Серија А 2011-2012

Сезоната 2011–12 во Серија А(позната и како Серија А ТИМ од спонзорски причини) — 80 сезона од нејзиното основање. Сезоната започнала на 9 септември 2011 година и завршила на 13 мај 2012 година.[4].

Серија А
Сезона2011-2012
ПрвациФК Јувентус
28 титула
ИспаднатиФК Лече
ФК Новара
ФК Чезена
Лига на шампиониФК Јувентус
ФК Милан
ФК Удинезе
Лига ЕвропаФК Лацио
ФК Наполи
ФК Интер
Одиграни натпревари380
Најдобар стрелецЗлатан Ибрахимовиќ (28)
Најголема победа домаФК Наполи 6–1 ФК Џенова
(21 декември 2011)
ФК Интер 5–0 ФК Парма
(7 January 2012)
Најголема победа на гостиФК Фјорентина 0–5 ФК Јувентус
(17 март 2012)
Натпревар со најмногу головиФК Наполи 6–3 ФК Каљари
(9 март 2012)
ФК Интер 5–4 ФК Џенова
(1 април 2012)
Најголема низа на победи8 натпревари
ФК Јувентус[1]
Најголема низа без пораз38 натпревари
ФК Јувентус[1]
Најголема низа без победа20 натпревари
ФК Чезена[2]
Најголема низа на порази5 натпревари
ФК Чезена[2]
Најголема посетеност79,522[3]
ФК Милан 0–1 ФК Интер
Најмала посетеност5,962[3]
ФК Лече 0–0 ФК Болоња
Просечна посетеност23,214[3]

Вкупно 20 екипи учествувале во лигата, вклучувајќи ги 17-те тимови од сезоната 2010-11 и трите промовирани клубови од Серија Б.

Јувентус станал шампион.

ТабелаУреди

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
    1.   Јувентус 84 38 23 15 0 68 20 +48
  2.   Милан 80 38 24 8 6 74 33 +41
  3.   Удинезе 64 38 18 10 10 52 35 +17
  4.   Лацио 62 38 18 8 12 56 47 +9
    5.   Наполи 61 38 16 13 9 66 46 +20
  6.   Интер[5] 58 38 17 7 14 58 55 +3
7.   Рома 56 38 16 8 14 60 54 +6
8.   Парма 56 38 15 11 12 54 53 +1
9.   Болоња 51 38 13 12 13 41 43 −2
10.   Кјево 49 38 12 13 13 35 45 −10
11.   Катанија 48 38 11 15 12 47 52 −5
12.   Аталанта[6] 46 38 13 13 12 41 43 −2
13.   Фјорентина 46 38 11 13 14 37 43 −6
14.   Сиена 44 38 11 11 16 45 45 0
15.   Каљари 43 38 10 13 15 37 46 −9
16.   Палермо 43 38 11 10 17 52 62 −10
17.   Џенова 42 38 11 9 18 50 69 −19
    18.   Лече[7] 36 38 8 12 18 40 56 −16
  19.   Новара 32 38 7 11 20 35 65 −30
  20.   Чезена 22 38 4 10 24 24 60 −36

Легенда

      Шампион на Италија и се квалификува за групната фаза на Лигата на шампионите 2012-2013
      Се квалификува за Лигата на шампионите 2012-2013
      Се квалификува за Лига Европа 2012-2013
      Испаѓа во Серија Б 2012-2013

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.
Во случај на еднаков број на бодови помеѓу две или повеќе екипи, позицијата на табелата на екипата ќе биде одредена по следниве критериуми:
 • Освоени бодови во меѓусебните дуели
 • Гол-разлика во меѓусебните дуели
 • Вкупна гол-разлика
 • Вкупен број на постигнати голови
 • Ждрепка
Санкции:
Аталанта: одземени 6 бода.

ПласманУреди

Надворешни врскиУреди

Home ╲ Away[1]   ATA   BOL   CAG   CTN   CES   CHV   FIO   GEN   INT   JUV   LAZ   LCE   MIL   NAP   NOV   PAL   PAR   ROM   SIE   UDI
  Аталанта

2–0

1–0

1–1

4–1

1–0

2–0

1–0

1–1

0–2

0–2

0–0

0–2

1–1

2–1

1–0

1–1

4–1

1–2

0–0

  Болоња

3–1

1–0

2–0

0–1

2–2

2–0

3–2

1–3

1–1

0–2

0–2

2–2

2–0

1–0

1–3

0–0

0–2

1–0

1–3

  Каљари

2–0

1–1

3–0

3–0

0–0

0–0

3–0

2–2

0–2

0–3

1–2

0–2

0–0

2–1

2–1

0–0

4–2

0–0

0–0

  Катанија

2–0

0–1

0–1

1–0

1–2

1–0

4–0

2–1

1–1

1–0

1–2

1–1

2–1

3–1

2–0

1–1

1–1

0–0

0–2

  Чезена

0–1

0–0

1–1

0–0

0–0

0–0

2–0

0–1

0–1

1–2

0–1

1–3

1–3

3–1

2–2

2–2

2–3

0–2

0–1

  Кјево

0–0

0–1

2–0

3–2

1–0

1–0

2–1

0–2

0–0

0–3

1–0

0–1

1–0

2–2

1–0

1–2

0–0

1–1

0–0

  Фјорентина

2–2

2–0

0–0

2–2

2–0

1–2

1–0

0–0

0–5

1–2

0–1

0–0

0–3

2–2

0–0

3–0

3–0

2–1

3–2

  Џенова

2–2

2–1

2–1

3–0

1–1

0–1

2–2

0–1

0–0

3–2

0–0

0–2

3–2

1–0

2–0

2–2

2–1

1–4

3–2

  Интер

0–0

0–3

2–1

2–2

2–1

1–0

2–0

5–4

1–2

2–1

4–1

4–2

0–3

0–1

4–4

5–0

0–0

2–1

0–1

  Јувентус

3–1

1–1

1–1

3–1

2–0

1–1

2–1

2–2

2–0

2–1

1–1

2–0

3–0

2–0

3–0

4–1

4–0

0–0

2–1

  Лацио

2–0

1–3

1–0

1–1

3–2

0–0

1–0

1–2

3–1

0–1

1–1

2–0

3–1

3–0

0–0

1–0

2–1

1–1

2–2

  Лече

1–2

0–0

0–2

0–1

0–0

2–2

0–1

2–2

1–0

0–1

2–3

3–4

0–2

1–1

1–1

1–2

4–2

4–1

0–2

  Милан

2–0

1–1

3–0

4–0

1–0

4–0

1–2

1–0

0–1

1–1

2–2

2–0

0–0

2–1

3–0

4–1

2–1

2–0

1–1

  Наполи

1–3

1–1

6–3

2–2

0–0

2–0

0–0

6–1

1–0

3–3

0–0

4–2

3–1

2–0

2–0

1–2

1–3

2–1

2–0

  Новара

0–0

0–2

0–0

3–3

3–0

1–2

0–3

1–1

3–1

0–4

2–1

0–0

0–3

1–1

2–2

2–1

0–2

1–1

1–0

  Палермо

2–1

3–1

3–2 1–1

0–1

4–4

2–0

5–3

4–3

0–2

5–1

2–0

0–4

1–3

2–0

1–2

0–1

2–0

1–1

  Парма

1–2

1–0

3–0

3–3

2–0

2–1

2–2

3–1

3–1

0–0

3–1

3–3

0–2

1–2

2–0

0–0

0–1

3–1

2–0

  Рома

3–1

1–1

1–2

2–2

5–1

2–0

1–2

1–0

4–0

1–1

1–2

2–1

2–3

2–2

5–2

1–0

1–0

1–1

3–1

  Сиена

2–2

1–1

3–0

0–1

2–0

4–1

0–0

0–2

0–1

0–1

4–0

3–0

1–4

1–1

0–2

4–1

0–2

1–0

1–0

  Удинезе

0–0

2–0

0–0

2–1

4–1

2–1

2–0

2–0

1–3

0–0

2–0

2–1

1–2

2–2

3–0

1–0

3–1

2–0

2–1

Updated to games played on 13 May 2012.
Source: Lega Serie A
^ The home team is listed in the left-hand column.
Colours: Blue = home team win; Yellow = draw; Red = away team win.
For coming matches, an a indicates there is an article about the match.

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 „Italian Serie A Statistics“. ESPNsoccernet. Архивирано од изворникот на 2013-01-16. Посетено на 19 May 2012.
 2. 2,0 2,1 http://www.espnfc.us/italian-serie-a/12/statistics/performance?season=2011
 3. 3,0 3,1 3,2 http://www.stadiapostcards.com/A11-12.htm
 4. http://www.legaseriea.it/it/sala-stampa/archivio-dettaglio/-/news/DATE_STAGIONE_SPORTIVA_2011_2012/430992 Lega Serie A (in Italian)
 5. Се квалификувале за Лига Европа поради тоа што во финалето на Купот на Италија играле Наполи (победник на Купот на Италија, кој веќе имал обезбедено место во Лига Европа преку првенството) и Јувентус (финалист), кој се квалификувал за Лигата на шампионите.
 6. одземени и се 6 бода заради учестви во скандал со наместени натпревари.
 7. Биле исфрлени во Лега Про поради вмешаност во скандал со наместени натпревари.