Марсеј (француски: Marseille) — втор најголем град во Франција, најважно француско пристаниште и трето пристаниште во Европа по големина. Градот се наоѓа во департманот Устие на Рона (регион Прованса-Алпи-Азурен Брег). Марсејската урбана област е трета по големина, зад париската и лионската. Градот лежи на брегот на Лионскиот Залив, кој припаѓа на Средоземното Море.

Марсеј
Marseille
Старото градско пристаниште
Старото градско пристаниште
Знаме на МарсејГрб на Марсеј
Гесло: Actibus immensis urbs fulget Massiliensis.
„Поради своите големи дела,Марсеј сјае“
Марсеј is located in Франција
Марсеј
Марсеј
Координати: 43°17′47″N 5°22′12″E / 43.2964° СГШ; 5.37° ИГД / 43.2964; 5.37
ЗемјаФранција
РегионПрованса-Алпи-Азурен Брег
ДепартманУстие на Рона
ОкругМарсеј
Општ. заедницаУрбана заедница Марсеј
Управа
 • Градоначалник (од 2020) Бенуа Паjaн (PS)
Површина1240,62 км2 (9,290 ми2)
 • Градска1.731,91 км2 (66,869 ми2)
 • Метро3,173,50 км2 (1,225,30 ми2)
Население (јан. 2011[1])2850.636
 • Ранг2. зад Париз
 • Густина35/км2 (92/ми2)
 • Градскo (јан. 2011)1,560,921[2]
 • Метро (јан. 2011)1,720,941[3]
INSEE/Пошт. бр.13055 / 13001-13016
Повик. бр.0491 или 0496
Мреж. местоmarseille.fr
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Географија

уреди

Марсеј заедно со урбаната зона околу него е една од најгусто населените области во Франција, односно е трета по големина, зад париската и лионската област. Градското население во Марсеј е околу 821.000 жители, а во пошироката градска агломерација околу 1.804.000 жители (2007).

Значењето на Марсеј како пристаниште се зголемило во 19 век, пред сè како резултат на колонизирањето на Африка, откривањето на Суецкиот Канал и развивањето на трговијата.

Клима

уреди
Клима на Марсеј
Показател Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Просечна максимална (°C) 11,8 12,9 15,5 17,9 22,2 26,7 29,1 28,7 25,0 20,4 15,0 12,6 19,7
Просечна температура (°C) 8,4 9,1 11,2 13,4 17,5 21,8 24,0 23,7 20,4 16,3 11,5 9,3 15,5
Просечна минимална (°C) 4,9 5,3 6,9 8,9 12,7 16,8 18,9 18,7 15,8 12,3 7,9 6,0 11,2
Просечно кол. врнежи (мм) 65,4 47,3 48,7 55,2 41,0 26,8 9,1 34,0 65,5 91,6 55,2 52,3 592,2
Врнежливи денови (≥ 2,0 мм) 5 5 4 6 5 3 1 3 5 6 6 6 53
Сончеви часови (месечно) 150,0 155,5 215,1 254,8 292,5 336,2 386,4 337,4 284,3 214,5 155,5 143,3 2.925,5

Спорт

уреди

Најпопуларен спортски клуб е фудбалскиот клуб, Олимпик Марсеј, којшто има освоено вкупно 8 шампионски титули во француското првенство и една титула во Лигата на Шампионите на УЕФА во 1993 година, како и две финалиња на УЕФА купот во 1999 и 2004 година.

Наводи

уреди
  1. „Séries historiques des résultats du recensement - Commune Marseille (13055)“. INSEE. Посетено на 30 јули 2014.
  2. „Séries historiques des résultats du recensement - Unité urbaine 2010 de Marseille - Aix-en-Provence (00759)“. INSEE. Посетено на 30 јули 2014.
  3. „Séries historiques des résultats du recensement - Aire urbaine 2010 de Marseille - Aix-en-Provence (003)“. INSEE. Посетено на 30 јули 2014.

Надворешни врски

уреди