Фудбалска репрезентација на Бразил

Фудбалската репрезентација на Бразил е најуспешниот национален фудбалски тим во светот, со пет победи на ФИФА Светските Купови, вклучувајќи го и најблиското учество во 2002 година. Најпозната забелешка за фудбалот е: "Англичаните го измислија, Бразилците го усовршија".

Бразил
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)Seleção (одбраните)
СојузБразилска фудбалска конфедерација
СелекторКарлос Алберто Пареира, 2003
КапитенЛусио
Најмногу натпревариКафу (156)
Најдобар стрелецПеле (77)
ФИФА моментално рангирањеRed Arrow Down.svg4
ФИФА највисоко рангирање1 (Септември 1993)
ФИФА најниско рангирање8 (Август 1993)
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Аргентина 5 - 0 Бразил
(Буенос Аирес, Аргентина; 20 август, 1914)
Најголема победа
Бразил 10 - 1 Боливија
(Сао Паоло, Бразил; 10 април, 1949)
Најлош пораз
Уругвај 6 - 0 Бразил
(Виња дел Мар, Чиле; 18 септември, 1920)
Германија 7 - 1 Бразил
(Бело Хоризонте, Бразил; 8 јули, 2014)
Светско првенство
Учества18 (Првпат во 1930)
Најдобар резултатПрво место, 1958, 1962, 1970,
1994, 2002
Копа Америка
Учества31 (Првпат во 1916)
Најдобар резултатПобедници, 1919, 1922, 1949,
1989, 1997, 1999, 2004

Бразилците го нарекуваат својот тим "Seleção", како и сите други национални тимови. Буквалното значење на овој збор е "селекција", а може да се преведе и како "одбраните".