УЕФА Лига на шампиони 2002/03

УЕФА Лига на шампиони 2002/03 — 11. сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 48. сезона од основањето на натпреварувањето.

УЕФА Лига на шампиони 2002/03
Податоци за купот
Датуми17 јули 2002 — 28 мај 2003
Екипи32 (72 заклучно со квалификациите)
Финале
ШампиониИталија Милан (6-ти титула)
Вице-шампионИталија Јувентус
Статистики за купот
Одиграни натпревари157
Постигнати голови431 (2.75 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Холандија Руд ван Нистелрој (12 голова)

Финалето било одиграно на 28 мај 2003 година на стадионот Олд Трафорд во Манчестер, каде што Милан по нерешениот резултат 0:0, издвоил победа над Јувентус по изведување на пенали со резултат од 2:3 со тоа освојувајќи ја својата 6. титула во најсилното европско натпреварување. Бранителот на титулата од претходната година, Реал Мадрид, испаднал во полуфиналето, каде што бил поразен во двомеч од страна на Јувентус.

КвалификацииУреди

Прво квалификациско колоУреди

Првите натпревари биле одиграни на 17 јули, а реванш натпреварите на 24 јули 2002 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Ф91 Диделанж   1:4   Вардар 1:1 0:3
Хибернијанс   3:2   Шелбурн 2:2 1:0
Портадаун   2:3   Белшина Бабрујск 0:0 2:3
Железничар Сараево   4:0   Акранес 3:0 1:0
Сконто   6:0   Бери Таун 5:0 1:0
Флора Талин   0:1   АПОЕЛ 0:0 0:1
Шериф Тираспол   4:4[1]   Женис Астана 2:1 2:3
Тампере Јунајтед   0:6   Пјуник 0:4 0:2
Каунас   2:3   Динамо Тирана 2:3 0:0
Торпедо Кутаиси   6:2   Б36 Торсхавн 5:2 1:0

Второ квалификациско колоУреди

Првите натпревари биле одиграни на 31 јули, а реванш натпреварите на 7 август, 2002 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Шериф Тираспол   1:6   ГАК 1:4 0:2
Макаби Хаифа   5:0   Белшина Бабрујск 4:01 1:0
Динамо Киев   6:2   Пјуник 4:0 2:2
Залаегерсег   2:2[1]   Загреб 1:0 1:2
Боависта   7:3   Хибернијанс 4:0 3:3
Спарта Прага   5:1   Торпедо Кутаиси 3:0 2:1
Сконто   0:2   Левски Софија 0:0 0:2
Вардар   2:4   Легија Варшава 1:3 1:1
Хамарби   1:5   Партизан 1:1 0:4
Жилина   1:4   Базел 1:1 0:3
Марибор   4:5   АПОЕЛ 2:1 2:4
Лилестрем   0:2   Железничар Сараево 0:1 0:1
Клуб Брухе   4:1   Динамо Букурешт 3:1 1:0
Брондби   5:0   Динамо Тирана 1:0 4:0

1 Натпреварот бил одигран на стадионот ГСП во Никозија, Кипар поради тоа што УЕФА забранила одигрување на меѓународни натпревари во Израел.

Трето квалификациско колоУреди

Првите натпревари биле одиграни на 13 и 14 август, а реванш натпреварите на 27 и 28 август 2002 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Генк   4:4[1]   Спарта Прага 2:0 2:4
Фејенорд   3:0   Фенербахче 1:0 2:0
Макаби Хаифа   5:3   Штурм Грац 2:01 3:3
Боависта   0:1   Оксер 0:1 0:0
АПОЕЛ   2:4   АЕК Атина 2:3 0:1
Залаегерсег   1:5   Манчестер Јунајтед 1:0 0:5
Спортинг Лисабон   0:2   Интер Милано 0:0 0:2
Партизан   1:6   Бајерн Минхен 0:3 1:3
Шахтјор Донецк   2:2
(1:4 пен.)
  Клуб Брухе 1:1 1:1 (прод.)
Железничар Сараево   0:5   Њукасл Јунајтед 0:1 0:4
Селтик   3:3[1]   Базел 3:1 0:2
ГАК   3:5   Локомотива Москва 0:2 3:3
Розенборг   4:2   Брондби 1:0 3:2
Левски Софија   0:2   Динамо Киев 0:1 0:1
Милан   2:2[1]   Слован Либерец 1:0 1:2
Барселона   4:0   Легија Варшава 3:0 1:0

1 Натпреварот бил одигран во Софија, Бугарија поради тоа што УЕФА забранила одигрување на меѓународни натпревари во Израел.

Први круг на натпреварување по групиУреди

Првиот круг на натпреварувањето по групи се играл од 17 септември до 13 ноември 2002 година.

Легенда:
Победникот од групата и второпласираната екипа продолжиле во вториот круг на натпреварувањето по групи.
Третопласираната екипа го продолжува своето натпреварување во третото коло од УЕФА Купот.

Група АУреди

 
  АРС ОКС БД ПСВ
  Арсенал 1:2 2:0 0:0
  Оксер 0:1 1:0 0:0
  Борусија Дортмунд 2:1 2:1 1:1
  ПСВ Ајндховен 0:4 3:0 1:3
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Арсенал 6 3 1 2 9 4 +5 10
2.   Борусија Дортмунд 6 3 1 2 8 7 +1 10
3.   Оксер 6 2 1 3 4 7 -3 7
4.   ПСВ Ајндховен 6 1 3 2 5 8 -3 6

Група БУреди

 
  БАЗ ЛИВ СПА ВАЛ
  Базел 3:3 2:0 2:2
  Ливерпул 1:1 5:0 0:1
  Спартак Москва 0:2 1:3 0:3
  Валенсија 6:2 2:0 3:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Валенсија 6 5 1 0 17 4 +13 16
2.   Базел 6 2 3 1 12 12 0 9
3.   Ливерпул 6 2 2 2 12 8 +4 8
4.   Спартак Москва 6 0 0 6 1 18 -7 0

Група ЦУреди

 
  АЕК ГЕН РМ РОМ
  АЕК Атина 1:1 3:3 0:0
  Генк 0:0 1:1 0:1
  Реал Мадрид 2:2 6:0 0:1
  Рома 1:1 0:0 0:3
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Реал Мадрид 6 2 3 1 15 7 +8 9
2.   Рома 6 2 3 1 3 4 -1 9
3.   АЕК Атина 6 0 6 0 7 7 0 6
4.   Генк 6 0 4 2 2 9 -7 4

Група ДУреди

 
  АЈА ИНТ ОЛ РОЗ
  Ајакс 1:2 2:1 1:1
  Интер Милано 1:0 1:2 3:0
  Олимпик Лион 0:2 3:3 5:0
  Розенборг 0:0 2:2 1:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Интер Милано 6 3 2 1 12 8 +4 11
2.   Ајакс 6 2 2 2 6 5 +1 8
3.   Олимпик Лион 6 2 2 2 12 9 +3 8
4.   Розенборг 6 0 4 2 4 12 -8 4

Група ЕУреди

 
  ДК ФЕЈ ЈУВ ЊЈ
  Динамо Киев 2:0 1:2 2:0
  Фејенорд 0:0 1:1 2:3
  Јувентус 5:0 2:0 2:0
  Њукасл Јунајтед 2:1 0:1 1:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Јувентус 6 4 1 1 12 3 +9 13
2.   Њукасл Јунајтед 6 3 0 3 6 8 -2 9
3.   Динамо Киев 6 2 1 3 6 9 -3 7
4.   Фејенорд 6 1 2 3 4 8 -4 5

Група ФУреди

 
  БЛ МХ МЈ ОЛИ
  Баер Леверкузен 2:1 1:2 2:0
  Макаби Хаифа 0:2 3:0 3:0
  Манчестер Јунајтед 2:0 5:2 4:0
  Олимпијакос 6:2 3:3 2:3
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Манчестер Јунајтед 6 5 0 1 16 8 +8 15
2.   Баер Леверкузен 6 3 0 3 9 11 -2 9
3.   Макаби Хаифа 6 2 1 3 12 12 0 7
4.   Олимпијакос 6 1 1 4 11 17 -6 4

Група ГУреди

 
  МИЛ БМ ДЕП ЛАН
  Милан 2:1 1:2 2:1
  Бајерн Минхен 1:2 2:3 3:3
  Депортиво ла Коруња 0:4 2:1 3:1
  Ланс 2:1 1:1 3:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Милан 6 4 0 2 12 7 +5 12
2.   Депортиво ла Коруња 6 4 0 2 11 12 -1 12
3.   Ланс 6 2 2 2 11 11 0 8
4.   Бајерн Минхен 6 0 2 4 9 13 -4 2

Група ХУреди

 
  БАР КБ ГАЛ ЛОК
  Барселона 3:2 3:1 1:0
  Клуб Брухе 0:1 3:1 0:0
  Галатасарај 0:2 0:0 1:2
  Локомотива Москва 1:3 2:0 0:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Барселона 6 6 0 0 13 4 +9 12
2.   Локомотива Москва 6 2 1 3 5 7 -2 12
3.   Клуб Брухе 6 1 2 3 5 7 -2 8
4.   Галатасарај 6 1 1 4 5 10 -5 2

Втор круг на натпреварување по групиУреди

Вториот круг на натпреварувањето по групи се играл од 26 ноември 2002 година до 19 март 2003 година.

Легенда:
Победникот во групата и второпласираниот клуб продолжуваат во полуфиналето.

Група АУреди

 
  БАР БЛ ИНТ ЊЈ
  Барселона 2:0 3:0 3:1
  Баер Леверкузен 1:2 0:2 1:3
  Интер Милано 0:0 3:2 2:2
  Њукасл Јунајтед 0:2 3:1 1:4
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Барселона 6 5 1 0 12 2 +10 16
2.   Интер Милано 6 3 2 1 11 8 +3 11
3.   Њукасл Јунајтед 6 2 1 3 10 13 -3 7
4.   Баер Леверкузен 6 0 0 6 5 15 -10 0

Група БУреди

 
  АЈА АРС РОМ ВАЛ
  Ајакс 0:0 2:1 1:1
  Арсенал 1:1 1:1 0:0
  Рома 1:1 1:3 0:1
  Валенсија 1:1 2:1 0:3
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Валенсија 6 2 3 1 5 6 -1 9
2.   Ајакс 6 1 5 0 6 5 +1 8
3.   Арсенал 6 1 4 1 6 5 +1 7
4.   Рома 6 1 2 3 7 8 -1 5

Група ЦУреди

 
  МИЛ БД ЛОК РМ
  Милан 0:1 1:0 1:0
  Борусија Дортмунд 0:1 3:0 1:1
  Локомотива Москва 0:1 1:2 0:1
  Реал Мадрид 3:1 2:1 2:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Милан 6 4 0 2 5 4 +1 12
2.   Реал Мадрид 6 3 2 1 9 6 +3 11
3.   Борусија Дортмунд 6 3 1 2 8 5 +3 10
4.   Локомотива Москва 6 0 1 5 3 10 -7 1

Група ДУреди

 
  БАЗ ДЕП ЈУВ МЈ
  Базел 1:0 2:1 1:3
  Депортиво ла Коруња 1:0 2:2 2:0
  Јувентус 4:0 3:2 0:3
  Манчестер Јунајтед 1:1 2:0 2:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Манчестер Јунајтед 6 4 1 1 11 5 +6 13
2.   Јувентус 6 2 1 3 11 11 0 7
3.   Базел 6 2 1 3 5 10 -5 7
4.   Депортиво ла Коруња 6 2 1 3 7 8 -1 7

ЧетвртфиналеУреди

Првите натпревари биле одиграни на 8 и 9 април, а реванш натпреварите на 22 и 23 април 2003 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Реал Мадрид   6:5   Манчестер Јунајтед 3:1 3:4
Ајакс   2:3   Милан 0:0 2:3
Интер Милано   2:2[1]   Валенсија 1:0 1:2
Јувентус   3:2   Барселона 1:1 2:1 (прод.)

ПолуфиналеУреди

Првите натпревари биле одиграни на 6 и 7 мај, а реванш натпреварите на 13 и 14 мај 2003 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Реал Мадрид   3:4   Јувентус 2:1 1:3
Милан   1:1[1]   Интер Милано 0:0 1:11

1 Двете екипи играат на истиод стадион (Сан Сиро), но Милан бил одреден како гостин во вториот натпревар, па затоа победил според правилото за повеќе постигнати голови на гости.

ФиналеУреди

28 мај 2003.
20:45
Јувентус   0 – 0 (прод.)   Милан Олд Трафорд, Манчестер
Публика: 63.215
Судија: Маркус Мерк (Германија)


Трезеге  
Бириндели  
Залајета  
Монтеро  
Дел Пјеро  
Извештај
2 – 3 (пен.)


  Сержињо
  Седорф
  Каладзе
  Неста
  Шевченко

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Екипата се квалификувала според правилото за повеќе постигнати голови на гости.

Надворешни врскиУреди