УС Лече

(Пренасочено од ФК Лече)

Унионе Спортива Лече е италијански фудбалски клуб од градот Лече, кој моментално се натпреварува во Серија А.

Лече
Us lecce.png
Целосно имеУнионе Спортива Лече СпА
ПрекарЏалороси
Основанмарт 15, 1908; пред 114 години (1908-03-15)
СтадионВиа дел Маре
Лече, Италија
Капацитет36,285
ПретседателИталијаСавино Тесоро
ТренерИталијаФранко Лерда
ЛигаСерија А Серија А
2018-19Серија Б, 2-ри (промоција)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ИсторијаУреди

Клубот е основан како Спортинг Клуб Лече во 1908 година, а сегашното име го носи од 1927. Во највисокиот ранг на италијанскиот фудбал, за првпат настапиле во сезоната 1985-86, и оттогаш наваму неколкупати испаѓале во Серија Б, и повторно се враќале Серија А. Најголемите успеси на клубот се три наслови првак во Серија Ц, и еден наслов во Серија Б. Својте домашни натпревари ги играат на стадионот Виа дел Маре, и традиционално настапуваат во црвено-жолти дресови.

ТитулиУреди

ДомашниУреди

ИграчиУреди

Моментален составУреди

Бр. Позиција Играч
2   ОД Давиде Рикарди
3   ОД Брајан Вера
4   СР Јакопо Петриконе
5   ОД Фабио Лучони
6   ОД Ромарио Бензар
8   СР Марко Манкозу  
9   НП Џанлука Лападула
10   НП Филипо Фалко
11   СР Евгени Шахов
13   ОД Лука Росетини
14   ОД Лука Думанчиќ
16   ОД Бјаџо Мечарело
17   НП Диего Фаријас
18   ОД Роберто Пјерино
19   НП Андреа Ла Мантија
20   НП Едгардас Дубицкас
Бр. Позиција Играч
21   ГМ Габриел
22   ГМ Мауро Вигорито
23   СР Андреа Табанели
25   ОД Антонио Гало
27   ОД Марко Калдерони
28   ОД Рикардо Фјамоци
29   ОД Андреа Рисполи
30   НП Кума Бабакар
32   НП Симоне Ло Фасо
37   ОД Жан Мајер
39   ОД Кристијан Дел'Орко
77   СР Панајотис Тахтсидис
85   СР Џанели Имбула
95   ГМ Марко Блеве
97   ГМ Џанмарко Кјирони

Познати бивши играчиУреди

Најдобри стрелци во историјата на клуботУреди

Играч Голови
  Анселмо Бисленги 87
  Франко Кардинали 66
  Педро Паскули 54
  Аурелио Де Марко 50
  Гаетано Монтенегро 49
  Хавиер Шевантон 45
  Лујџи Силвестри 45
  Пиетро Де Сантис 43
  Енио Фијаски 40
  Џанкарло Ферари 36

Надворешни врскиУреди