УЕФА Лига на шампиони 2003/04

УЕФА Лига на шампиони 2003/04 — 12. сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 49. сезона од основањето на натпреварувањето.

УЕФА Лига на шампиони 2003/04
Податоци за купот
Датуми16 јули 2003 — 26 мај 2004
Екипи32 (72 са квалификацијама)
Финале
ШампиониПортугалија Порто (2-ри титула)
Вице-шампионФранција Монако
Статистики за купот
Одиграни натпревари125
Постигнати голови309 (2.47 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Шпанија Фернандо Мориентес (9 голови)

Натпреварувањето започнало на 16 јули 2003 година со одигрувањето на првото квалификациско коло, а завршило со финалниот меч одигран на 26 мај 2004 година на стадионот АуфШалке во Гелзенкирхен, Германија. На ова натпреварување учествувале 72 клубови од 48 национални сојузи.

Оваа сезона била првата во која наместо одигрување на втор круг во натпреварување по групи се играло осминафинале.

КвалификацииУреди

Прво квалификациско колоУреди

Првите натпревари биле одиграни на 16 јули, а реванш натпреварите на 23 јули 2003 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Пјуник   2:1   Рејкјавик 1:0 1:1
Шериф Тираспол   2:1   Флора Талин 1:0 1:1
ХБ Торсхавн   1:5   Каунас 0:1 1:4
БАТЕ Борисов   1:3   Бохемијан 1:0 0:3
Вардар Скопје   4:2   Бери таун 3:0 1:2
Гревенмахер   0:2   Леотар Требиње 0:0 0:2
Гленторан   0:1   Хелсинки 0:0 0:1
Слием Вондерерс   3:3[1]   Сконто 2:0 1:3
Омонија   2:1   Иртиш Павлодар 0:0 2:1
Динамо Тбилиси   3:3
(2:4 пен.)
  Тирана 3:0 0:3 (прод.)

Второ квалификациско колоУреди

Првите натпревари биле одиграни на 30 јули, а реванш натпреварите на 6 август 2003 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
МТК   3:2   Хелсинки 3:1 0:1
Пјуник   0:3   ЦСКА Софија 0:2 0:1
Каунас   0:5   Селтик 0:4 0:1
Леотар Требиње   1:4   Славија Праг 1:2 0:2
Шериф Тираспол   0:2   Шахтјор Донецк 0:0 0:2
Жилина   2:1   Макаби Тел Авив 1:0 1:1
Бохемијан   0:5   Розенборг 0:1 0:4
Марибор   2:3   Динамо Загреб 1:1 1:2
ЦСКА Москва   2:3   Вардар Скопје 1:2 1:1
Рапид Букурешт   2:3   Андерлехт 0:0 2:3
Партизан   3:3[1]   Јургорден 1:1 2:2
Висла Краков   7:4   Омонија 5:2 2:2
Копенхаген   10:1   Слием Вондерерс 4:1 6:0
Тирана   2:7   ГАК 1:5 1:2

Трето квалификациско колоУреди

Првите натпревари биле одиграни на 12 и 13 август, а реванш натпреварите на 26 и 27 август 2003 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Вардар Скопје   4:5   Спарта Прага 2:3 2:2
МТК   0:5   Селтик 0:4 0:1
Ренџерс   3:2   Копенхаген 1:1 2:1
Аустрија Беч   0:1   Олимпик Марсеј 0:1 0:0
Клуб Брухе   3:3
(4:2 пен.)
  Борусија Дортмунд 2:1 1:2 (прод.)
Шахтјор Донецк   2:3   Локомотива Москва 1:0 1:3
Лацио   4:1   Бенфика 3:1 1:0
Динамо Киев   5:1   Динамо Загреб 3:1 2:0
Розенборг   0:1   Депортиво Ла Коруња 0:0 0:1
Грасхопер   2:3   АЕК Атина 1:0 1:3
Жилина   0:5   Челси 0:2 0:3
Селта Виго   3:2   Славија Праг 3:0 0–2
Партизан   1:1
(4:3 пен.)
  Њукасл Јунајтед 0:1 1:0 (прод.)
Галатасарај   6:0   ЦСКА Софија 3:0 3:0
Андерлехт   4:1   Висла Краков 3:1 1:0
ГАК   2:3   Ајакс 1:1 1:2 (прод.)

Натпреварување по групиУреди

Натпреварувањето по групи се играло од 16 септември до 10 декември 2003 година.

Легенда:
Тимови кои го продолжуваат својот настап во осминафиналето.
Третопласираната екипа го продолжува своето натпреварување во третото коло од УЕФА Купот.

Група АУреди

 
  ОЛ АНД БМ СЕЛ
  Олимпик Лион 1:0 1:1 3:2
  Андерлехт 1:0 1:1 1:0
  Бајерн Минхен 1:2 1:0 2:1
  Селтик 2:0 3:1 0:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Олимпик Лион 6 3 1 2 7 7 0 10
2.   Бајерн Минхен 6 2 3 1 6 5 +1 9
3.   Селтик 6 2 1 3 8 7 +1 7
4.   Андерлехт 6 2 1 3 4 6 -2 7

Група БУреди

 
  ДК ЛМ АРС ИНТ
  Динамо Киев 2:0 2:1 1:1
  Локомотива Москва 3:2 0:0 3:0
  Арсенал 1:0 2:0 0:3
  Интер Милано 2:1 1:1 1:5
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Арсенал 6 3 1 2 9 6 +3 10
2.   Локомотива Москва 6 2 2 2 7 7 0 8
3.   Интер Милано 6 2 2 2 8 11 -3 8
4.   Динамо Киев 6 2 1 3 8 8 0 7

Група ЦУреди

 
  АЕК ДЕП ПСВ МОН
  АЕК Атина 1:1 0:1 0:0
  Депортиво Ла Коруња 3:0 2:0 1:0
  ПСВ Ајндховен 2:0 3:2 1:2
  Монако 4:0 8:3 1:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Монако 6 3 2 1 15 +9 11
2.   Депортиво Ла Коруња 6 3 1 2 12 12 0 10
3.   ПСВ Ајндховен 6 3 1 2 8 7 +1 10
4.   АЕК Атина 6 0 2 4 1 11 -10 2

Група ДУреди

 
  ЈУВ ГАЛ РС ОЛИ
  Јувентус 2:1 4:2 7:0
  Галатасарај 2:0 1:2 1:0
  Реал Сосиедад 0:0 1:1 1:0
  Олимпијакос 1:2 3:0 2:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Јувентус 6 4 1 1 15 6 +9 13
2.   Реал Сосиедад 6 2 3 1 8 8 0 9
3.   Галатасарај 6 2 1 3 6 8 -2 7
4.   Олимпијакос 6 1 1 4 6 13 -7 4

Група ЕУреди

 
  РЕН ШТУ МЈ ПАН
  Ренџерс 2:1 0:1 1:3
  Штутгарт 1:0 2:1 2:0
  Манчестер Јунајтед 3:0 2:0 5:0
  Панатинајкос 1:1 1:3 0:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Манчестер Јунајтед 6 5 0 1 13 2 +9 15
2.   Штутгарт 6 4 0 2 9 6 +3 12
3.   Панатинајкос 6 1 1 4 5 13 -8 4
4.   Ренџерс 6 1 1 4 4 10 -6 4

Група ФУреди

 
  РМ ОМ ПАР ПОР
  Реал Мадрид 4:2 1:0 1:1
  Олимпик Марсеј 1:2 3:0 2:3
  Партизан 0:0 1:1 1:1
  Порто 1:3 1:0 2:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Реал Мадрид 6 4 2 0 11 5 +6 14
2.   Порто 6 3 2 1 9 8 +1 11
3.   Олимпик Марсеј 6 1 1 4 9 11 -2 4
4.   Партизан 6 0 3 3 3 8 -5 3

Група ГУреди

 
  СП ЧЕЛ БЕШ ЛАЦ
  Спарта Прага 0:1 2:1 1:0
  Челси 0:0 0:2 2:1
  Бешикташ 1:0 0:2 0:2
  Лацио 2:2 0:4 1:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Челси 6 4 1 1 9 3 +6 13
2.   Спарта Прага 6 2 2 2 5 5 0 8
3.   Бешикташ 6 2 1 3 5 7 -2 7
4.   Лацио 6 1 2 3 6 10 -4 5

Група ХУреди

 
  МИЛ АЈА КБ СЕЛ
  Милан 1:0 0:1 1:2
  Ајакс 0:1 2:0 1:0
  Клуб Брухе 0:1 2:1 1:1
  Селта Виго 0:0 3:2 1:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Милан 6 3 1 2 4 3 +1 10
2.   Селта Виго 6 2 3 1 7 6 +1 9
3.   Клуб Брухе 6 2 2 2 5 6 -1 8
4.   Ајакс 6 2 0 4 6 7 -1 6

ОсминафиналеУреди

Првите натпревари се одиграле на 24 и 25 февруари, а реванш натпреварите на 9 и 10 март 2004 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Бајерн Минхен   1:2   Реал Мадрид 1:1 0:1
Селта Виго   2:5   Арсенал 2:3 0:2
Депортиво Ла Коруња   2:0   Јувентус 1:0 1:0
Локомотива Москва   2:2[1]   Монако 2:1 0:1
Порто   3:2   Манчестер Јунајтед 2:1 1:1
Реал Сосиедад   0:2   Олимпик Лион 0:1 0:1
Спарта Прага   1:4   Милан 0:0 1:4
Штутгарт   0:1   Челси 0:1 0:0

ЧетвртфиналеУреди

Првите натпревари се одиграле на 23 и 24 март, а реванш натпреварите на 6 и 7 април 2004 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Челси   3:2   Арсенал 1:1 2:1
Милан   4:5   Депортиво Ла Коруња 4:1 0:4
Порто   4:2   Олимпик Лион 2:0 2:2
Реал Мадрид   5:5[1]   Монако 4:2 1:3

ПолуфиналеУреди

Првите натпревари биле одиграни на 20 и 21 април, а реванш натпреварите на 4 и 5 мај 2004 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Монако   5:3   Челси 3:1 2:2
Порто   1:0   Депортиво Ла Коруња 0:0 1:0

ФиналеУреди

26 мај 2004
20:45
Монако   0 – 3   Порто Арена АуфШалке, Гелзенкирхен
Судија: Ким Милтон Нилсен (Данска)
Извештај Карлос Алберто   39'
Деко   71'
Аленичев   75'

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Екипата се квалификувала според правилото на повеќе постигнати голови на гости.

Надворешни врскиУреди