Паоло Роси (23 Септември 1956 во Прато - 9 декември 2020 во Сиена) — италијански поранешниот фудбалер, напаѓач.

Паоло Роси
Лични податоци
Роден на 23 септември 1956(1956-09-23)
Роден во Прато, Италија
Починал на 9 декември 2020(2020-12-09) (возр. 64)
Починал во Сиена, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001770000001,77 м
Позиција напаѓач
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1973-1975 Јувентус Јувентус 0 (0)
1975-1976Комо Комо 6 (0)
1976-1979 Виченца Виченца 94 (60)
1979-1980Перуџа Перуџа 28 (13)
1981-1985 Јувентус Јувентус 83 (24)
1985-1986 Милан Милан 20 (2)
1986-1987 Верона Верона 20 (4)
Репрезентација
1998-2003 Италија Италија 48 (20)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Во 1982 година, тој ја предводел италијанската репрезентација до титулата на Светското првенство во 1982, постигнувајќи шест гола и освојувајќи ги наградите златна копачка - како најдобар стрелец на првенството - и златна топка. По неговиот настап во 1982-та на Светското Првенство тој стана херој во срцата на сите Италијанци. Роси е еден од само двајцата играчи кој ги имаат освоено сите три почести на еден турнир (другиот е аргентинецот Марио Кемпес, во 1978). Во 2004 година, тој бил избран од Пеле како еден од 125-те најголеми фудбалери на сите времиња.

По завршувањето на играчката кариера, Роси преминал во спортското новинарство, а потоа работел како експерт за неколку телевизиски куќи во Италија како Sky, Mediaset Premium, и Rai Sport до неговата смрт на 9 декември 2020.

Титули уреди

Клупски уреди

  Јувентус уреди

Репрезентативни уреди

Италија уреди

ФИФА Светско првенство (1): 1982

 
Паоло Роси со трофејот освоен од Светското првенство 1982.

Надворешни врски уреди