Унијата на европските фудбалски асоцијации (француски: Union des Associations Européennes de Football[1]) е административен и контролен орган на европскиот фудбал.

Унија на европските фудбалски асоцијации
Членките на УЕФА се во сино
Основана15 јуни 1954
Видспортска организација
СедиштеНион, Швајцарија
Членство53 национални федерации
Службени јазицианглиски, француски, германски
ПретседателФранција Мишел Платини
Мреж. местоwww.uefa.com

Членови уреди

Код Фудбалски сојуз Репрезентација Создаден Примен во ФИФА Примен во УЕФА Член на МОК
ALB   Предлошка:Нфа/код 1930 1932 1954 да
AND   Предлошка:Нфа/код 1994 1996 1996 да
ARM   Предлошка:Nfa 1992 1992 1992 да
AUT   Предлошка:Nfa 1904 1905 1954 да
AZE   Предлошка:Nfa 1992 1994 1994 да
BLR   Предлошка:Nfa 1989 1992 1993 да
BEL   Предлошка:Nfa 1895 1904 1954 да
BIH   Предлошка:Nfa 1992 1996 1998 да
BUL   Предлошка:Nfa 1923 1924 1954 да
CRO   Предлошка:Nfa 1912 1992 1993 да
CYP   Предлошка:Nfa 1934 1948 1962 да
CZE   Предлошка:Nfa 1901 1907 1954 да
DEN   Предлошка:Nfa 1889 1904 1954 да
ENG   Предлошка:Nfa 1863 1905 1954 (норвешки)[n 1]
EST   Предлошка:Nfa 1921 1923 1992 да
FRO   Предлошка:Nfa 1979 1988 1990 (норвешки)[n 2]
FIN   Предлошка:Nfa 1907 1908 1954 да
FRA   Предлошка:Nfa 1919[n 3] 1904[n 4] 1954 да
MKD   Предлошка:Nfa 1948 1994 1994 да
GEO   Предлошка:Nfa 1990 1992 1992 да
GER   Предлошка:Nfa 1900 1904 1954 да
GIB[n 5]   Предлошка:Nfa 1895 None 2013 (норвешки)[n 1]
GRE   Предлошка:Nfa 1926 1927 1954 да
HUN   Предлошка:Nfa 1901 1906 1954 да
ISL   Предлошка:Nfa 1947 1947 1954 да
ISR   Предлошка:Nfa[n 6] 1928 1929 1994 да
ITA   Предлошка:Nfa 1898 1905 1954 да
KAZ   Предлошка:Nfa 1914 1994 2002 да
LVA   Предлошка:Nfa 1921 1922 1992 да
LIE   Предлошка:Nfa 1934 1974 1974 да
LTU   Предлошка:Nfa 1922 1923 1992 да
LUX   Предлошка:Nfa 1908 1910 1954 да
MLT   Предлошка:Nfa 1900 1959 1960 да
MDA   Предлошка:Nfa 1990 1994 1993 да
MNE   Предлошка:Nfa 1931 2007 2007 да
NED   Предлошка:Nfa 1889 1904 1954 да
NIR   Предлошка:Nfa 1880 1911 1954 (норвешки)[n 1]
NOR   Предлошка:Nfa 1902 1908 1954 да
POL   Предлошка:Nfa 1919 1923 1954 да
POR   Предлошка:Nfa 1914 1923 1954 да
IRL   Предлошка:Nfa 1921 1923 1954 да
ROU   Предлошка:Nfa 1909 1923 1954 да
RUS   Предлошка:Nfa 1912 1912 1954 да
SMR   Предлошка:Nfa 1931 1988 1988 да
SCO   Предлошка:Nfa 1873 1910 1954 (норвешки)[n 1]
SRB   Предлошка:Nfa 1919 1921 1954 да
SVK   Предлошка:Nfa 1938 1994 1993 да
SVN   Предлошка:Nfa 1920 1994 1994 да
ESP   Предлошка:Nfa 1909 1913 1954 да
SWE   Предлошка:Nfa 1904 1904 1954 да
SUI   Предлошка:Nfa 1895 1904 1954 да
TUR   Предлошка:Nfa 1923 1923 1962 да
UKR   Предлошка:Nfa 1991 1992 1992 да
WAL   Предлошка:Nfa 1876 1910 1954 не[n 1]

Notes уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Part of the British Olympic Association
  2. Part of the Danish National Olympic Committee
  3. Originally founded as Comité Français Interfédéral in 1907, a predecessor to the current federation.
  4. The current French FA, the French Football Federation (in its previous incarnation, the Comité Français Interfédéral), replaced the USFSA in 1907.
  5. Tentative abbreviation, used by uefa.com to link to yet uncreated pages regarding Gibraltar
  6. Former member of the Asian Football Confederation (1954–1974), joined UEFA as several AFC teams refused to play against them. See also Foreign relations of Israel and International recognition of Israel.

Наводи уреди

  1. „Историја - Преглед“. uefa.com. UEFA. Посетено на 15 март 2010. Надворешна врска во |work= (help)

Надворешни врски уреди