Каунас е мал пристаништен град во Литванија. Излегува на реката Неман.

Каунас
Град
Каунас
Каунас
Грб на Каунас
Каунас is located in Литванија
Каунас
Каунас
Местоположба во Литванија
Координати: 54°53′0″N 23°53′0″E / 54.88333° СГШ; 23.88333° ИГД / 54.88333; 23.88333
Држава Литванија
Надм. вис.&1000000000000004800000048 м
Население (2019)
 • Вкупно286 763
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски кодLT-44001
Грб на Каунас
Домот на Перун

Спорт

уреди

Надворешни врски

уреди