ФК Милан (италијански: Associazione Calcio Milan) или само Милан е италијански фудбалски клуб од Милано. Клубот бил основан во 1899 година од англискиот изработувач на тантели Херберт Килпин, Алфред Едвардс и четири други Англичани[1], и од тогаш најголем дел од историјата ја поминал играјќи во најсилната италијанска лига (само две години во серија Б во осумдесетите).

Милан
AC Milan.png
Целосно имеAssociazione Calcio Milan S.p.A.
ПрекариI Rossoneri (Црвено-црните)
Il Diavolo (Ѓаволот)
Скратено имеАЦМ
Основан13 декември 1899; пред 120 години (1899-12-13), како Milan Foot-Ball and Cricket Club
СтадионСан Сиро
(Капацитет: 80,018)
СопственикElliot Advisors (UK) Ltd. (99.93%)
ПретседателПаоло Скарони
МенаџерМарко Џампаоло
ЛигаСерија А
2019/20206-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои

Милан има освоено вкупно 18 признати официјални меѓународни титули, и со Бока Јуниорс имаат најмногу на светот. Клубот ја има освоено седум пати Лигата на шампионите; само Реал Мадрид ја има освоено повеќе (10 пати)[2]. Што се однесува на Италијанските натпреварувања, Милан е на второто место со 18 титули, а само Јувентус има освоено повеќе (30)[3]. Милан има освоено четири светски титули, повеќе од било кој клуб на светот. Има освоено Интерконтиненталниот куп трипати и Светското клубско првенство еднаш.

Меѓу другите важни титули освоени од Милан спаѓаат Европскиот супер куп рекордни пет пати, и Купот на победниците двапати; како и да е тие никогаш не стигнале до финалето во УЕФА купот (две полуфиналиња во 1972 и 2002). Ова е единствениот официјален трофеј што постои кој Милан сѐ уште не го освоил. Во Италија клубот ја освоил Копа Италија 5 пати, како и 6 пати Италијанскиот супер куп. Милан беше исто така и еден од основачите на Г-14 групата, група која ја содржеа осумнаесет најголеми и најпрестижни Европски клубови, пред да биде растурена.[4]

Милан своите натпревари ги игра на стадионот Сан Сиро, исто така познат како Џузепе Меаца. Стадионот, кој се дели со Интер, е најголемиот во италијаскиот фудбал и има капацитет од 80,018 седишта.

ИсторијаУреди

 
Херберт Килпин, првиот капитен на Милан

Клубот бил основан во 1899 година од страна на британските доселеници Херберт Килпин, Алфред Едвардс и уште четворица сонародници. Во чест на неговите корени, на клубот му останало името според англискиот изговор на градот, наместо менувајќи го во италијанското Милано (иако биле присилени да го сменат за време на фашистичкиот режим, исто како и Џенова и Интернационале). Милан го освоил за прват италијанскиот шампионат во 1901, а потоа и во 1906 и 1907.

Во 1908 клубот доживува расцеп предизвикан поради внатрешните несогласувања поради купување на странски играчи, што довело до формирање на нов Милански тим, Интернационале. Последователно од овие настани, Милан не успеа да освои ниту една домашна титула сè до 1950-51. Во 1963 тие ја обезбедија нивната прва континентална титула, освојувајќи го Европскиот куп победувајќи ја Бенфика во финалето. Овој успех се повтори и во 1969, а го освоија и Интерконтиненталниот куп истата година. По пензионирањето на Џиани Ривера, за Милан следеше период на опаѓање, во тек на кој беа вмешани во скандалот Тотонеро во 1980 и како казна беа исфрлени во серија Б, за првпат во историјата. Скандалот беше заснован на обложувачките организации кои им плаќаа на играчите и судиите да го утврдат исходот на утакмиците. Милан брзо се врати во серија А, но веќе следната година повторно се врати во серија Б поради тоа што го завршија шампионатот 1981-82 во зоната за испаѓање.

Во 1986, претприемачот Силвио Берлускони го презема клубот, и веднаш почна да вложува многу пари во тимот, именувајќи го тренерот во пораст Ариго Саки на чело на росонерите и потпиша договор со холанското трио Марко ван Бастен, Руд Жилит и Франк Рајкард. Ова беше почеток на најуспешното време во клубската историја, со што Милан освои седум домашни трофеи, пет Шампионски лиги и три Интерконтинентални купа.

Во 2006 Милан беа вмешани во скандалот во серија А каде пет тима беа обвинети за местење на утакмици. Милан беа казнети со одземање на 15 поени и со тоа не се квалификуваа во Лигата на шампиони. Со помош на жалбата што ја поднесоа нивната казна беше намалена на 8 поени и тоа им овозможи да учествуваат во Лигата на шампиони 2006-07, каде што ја освоија титулата.

Прв тимУреди

Обновено на 31 јануари 2020.[5]
Бр. Позиција Играч
1   ГМ Асмир Беговиќ (на позајмица од Борнмут)[6]
2   ОД Давиде Калабрија
4   СР Исмаел Бенасер
5   СР Џакомо Бонавентура
7   НП Саму Кастилехо
10   СР Хакан Чалханоглу
12   ОД Андреја Конти
13   ОД Алесио Ромањоли (капитен)[7]
17   НП Рафаел Леао
18   НП Анте Ребиќ (позајмен од Ајнтрахт Франкфурт)[8]
19   ОД Тео Хернандез
20   СР Лукас Биља
Бр. Позиција Играч
21   НП Златан Ибрахимовиќ
22   ОД Матео Мусакио
24   ОД Симон Кјер (on loan from Sevilla)[9]
33   СР Раде Круниќ
39   СР Лукас Пакета
43   ОД Лео Дуарте
46   ОД Матео Габија
56   СР Алексис Салемакерс (на позајмица од ФК Андерлехт)[10]
79   СР Франк Кесие
90   ГМ Антонио Донарума
93   ОД Диего Лаксалт
99   ГМ Џанлуиџи Донарума

Претседатели и менаџериУреди

Претседателска историјаУреди

Милан имал голем број на претседатели низ нивната историја, некои од нив биле сопствениците на клубот додека други биле хонорарни претседатели. Еве ја комплетната листа од нив. [11]

 
Име Години
Алфред Едвардс 1899–1909
Џанино Камперио 1909
Пјетро Пирели 1909–1928
Лујџи Раваско 1928–1930
Марио Бернацоли 1930–1933
Лујџи Раваско 1933–1935
Пјетро Анони 1935
Пјетро Анони
Г. Лорензини
Рино Валдамери
1935–1936
Емилио Коломбо 1936–1939
Акиле Инверници 1939–1940
 
Име Години
Умберто Трабатони 1940–1944
Антонио Бусини 1944–1945
Умберто Трабатони 1945–1954
Андреја Ризоли 1954–1963
Феличе Рива 1963–1965
Федерико Сордило 1965–1966
Франко Караро 1967–1971
Федерико Сордило 1971–1972
Албино Бутичи 1972–1975
Бруно Парди 1975–1976
Виторио Дуина 1976–1977
 
Име Години
Феличе Коломбо 1977–1980
Гаетано Морацони 1980–1982
Џузепе Фарина 1982–1986
Росарио Ло Верде 1986
Силвио Берлускони 1986–2004
Претседателски комитет 2004–2006
Силвио Берлускони 2006–2008
Претседателски комитет 2008–2012
Силвио Берлускони 2012-2017
Ли Јонхонг 2017-2018
Паоло Скарони 2018-

Менаџерска историјаУреди

Долу е листата на тренерите на Милан од 1900 па сè до денес.[12]

 
Име Националност Години
Херберт Килпин   1900–1908
Даниеле Анџелони   1906–1907
Техничка комисија   1907–1910
Џовани Камперио   1910–1911
Техничка комисија   1911–1914
Гуидо Мода   1915–1922
Ферди Опенхајм   1922–1924
Виторио Поцо   1924–1926
Гуидо Мода   1926
Херберт Берџес   1926–1928
Енгелберт Кениг   1928–1931
Јосеф Банас   1931–1933
Јосеф Виола   1933–1934
Адолфо Балончиери   1934–1937
Вилијам Гарбат   1937
Херман Фелснер
Јосеф Банас
 
 
1937–1938
Јосеф Виола   1938–1940
Гуидо Ара
Антонио Бусини
 
 
1940–1941
Марио Мањоци   1941–1943
Џузепе Сантагостино   1943–1945
Адолфо Балончиери   1945–1946
Џузепе Бигоњо   1946–1949
Лајос Цеизлер   1949–1952
Gunnar Gren   1952
Марио Спероне   1952–1953
Бела Гутман   1953–1954
Антонио Бусини   1954
Хектор Пуричели   1954–1956
Џузепе Виани   1957–1960
Paolo Todeschini   1960–1961
Нерео Роко   1961–1963
Luis Carniglia   1963–1964
Нилс Лидхолм   1963–1966
Џовани Катоцо   1966
Артуро Силвестри   1966–1967
Нерео Роко   1966–1972
 
Име Националност Години
Чезаре Малдини   1973–1974
Џовани Трапатони   1974
Густаво Џањони   1974–1975
Нерео Роко   1975
Паоло Барисон   1975-1976
Џовани Трапатони   1976
Џузепе Марчиоро   1976–1977
Нерео Роко   1977
Нилс Лидхолм   1977–1979
Масимо Џакомини   1979–1981
Итало Галбиати   1981
Лујџи Радиче   1981–1982
Итало Галбиати   1982
Франческо Загати   1982
Иларио Кастагнер   1982–1984
Итало Галбиати   1984
Нилс Лидхолм   1984–1987
Фабио Капело   1987
Ариго Саки   1987–1991
Фабио Капело   1991–1996
Оскар Табарез   1996
Џорџо Морини   1996–1997
Ариго Саки   1997
Фабио Капело   1997–1998
Алберто Закерони   1998-2001
Чезаре Малдини
Мауро Тасоти
  2001
Фатих Терим   2001
Карло Анчелоти   2001–2009
Леонардо   2009–2010
Масимилијано Алегри   2010-2013
Кларенс Сидорф   2013
Филипо Инзаги   2014
Синиша Михајловиќ   2015-2016
Кристијан Броки   2016
Винченцо Монтела   2016-2017
Џенаро Гатузо   2017-2019
Марко Џампаоло   2019
Стефано Пиоли   2019

НаводиУреди

 1. Nottingham man who founded AC Milan
 2. „European Champions' Cup“. RSSSF.com. Посетено на 2007. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help); Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 3. „Campionato Serie A - Albo D'oro“. Lega Calcio. Посетено на 2007. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help); Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 4. „G-14's members“. g14.com. Посетено на 12 септември 2006..
 5. „First Team 2019/20“. acmilan.com. Associazione Calcio Milan. Посетено на 31 January 2020.
 6. „Asmir Begović joins AC Milan“. Associazione Calcio Milan. 13 January 2020. Посетено на 13 January 2020.
 7. „Romagnoli: 'We must be back at the top'. Associazione Calcio Milan. 16 August 2018. Посетено на 19 August 2018.  the new Rossoneri captain has spoken about so many topics ...
 8. „Ante Rebić is a new AC Milan player“. Associazione Calcio Milan. 2 September 2019. Посетено на 2 September 2019.
 9. „Simon Kjær joins AC Milan“. Associazione Calcio Milan. 13 January 2020. Посетено на 13 January 2020.
 10. „Saelemaekers is a new AC Milan player“. Associazione Calcio Milan. 31 January 2020. Посетено на 31 January 2020.
 11. „Associazione Calcio Milan“. RomanianSoccer.ro. 2007-06-08.
 12. „Tutti gli allenatori rossoneri“. ClubMilan.net. 2007-07-25.