Џорџо Наполитано (италијански: Giorgio Napolitano; 29 јуни 1925 - 22 септември 2023) — италијански политичар, 11. претседател на Италија. Бил член на Италијанската комунистичка партија и Левите демократи. Претседателската должност ја извршувал од 2006 до 2015 г.

Џорџо Наполитано
Роден 29 јуни 1925(1925-06-29)
Неапол, Кралство Италија
Починал 22 септември 2023(2023-09-22) (возр. 98)
Рим, Италија
Сопружник Клио Марија Битони

Наводи уреди

Надворешни врски уреди