезентации, репрезентацијата на Велс влече играчи пред сè од клубови од англискиот лигашки фудбалски систем. Главните професионални велшки клубови исто така играат во англиските лиги, а некои професионални клубови играат и во велшкиот лигашки фудбалски систем.

Историја

уреди

Настапи на турнири

уреди

Настапи на Светските првенства

уреди
Светско првенство Квалификации за
Светско првенство
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ ОН П Н И ДГ ПГ
  1930 Не учествувале Не учествувале
  1934
  1938
  1950 Не се квалификувале 3 0 1 2 1 6
  1954 3 0 1 2 5 9
  1958 Четвртфинале 6. 5 1 3 1 4 4 6 4 0 2 10 5
  1962 Не се квалификувале 2 0 1 1 2 3
  1966 6 3 0 3 11 9
  1970 4 0 0 4 3 10
  1974 4 1 1 2 3 5
  1978 4 1 0 3 3 4
  1982 8 4 2 2 12 7
  1986 6 3 1 2 7 6
  1990 6 0 2 4 4 8
  1994 10 5 2 3 19 12
  1998 8 2 1 5 20 21
    2002 10 1 6 3 10 12
  2006 10 2 2 6 10 15
  2010 10 4 0 6 9 12
  2014 10 3 1 6 9 20
  2018 10 4 5 1 13 6
  2022 Ќе учествуваат во квалификациите Ќе учествуваат во квалификациите
Вкупно 1/20 5 1 3 1 4 4 120 37 26 57 151 170

Настапи на Европските првенства

уреди
Европско првенство Квалификации
Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ Состави ОН П Н И ДГ ПГ Ref.
  1960 Не учествувале Не учествувале
  1964 Nisu se kvalificirali 2 0 1 1 2 4 [1]
  1968 6 1 2 3 6 12 [2]
  1972 6 2 1 3 5 6 [3]
  1976 8 5 1 2 15 7 [4]
  1980 6 3 0 3 11 8 [5]
  1984 6 2 3 1 7 6 [6]
  1988 6 2 2 2 7 5 [7]
  1992 6 4 1 1 8 6 [8]
  1996 10 2 2 6 9 19 [9]
    2000 8 3 0 5 7 16 [10]
  2004 10 4 2 4 13 11 [11]
    2008 12 4 3 5 18 19 [12]
    2012 8 3 0 5 6 10 [13]
  2016 Полуфинале 3. 6 4 0 2 10 6 Состав 10 6 3 1 11 4 [14]
  2020 Квалификациите се во тек 0 0 0 0 0 0
В К У П Н О 1/15 6 4 0 2 10 6 104 41 21 42 125 133 [15]

УЕФА Лига на нации

уреди
УЕФА Лига на нации
Година Дивизија Рунда ОН П Н И ДГ ПГ
2018–19 Б Групна фаза 4 2 0 2 6 5
2020–21 Б To be determined
Вкупно Фаза по групи
Лига Б
4 2 0 2 6 5

Играчи

уреди

Моментален состав

уреди

Настапите и головите се ажурирани на 15 октомври 2019 после натпреварот против Хрватска.

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Вејн Хенеси 24 јануари 1987(1987-01-24)(37 г.) 87 0     Кристал Палас
12 ГМ Дани Ворд 22 јуни 1993(1993-06-22)(31 г.) 7 0     Лестер Сити
21 ГМ Адам Дејвис 17 јули 1992(1992-07-17)(31 г.) 1 0     Стоук Сити
2 ОД Крис Гантер 21 јули 1989(1989-07-21)(34 г.) 96 0     Рединг
6 ОД Ешли Вилијамс 23 август 1984(1984-08-23)(39 г.) 86 2     Бристол Сити
4 ОД Бен Дејвис 24 април 1993(1993-04-24)(31 г.) 50 0     Тотенхем
3 ОД Нил Тејлор 7 февруари 1989(1989-02-07)(35 г.) 43 1     Астон Вила
14 ОД Конор Робертс 23 септември 1995(1995-09-23)(28 г.) 14 1     Свонзи Сити
16 ОД Том Локајер 3 декември 1994(1994-12-03)(29 г.) 8 0     Чарлтон
5 ОД Џо Родон 22 октомври 1997(1997-10-22)(26 г.) 4 0     Свонзи Сити
8 СР Арон Рамзи 26 декември 1990(1990-12-26)(33 г.) 58 14     Јувентус
7 СР Џо Алан 14 март 1990(1990-03-14)(34 г.) 55 2     Стоук Сити
17 СР Џонатан Вилијамс 9 октомври 1993(1993-10-09)(30 г.) 21 0     Чарлтон
10 СР Хари Вислон 22 март 1997(1997-03-22)(27 г.) 15 2     Борнмут
15 СР Итан Ампаду 14 септември 2000(2000-09-14)(23 г.) 11 0     РБ Лајпциг
20 СР Даниел Џејмс 10 ноември 1997(1997-11-10)(26 г.) 8 2     Манчестер Јунајтед
23 СР Вил Волкс 13 септември 1993(1993-09-13)(30 г.) 4 0     Кардиф Сити
11 НП Гарет Бејл 16 јули 1989(1989-07-16)(34 г.) 81 33     Реал Мадрид
9 НП Сем Воукс 21 октомври 1989(1989-10-21)(34 г.) 64 11     Стоук Сити
19 НП Том Лоренс 13 јануари 1994(1994-01-13)(30 г.) 19 3     Дарби Каунти
18 НП Тајлер Робертс 12 јануари 1999(1999-01-12)(25 г.) 7 0     Лидс Јунајтед
22 НП Раби Матондо 9 септември 2000(2000-09-09)(23 г.) 3 0     Шалке 04
13 НП Кифер Мур 8 август 1992(1992-08-08)(31 г.) 3 1     Виган Атлетик
 
Фудбалската репрезентација на Велс во 2011 година.

Статистика на играчите

уреди
  Активни репрезентативци

Играчи со најмногу настапи

уреди
Обновено на 15 октомври 2019
# Играч Период Настапи Голови
1. Крис Гантер 1982–1998 96 0
2. Невил Саутхал 1982–1998 92 0
3. Вејн Хенеси 2007– 87 0
4. Ешли Вилијамс 2007– 87 2
5. Гари Спид 1990–2004 85 7
6. Гарет Бејл 2006– 81 33
7. Крег Белами 1998–2013 78 19
8. Џо Ледли 2007– 77 4
9. Дин Сондерс 1986–2001 75 22
10. Питер Николас 1979–1991 73 2
Ијан Раш 1980–1996 28

Играчи со најмногу постигнати голови

уреди
Обновено на 15 октомври 2019
# Играч Период Голови Процент
1 Гарет Бејл 33 81 0.41
2 Ијан Раш 28 73 0.38
3 Тревор Форд 23 38 0.61
Ајвор Олчрч 23 68 0.34
5 Дин Сондерс 22 75 0.29
6 Крег Белами 19 78 0.24
7 Роби Ерншо 16 59 0.27
Клиф Џонс 16 59 0.27
Марк Хјуз 16 72 0.22
10 Џон Чарлс 15 38 0.39

Селектори

уреди

Селектор Период
  Воли Барнс 1954–1955
  Џими Марфи 1956–1964
  Дејв Боуен 1964–1974
  Рони Барџис 1965
  Мајк Смит 1974–1979
  Мајк Ингланд 1979–1987
  Дејвид Вилијамс 1988
  Тери Јорат 1988–1993
  Џон Тошак 1994
  Мајк Смит 1994–1995
  Боби Гулд 1995–1999
  Невил Саутхaл 1999
  Марк Хјуз 1999–2004
  Џон Тошак 2004–2010
  Брајан Флин 2010
  Гари Спид 2010–2011
  Крис Колман 2012–2017
  Рајан Гигс 2018–денес

Наводи

уреди
 1. „Kvalifikacije za EP 1964“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 2. „Kvalifikacije za EP 1968“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 3. „Kvalifikacije za EP 1972“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 4. „Kvalifikacije za EP 1976“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 5. „Kvalifikacije za EP 1980“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 6. „Kvalifikacije za EP 1984“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 7. „Kvalifikacije za EP 1988“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 8. „Kvalifikacije za EP 1992“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 9. „Kvalifikacije za EP 1996“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 10. „Kvalifikacije za EP 2000“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 11. „Kvalifikacije za EP 2004“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 12. „Kvalifikacije za EP 2008“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 13. „Kvalifikacije za EP 2012“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 14. „Kvalifikacije za EP 2016“. UEFA.com. Посетено на 15 октомври 2015.
 15. „Wales team profile“. UEFA.com. Посетено на 15 октомври 2015.

Надворешни всрки

уреди