Серија Б

Италијанска фудбалска лига

Серија Б, поради спонзорски причини позната и како Serie B BKT, е второ по ранг натпреварување во италијанскиот фудбал. Во лигата настапуват 19 клуба.

Серија Б
ЗемјаИталија Италија
КонфедерацијаУЕФА
Основана1929
Број на клубови19
Нивоа на пирамида2
Промоција воСерија А (прва лига)
Испаѓање воСерија Ц (трета лига)
Домашен купКуп на Италија
Тековен првакЕмполи Емполи (2. титула)
(2017–18)
Најмногу титулиАталанта Аталанта
Џенова Џенова (6. титули)
ТВ партнериDAZN
Мрежно местоlegaseriea.it
Трофеј
Серија Б 2018-2019

Формат уреди

Во Серија Б се натпреварувале 20 тимови до сезоната 2002-2003. Подоцна била проширена на 24 тимови во сезоната 2003-2004, сè до нелегалните проблеми околу испаѓањето на Катанија. Серија Б повторно го менувала бројот на клубовите и се вратиле на 24 во сезоната 2004-2005, кога се менувал и бројот на клубовите во Серија А и од 18 се проширува на 20 екипи. Следната сезона бројот на клубови бил намален на 22.

Двете првопласирани екипи секоја сезона обезбедуваат промоција во Серија А, додека третиот клуб кој исто така следната сезона ќе игра во најквалитетното натпреварување по ранг во Италија се одредува со одигрување на плејоф. Екипите од 3-тото до 8-мото место на табелата во регуларниот дел на сезоната се квалификуваат за плејофот (или доигрување) за влез во Серија А, така што играат по два натпревари (дома-гости). Најпрво меѓусебе играат екипите пласирани од 5-тото до 8-мото место, а победниците од тие два натпревари подоцна играат во плејоф полуфиналето против 3-тата и 4-тата екипа од регуларниот дел на сезоната, а победниците од тие двобои во финалето на плејофот го даваат последниот член на Серија А. Не се важи правилото гол во гости и во случај на нерешен резултат по двата натпревари понатаму оди екипата која била повисоко пласирана во регуларниот дел од сезоната. Последнопласираните три екипи во сезоната во Серија Б, испаѓаат во понизок ранг на натпреварување т.е. во таканаречената Лега Про (некогашна Серија Ц), додека двете екипи над трите што директно испаѓаат играат плејаут.

Спонзорство уреди

Период
Спонзор врз името
Топ спонзор
Останати спонзори
2010-20112012-2013
Серија bwin
2013-2014
Серија Б Eurobet[1]
NGM
2014-2015
никој
NGM
Compass
(спонзор врз името на плејофот за пормоција и плејаутот за испаѓање)
2015-2018
Серија Б ConTe.it
2018-2019
Серија БKT
Unibet

Екипи уреди

Екипи во сезоната 2023-2024 уреди

Учество во лигата по сезони уреди

Шампиони и промоции по сезони уреди

  • Екипите кој се во заграда не избориле промоција во Серија А.
  • Екипите во италик се избориле за промоција преку плејоф.
Сезона Победник Второ место Трето место Останати промоции
1929-1930 Казале Лењано (Ла Доминанте) -
1930-1931 Фјорентина Бари (Палермо) -
1931-1932 Палермо Падова (Верона) -
1932-1933 Ливорно Бреша (Модена) -
1933-1934 Сампиердарененсе (Бари) (Модена) -
1934-1935 Бари Џенова 1893 (Новара) -
1935-1936 Лукезе Новара (Ливорно) -
1936-1937 Ливорно Аталанта (Модена) -
1937-1938 Модена Новара (Алесандрија) -
1938-1939 Фјорентина Венеција (Аталанта) -
1939-1940 Аталанта Ливорно (Лукезе) -
1940-1941 Сампдорија Модена (Бреша) -
1941-1942 Бари Виченца (Пескара -
1942-1943 Модена Бреша (Наполи) -
1945-1946 Алесандрија (Про Патрија) (Виџевано) -
1946-1947 Сер. A: Про Патрија
Сер. Б: Лучезе
Сер. Ц: Салернитана
Сер. A: (Лењано)
Сер. Б: (Падова)
Сер. Ц: (Тернана)
Сер. A: (Новара)
Сер. Б: (Емполи)
Сер. Ц: (Пескара)
-
1947-1948 Сер. A: Новара
Сер. Б: Падова
Сер. Ц: Палермо
Сер. A: (Бреша)
Сер. Б: (Верона)
Сер. Ц: (Пиза)
Сер. A: (Комо)
Сер. Б: (СПАЛ)
Сер. Ц: (Лече)
-
1948-1949 Комо Венеција (Виченца) -
1949-1950 Наполи Удинезе (Лењано) -
1950-1951 СПАЛ Лењано (Модена) -
1951-1952 Рома (Бреша) (Месина) -
1952-1953 Џенова Лењано (Катанија) -
1953-1954 Катанија Про Патрија (Каљари) -
1954-1955 Виченца Падова (Модена) -
1955-1956 Удинезе Палермо (Комо) -
1956-1957 Верона Алесандрија (Бреша) -
1957-1958 Триестина Бари (Венеција) -
1958-1959 Аталанта Палермо (Леко) -
1959-1960 Торино Леко Катанија -
1960-1961 Венеција Мантова Палермо -
1961-1962 Џенова Наполи Модена -
1962-1963 Месина Бари Лацио -
1963-1964 Варезе Каљари Фоџа -
1964-1965 Бреша Наполи СПAЛ -
1965-1966 Венеција Леко Мантова -
1966-1967 Сампдорија Варезе (Катанѕаро) -
1967-1968 Палермо Верона Пиза -
1968-1969 Лацио Бреша Бари -
1969-1970 Варезе Фоџа Катанија -
1970-1971 Мантова Аталанта Катанѕаро -
1971-1972 Тернана Лацио Палермо -
1972-1973 Џенова Чезена Фоџа -
1973-1974 Варезе Асколи Тернана -
1974-1975 Перуџа Комо Верона -
1975-1976 Џенова Катанѕаро Фоџа -
1976-1977 Виченца Аталанта Пескара -
1977-1978 Асколи Катанѕаро Авелино -
1978-1979 Удинезе Каљари Пескара -
1979-1980 Комо Пистонезе Бреша -
1980-1981 Милан Џенова Чезена -
1981-1982 Верона Пиза Сампдорија -
1982-1983 Милан Лацио Катанија -
1983-1984 Аталанта Комо Кремонезе -
1984-1985 Пиза Лече Бари -
1985-1986 Асколи Бреша Емполи -
1986-1987 Пескара Пиза Чезена -
1987-1988 Болоња Лече Лацио Аталанта
1988-1989 Џенова Бари Удинезе Кремонезе
1989-1990 Торино Пиза Каљари Парма
1990-1991 Фоџа Верона Кремонезе Асколи
1991-1992 Бреша Пескара Анкона Удинезе
1992-1993 Реџиана Кремонезе Пјаченца Лече
1993-1994 Фјорентина Бари Бреша Падова
1994-1995 Пјаченца Удинезе Виченца Аталанта
1995-1996 Болоња Верона Перуџа Реџиана
1996-1997 Бреша Емполи Лече Бари
1997-1998 Салернитана Венеција Каљари Перуџа
1998-1999 Верона Торино Реџина Лече
1999-2000 Виченца Аталанта Бреша Наполи
2000-2001 Торино Пјаченца Кјево Венеција
2001-2002 Комо Модена Реџина Емполи
2002-2003 Сиена Сампдорија Лече Анкона
2003-2004 Палермо Каљари Ливорно Месина, Аталанта, Фјорентина
2004-2005 Емполи Тревизо Асколи -
2005-2006 Аталанта Катанија Торино -
2006-2007 Јувентус Наполи Џенова -
2007-2008 Кјево Болоња Лече -
2008-2009 Бари Парма Ливорно -
2009-2010 Лече Чезена Бреша -
2010-2011 Аталанта Сиена Новара
2011-2012 Пескара Торино Самдорија
2012-2013 Сасуоло Верона Ливорно
2013-2014 Палермо Емполи (Латина) Чезена
2014-2015 Карпи Фрозиноне (Виченца) Болоња
2015-2016 Каљари Кротоне (Трапани) Пескара
2016-2017 СПАЛ Верона (Фрозиноне) Беневенто
2017-2018 Емполи Парма Фрозиноне
2018-2019 Бреша Лече (Беневенто) Верона
2019-2020 Беневенто Кротоне Специја
2020-2021 Емполи Салернитана (Монца) Венеција
2021-2022 Лече Кремонезе (Пиза) Монца
2022-2023 Фрозиноне Џенова (Бари) Каљари

Наводи уреди

  1. „Il campionato si chiamerà "Serie B Eurobet". legaserieb.it. 1 август 2013. Архивирано од изворникот на 2013-08-04. Посетено на 2016-05-05.