Порто

град во Португалија
41°9′43.71″N 8°37′19.03″W / 41.1621417° СГШ; 8.6219528° ЗГД / 41.1621417; -8.6219528

Порто (португалски: Porto, Порту) — втор најголем град во Португалија по Лисабон и еден од големите урбани области на Пиринејскиот Полуостров. Урбаната област на Порто, која се претега преку административните граници на градот, има население од 1,4 милиони жители (2011) [4] на површина од 389 км2,[1] со што е втора најголема урбана област во Португалија. Метрополитенската област на Порто, пак, вклучува приближно 1,8 милиони жители.[5][6][7]

Порто
општина
Знаме
Грб
Официјално име: Општина Порто
Потекло на името: португалски: "пристаниште"
(или О порто "пристаништето")
Гесло: Antiga, Mui Nobre, Sempre Leal e Invicta (Стар, многу благороден, секогаш лојален и непоразен)
Прекар: A Cidade Invicta (Непобедениот град) A Cidade da Virgem (Градот на Пресвета Богородица)
Земја  Португалија
Регион Северен регион
Подрегион Гранде Порто
Округ Порто
Реки Дуеро
Центар Цедофеита
 - височина 104 м
 - координати 41°9′43.71″N 8°37′19.03″W / 41.1621417° СГШ; 8.6219528° ЗГД / 41.1621417; -8.6219528
Највисока точка Монте Тадеу
 - височина 149 м
 - координати 41°9′22″N 8°36′4″W / 41.15611° СГШ; 8.60111° ЗГД / 41.15611; -8.60111
Најниска точка Морско ниво
 - местоположба Атлантски Океан, Фош ду Дору
 - височина м
Должина 11,57 км, северозапад-југоисток
Ширина 5,31 км, север-југ
Површина 41,42 км2
 - градска 777 км2
 - метрополска 2.040 км2
Население 237.591 (2011)
 - градско 1.474.000[1]
 - метрополско 1.762.524
Густина 5.736 /km² (14.856 /sq mi)
Населба 275 п.н.е.
 - Општина 868
Градоначалник Руи Мореира
Municipal Chair Мигел Переира Леите
Часовен појас WET (UTC0)
 - лете (ЛСВ) WEST (UTC+1)
ISO 3166-2 код PT-
Поштенски код 4000-286
Повик. број и претставка (+351) 22[2]
Светско наследство на УНЕСКО
Име Историскиот центар на Порто
Година 1996 (#20)
Број 755
Регион Европа и Северна Америка
Критериуми iv
Демоним Портуенсе
Светец-заштитник Пресвета Богородица
Празник на општината 24 јуни (Свети Јован)
Местоположба на Порто во Португалија
Местоположба на Порто во Португалија
Местоположба на Порто во Португалија
На Ризницата: Порто
Статистики: Институт за национална статистика[3]
Портал: http://www.cm-porto.pt

Со местоположба на устието на реката Дуеро на северот на Португалија, Порто е еден од најстарите европски градови, и историскиот центар на градот е прогласен за светско наследство на УНЕСКО од 1996 година. Западниот дел од урбаната област на градот се протега до крајбрежјето на Атлантскиот Океан. Населбата датира од пред многу векови, кога била бастион на Римското Царство. Комбинираното келтско-латинско име, Портус Кале,[8] било наведено како потекло на името „Португалија“, врз основа на транслитерација и усна еволуција од латински јазик. На португалски јазик името на градот се пишува со одрреден член („о Порто“ што означува пристаништето).


Наводи

уреди

Библиографија

уреди
 • Francis, A.D. John Methuen and the Anglo-Portuguese Treaties of 1703. The Historical Journal Vol. 3, No. 2
 • Glover, Michael, The Peninsular War 1807–1814 Penguin, 1974.
 • John Lomas, уред. (1889), O'Shea's Guide to Spain and Portugal, Porto (8. изд.), Edinburgh: Adam & Charles Black, Посетено на 2016-02-10
 • Loyrette, Henri. Gustave Eiffel. New York: Rizzoli, 1985 ISBN 0 8478 0631 6
 • A Handbook for Travellers in Portugal, Porto (2. изд.), London: John Murray, 1856, OCLC 34745440, Посетено на 2016-02-10
 • Redacção Quidnovi, com coordenação de José Hermano Saraiva, História de Portugal, Dicionário de Personalidades, Volume VIII, Ed. QN-Edição e Conteúdos,S.A., 2004
 • Smith, Digby, The Napoleonic Wars Data Book Greenhill, 1998.

Белешки

уреди
 1. 1,0 1,1 Demographia: World Urban Areas, March 2010
 2. „Portugal International Dialing Code“. Архивирано од изворникот на 2010-04-30. Посетено на 12 September 2010.
 3. INE, уред. (2010), 2011 Census – Preliminary Results (португалски), Instituto Nacional de Estatística, Посетено на 1 July 2011
 4. ITDS, Rui Campos, Pedro Senos. „Statistics Portugal“. Instituto Nacional de Estatística. Посетено на 15 September 2011.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 5. United Nations Department of Economic and Social Affairs, World Urbanization Prospects (2009 revision), (United Nations, 2010), Table A.12. Data for 2007. Архивирано на 31 октомври 2013 г.
 6. European Spatial Planning Observation Network, Study on Urban Functions (Project 1.4.3), Final Report, Chapter 3, (ESPON, 2007) Архивирано на 28 јули 2009 г.
 7. Thomas Brinkoff, Principal Agglomerations of the World, Retrieved 12 March 2009. Data for 1 January 2009.
 8. „Online Etymology Dictionary“. Посетено на 18 December 2006.

Надворешни врски

уреди