Светско првенство во фудбал 2006

Светското Првенство во Фудбал 2006 беше 18-тото издание на ФИФА Светското Првенство во фудбал, квадренијалниот турнир на меѓународната асоцијација за фудбал. Беше одржано од 9 јуни до 9 јули 2006 во Германија, која го доби правото да биде домаќин на настанот во јули 2000. Италија го освои своето четврто првенство, поразувајќи ја Франција со 5–3 на пенали по продолженија кои завршија со нерешен резултат 1-1. Германија ја порази Португалија со 3-1 и го освои третото место.

Светско првенство на ФИФА 2006 г. — Германија
FIFA Fußball-Weltmeisterschaft Deutschland 2006
Официјално лого
Официјално лого
Тимови 32
(вкупно во квалификации: 197)
Домаќин Германија
Победник Италија (4-та титула)
Одиграни натпревари 62
Дадени голови 147
(2.37 по натпревар)
Публика 3,353,655
(54,091 по натпревар)
Најдобар стрелец Мирослав Клосе - 5 гола

Тимовите на 198 национални фудбалски асоцијации од сите шест континенти учествуваа во квалификациониот процес кој започна во декември 2003. Триесет и два тима се квалификуваа од овој процес за завршниот турнир.

Стадиони

уреди

12 германски градови биле избрани за домаќини на завршниот турнир. Подолу прикажаните капацитети на стадионите важат само за места за седење. Многу од стадионите имаат поголем капацитет во домашното првенство, бидејќи некои седишта се заменуват со тераси.

За време на Светското првенство, многу од стадионите добиле други имиња, бидејќи ФИФА забранува реклами во имињата на стадионите доколку не се официјални ФИФА спонзори. Така на пример, наместо Алијанц Арена за време на првенството се користело Стадион Минхен (или на германски: „FIFA WM-Stadion Munchen“). Овие имиња се прикажани во табелата. Од сите стадиони, само оној во Лајпциг е во поранешна Источна Германија.

Берлин Дортмунд Минхен Штутгарт
Олимписки стадион Сигнал Идуна Парк
(Стадион Дортмунд)
Алијанц Арена
(Стадион Минхен)
Стадион Готлиб Дајмлер
52°30′53″N 13°14′22″E / 52.51472° СГШ; 13.23944° ИГД / 52.51472; 13.23944 (Olympiastadion (Berlin)) 51°29′33.25″N 7°27′6.63″E / 51.4925694° СГШ; 7.4518417° ИГД / 51.4925694; 7.4518417 (Signal Iduna Park) 48°13′7.59″N 11°37′29.11″E / 48.2187750° СГШ; 11.6247528° ИГД / 48.2187750; 11.6247528 (Allianz Arena) 48°47′32.17″N 9°13′55.31″E / 48.7922694° СГШ; 9.2320306° ИГД / 48.7922694; 9.2320306 (Mercedes-Benz Arena)
Капацитет: 74.176 Капацитет: 67.000 Капацитет: 66.016 Капацитет: 54.267
       
Гелзенкирхен Хамбург
Фелтинс-Арена
(Стадион Гелзенкирхен)
АОЛ Арена
(Стадион Хамбург)
51°33′16.21″N 7°4′3.32″E / 51.5545028° СГШ; 7.0675889° ИГД / 51.5545028; 7.0675889 (Veltins-Arena) 53°35′13.77″N 9°53′55.02″E / 53.5871583° СГШ; 9.8986167° ИГД / 53.5871583; 9.8986167 (AOL Arena)
Капацитет: 53.804 Капацитет: 51.055
   
Франкфурт Келн
Комерцбанк Арена
(Стадион Франкфурт)
Стадион РајнЕнерги
(Стадион Келн)
50°4′6.86″N 8°38′43.65″E / 50.0685722° СГШ; 8.6454583° ИГД / 50.0685722; 8.6454583 (Commerzbank Arena) 50°56′0.59″N 6°52′29.99″E / 50.9334972° СГШ; 6.8749972° ИГД / 50.9334972; 6.8749972 (RheinEnergie Stadion)
Капацитет: 48.132 Капацитет: 46.134
 
Хановер Лајпциг Кајзерслаутерн Нирнберг
ХДИ-Арена
(Стадион Хановер)
Централен стадион Стадион Фриц Валтер Франкенстадион
52°21′36.24″N 9°43′52.31″E / 52.3600667° СГШ; 9.7311972° ИГД / 52.3600667; 9.7311972 (AWD-Arena) 51°20′44.86″N 12°20′53.59″E / 51.3457944° СГШ; 12.3482194° ИГД / 51.3457944; 12.3482194 (Zentralstadion) 49°26′4.96″N 7°46′35.24″E / 49.4347111° СГШ; 7.7764556° ИГД / 49.4347111; 7.7764556 (Fritz Walter Stadion) 49°25′34″N 11°7′33″E / 49.42611° СГШ; 11.12583° ИГД / 49.42611; 11.12583 (EasyCredit-Stadion)
Капацитет: 44.652 Капацитет: 44.199 Капацитет: 43.450 Капацитет: 41.926
       

Тимови

уреди

Почнувајќи со Светското Првенство 2006, ФИФА ги промени правилата за квалификација така што победникот од претходното првенство мораше да се квалификува за финалето; само земјата домаќин автоматски се пласира. Ова правило се очекува да се практикува и на сите идни првенства.

Следните тимови, прикажани според регионот, се квалификуваа за Финалето. Бројката во заградите го означува рангот на земјата за првенството, пресметан според резултатите на последните 2 светскипрвенства, последните три рангирања (2003-2005) [1].:

Африка (Конфедерација на Африкански Фудбал)
Азија (Азиска Фудбалска Конфедерација)
Океанија (Океаниска Фудбалска Конфедерација)
Јужна Америка (CONMEBOL)
Европа (УЕФА)
Северна Америка, Средна Америка и Кариби

Главните изненадувања во квалификациите беше испаѓањето на третопласираната репрезентација од претходното светско првенство - Турција (елиминирани од Швајцарија во плеј-оф), Европските Прваци Грција (елиминирани од Украина), и екипите на Данска (исто така елиминирани од Украина), Русија (елиминирани од Португалија) и Белгија (елиминирани од Србија и Црна Гора и Шпанија). Во Африка, четврт финалистите од Светското Првенство 2002, Сенегал (елиминирани од Того) и екипите на Јужна Африка, Камерун и Нигерија (елиминирани од Гана, Брегот на Слоновата Коска и Ангола, соодветно) не успеаја да се пласираат за завршницата.

Австралија од 1 јануари 2006 година па натаму ќе биде дел од Азиската Конфедерација и ќе ја претставува Азија во идните Светски Првенства.

Тимови

уреди

Националните федерации имаа рок до 15 мај 2006 да потврдат 23 играчи за настап на првенството. Од овие 23, 3 мора да бидат голмани. Во случај на повреда, играчот може да биде заменет најдоцна 24 часа пред почетокот на првиот натпревар на својот тим [2].

Групи

уреди

Групите беа формирани по пат на ждрепка на 9 декември 2005. По претходен договор, Германија беше сместена во првиот шешир, група составена од најдобрите тимови (одлучено според рангирањето на ФИФА и резултатите од претходните 2 светски првенства). Останатите тимови беа поделени во 3 шешири, според местоположбата:

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4

  Германија
  Бразил
  Аргентина
  Англија
  Франција
  Италија
  Мексико
  Шпанија

  Ангола
  Австралија
  Брегот на Слоновата Коска
  Еквадор
  Гана
  Парагвај
  Того
  Тунис

  Хрватска
  Чешка Република
  Холандија
  Полска
  Португалија
   Швајцарија
  Шведска
  Украина

  Костарика
  Иран
  Јапонија
  Јужна Кореја
  Саудиска Арабија
  Тринидад и Тобаго
  САД

Посебен шешир

  Србија и Црна Гора

Вториот шешир ги содржел петте африкански држави, како и Еквадор, Парагвај и Австралија; Третиот шешир содржел 8 од 9-те останати Европски држави, со исклучок на Србија и Црна Гора. Четвртиот шешир ги содржел сите држави од Азија и КОНКАФ. Србија и Црна Гора биле сместени во посебен шешир, и три не-Европски рангирани земји, со цел да не се формира група со 3 Европски земји. Во посебниот шешир, Србија и Црна Гора (бела топка) биле извлечени први, а потоа нивната група беше избрана од трите рангирани не-европски држави, Аргентина, Бразил, и Мексико.

Група 1

уреди
Тим Бодови Изиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
  Германија 9 3 3 0 0 8 2 +6
  Еквадор 6 3 2 0 1 5 3 +2
  Полска 3 3 1 0 2 2 4 −2
  Костарика 0 3 0 0 3 3 9 −6

Сите времиња се локални (UTC +2)

9 јуни 2006
18:00
  Германија 4–2
(Извештај)
Костарика   FIFA WM Stadion Минхен, Минхен
Публика: 64.950
Судија: Елизондо (Аргентина)
Лам 6'
Клозе 17', 61'
Фринкс 87'
Ванчопе 12', 73'
9 јуни 2006
21:00
  Полска 0–2
(Извештај)
Еквадор   FIFA WM Stadion Gelsenkirchen, Гелзенкирхен
Публика: 52.000
Судија: Камикава (Јапонија)
  К. Тенорио 24'
Делгадо 80'
14 јуни 2006
21:00
  Германија 1–0
(Извештај)
Полска   FIFA WM Stadion Дортмунд, Дортмунд
Публика: 65.000
Судија: Медина (Шпанија)
Нојвил 91+'    
15 јуни 2006
15:00
  Еквадор 3–0 Костарика   FIFA WM Stadion Хамбург, Хамбург
Публика: 50.000
Судија: Кодџиа (Бенин)
К. Тенорио 8'
Делгадо 54'
Кавиедес 92+'
(Извештај)  
20 јуни 2006
16:00

  Еквадор 0–3 Германија   Olympiastadion, Берлин
Публика: 72.000
Судија: Иванов (Русија)
(Извештај) Клозе 4', 44'
Подолски 57'
20 јуни 2006
16:00

  Костарика 1–2 Полска   FIFA WM Stadion Хановер, Хановер
Публика: 43.000
Судија: Маидин (Сингапур)
Гомес 25'
(Извештај) Босацки 33', 65'

Група 2

уреди
Тим Бодови Изиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
  Англија 7 3 2 1 0 5 2 +3
  Шведска 5 3 1 2 0 3 2 +1
  Парагвај 3 3 1 0 2 2 2 0
  Тринидад и Тобаго 1 3 0 1 2 0 4 −4

Сите времиња се локални (UTC +2)

10 јуни 2006
15:00
  Англија 1–0
(Извештај)
Парагвај   FIFA WM Stadion Frankfurt, Франкфурт
Публика: 48.000
Судија: Родригес (Мексико)
Гамара 3' (аг)  
10 јуни 2006
18:00
  Тринидад и Тобаго 0–0
(Извештај)
Шведска   FIFA WM Stadion Dortmund, Дортмунд
Публика: 63.000
Судија: Маидин (Сингапур)
   
15 јуни 2006
18:00
  Англија 2–0 Тринидад и Тобаго   FIFA WM Stadion Нирнберг, Нирнберг
Публика: 41.000
Судија: Камикава (Јапонија)
Крауч 83'
Џерард 91+'
(Извештај)
15 јуни 2006
21:00
  Шведска 1–0   Парагвај Olympiastadion, Берлин
Публика: 72.000
Судија: Michel (Словачка)
Ljungberg 89' (Извештај)
20 јуни 2006
21:00

  Шведска 2–2 Англија   FIFA WM Stadion Келн, Келн
Публика: 45.000
Судија: Бусака (Швајцарија)
(Извештај) Џ. Кол 34'
Џерард 85'
20 јуни 2006
21:00

  Парагвај 2–0 Тринидад и Тобаго   Fritz Walter Stadion, Кајзерслаутерн
Публика: 46.000
Судија: Росети (Италија)
Санчо 25' (АГ)
Куевас 86'
(Извештај)

Група 3

уреди
Тим Бодови Изиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
  Аргентина 7 3 2 1 0 8 1 +7
  Холандија 7 3 2 1 0 3 1 +2
  Брегот на Слоновата Коска 3 3 1 0 2 5 6 −1
  Србија и Црна Гора 0 3 0 0 3 2 10 −8

Сите времиња се локални (UTC +2)

10 јуни 2006
21:00
  Аргентина 2–1
(Извештај)
Брегот на Слоновата Коска   FIFA WM Stadion Hamburg, Хамбург
Публика: 50.000
Судија: де Блекер (Белгија)
Креспо 24'
Савиола 38'
Дрогба 82'
10 јуни 2006
15:00
  Србија и Црна Гора 0–1
(Извештај)
Холандија   Zentralstadion, Лајпциг
Публика: 37,216
Судија: Мерк (Германија)
  Робен 18'
16 јуни 2006
15:00

  Аргентина 6–0 Србија и Црна Гора   FIFA WM Stadion Гелзенкирхен, Гелзенкирхен
Публика: 52.000
Судија: Росети (Италија)
Макси Родригес 6', 41'
Камбиасо 31'
Креспо 78'
Тевез 84'
Меси 88'
(Извештај)  
16 јуни 2006
18:00

  Холандија 2–1 Брегот на Слоновата Коска   Gottlieb-Daimler-Stadion, Штутгарт
Публика: 52.000
Судија: Руиз (Колумбија)
ван Перси 23'
ван Нистелрој 27'
(Извештај) Б. Коне 39'
21 јуни 2006
21:00

  Холандија 0–0 Аргентина   FIFA WM Stadion Франкфурт, Франкфурт
Публика: 48.000
Судија: Медина (Шпанија)
21 јуни 2006
21:00

  Брегот на Слоновата Коска 3–2 Србија и Црна Гора   FIFA WM Stadion Минхен, Минхен
Публика: 66.000
Судија: Родригес (Мексико)
Диндане 37'(пен.), 67'
Калоу 86'(пен.)
Жигиќ 11'
Илиќ 21'

Група 4

уреди
Тим Бодови Изиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
  Португалија 9 3 3 0 0 5 1 +4
  Мексико 4 3 1 1 1 4 3 +1
  Ангола 2 3 0 2 1 1 2 −1
  Иран 1 3 0 1 2 2 6 −4

Сите времиња се локални (UTC +2)

11 јуни 2006
18:00
  Мексико 3 – 1
(Извештај)
Иран   FIFA WM Stadion Nurnberg, Нирнберг
Публика: 41,000
Судија: Росети (Италија)
Браво 28', 76'
Зиња 79'
Голмохамади 36'
11 јуни 2006
21:00
  Ангола 0 – 1
(Извештај)
Португалија   FIFA WM Stadion Келн, Келн
Публика: 45,000
Судија: Ларионда (Уругвај)
Паулета 4'
16 јуни 2006
21:00
  Мексико 0–0   Ангола FIFA WM Stadion Хановер, Хановер
Публика: 43.000
Судија: Маидин (Сингапур)
(Извештај)
17 јуни 2006
15:00

  Португалија 2–0 Иран   FIFA WM Stadion Франкфурт, Франкфурт
Публика: 48.000
Судија: Поулат (Франција)
Деко 63'
К. Роналдо 80' пен.
(Извештај)
21 јуни 2006
16:00


  Португалија 2–1 Мексико   FIFA WM Stadion Гелзенкирхен, Гелзенкирхен
Публика: 52.000
Судија: Микел (Словачка)
Маниче 6'
Симао 24' (пен.)
(Извештај) Фонсека 29'
21 јуни 2006
16:00


  Иран 1–1 Ангола   Zentralstadion, Лајпциг
Публика: 38.000
Судија: Шилд (Австралија)
Бактиаризаде 75' (Извештај) Флавио 60'

Група 5

уреди
Тим Бодови Изиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
  Италија 7 3 2 1 0 5 1 +4
  Гана 6 3 2 0 1 4 3 +1
  Чешка Република 3 3 1 0 2 3 4 −1
  САД 1 3 0 1 2 2 6 −4

Сите времиња се локални (UTC +2)

Понеделник 12 јуни 2006

12 јуни 2006
18:00
  САД 0 – 3
(Извештај)
Чешка Република   FIFA WM Stadion Гелзенкирхен, Гелзенкирхен
Публика: 52.000
Судија: Амарила (Парагвај)
Колер 5'
Росицки 36', 76'
12 јуни 2006
21:00
  Италија 2 – 0
(Извештај)
Гана   FIFA WM Stadion Хановер, Хановер
Публика: 43.000
Судија: Симон (Brazil)
Пирло 40'
Јаквинта 83'
17 јуни 2006
18:00

  Чешка Република 0–2 Гана   FIFA WM Stadion Келн, Келн
Публика: 45.000
Судија: Елизондо (Аргентина)
(Извештај) Гијан 2'
Мунтари 82'
17 јуни 2006
21:00

  Италија 1–1 САД   Fritz Walter Stadion, Кајзерслаутерн
Публика: 46.000
Судија: Ларионда (Уругвај)
Џилардино 22' (Извештај) Закардо 27' (АГ)
22 јуни 2006
16:00

  Чешка Република 0–2 Италија   FIFA WM Stadion Хамбург, Хамбург
Публика: 50.000
Судија: Аркундиа (Мексико)
(Извештај) Матераци 26'
Инзаги 87'
22 јуни 2006
16:00

  Гана 2–1 САД   FIFA WM Stadion Нирнберг, Нирнберг
Публика: 41.000
Судија: Маркус Мерк (Германија)
Драмани 22'
Апија 47+' (пен.)
(Извештај) Демпси 43'

Група 6

уреди
Тим Бодови Изиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
  Бразил 9 3 3 0 0 7 1 +6
  Австралија 5 3 1 2 1 5 5 0
  Хрватска 3 3 0 2 2 2 3 −1
  Јапонија 1 3 0 1 2 2 7 −5

Сите времиња се локални (UTC +2)

12 јуни 2006
15:00
  Австралија 3–1
(Извештај)
Јапонија   Fritz Walter Stadion, Кајзерслаутерн
Публика: 46.000
Судија: Абд Ел Фатах (Египет)
Кејхил 84', 89'
Алоизи 92+'
Накамура 26'
13 јуни 2006
21:00

  Бразил 1–0 Хрватска   Olympiastadion, Берлин
Публика: 72.000
Судија: Аркундиа (Мексико)
Кака 44' (Извештај)  
18 јуни 2006
15:00
  Хрватска 0–0 Јапонија   FIFA WM Stadion Нирнберг, Нирнберг
Публика: 41.000
Судија: де Блекер (Белгија)
(Извештај)
18 јуни 2006
18:00
  Бразил 2–0 Австралија   FIFA WM Stadion Минхен, Минхен
Публика: 66.000
Судија: Мерк (Германија)
Адриано 49'
Фред 90'
(Извештај)
22 јуни 2006
21:00

  Јапонија 1–4 Бразил   FIFA WM Stadion Дортмунд, Дортмунд
Публика: 65.000
Судија: Поулат (Франција)
Тамада 34' (Извештај) Роналдо 46+', 81'
Жунињо 53'
Жилберто 59'
22 јуни 2006
21:00
  Хрватска 2–2 Австралија   Gottlieb-Daimler-Stadion, Штутгарт
Публика: 52.000
Судија: Пол (Англија)
Срна 2'
Ковач 57'
(Извештај) Мур 38' (пен.)
Кјуел 79'

Група 7

уреди
Тим Бодови Изиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
   Швајцарија 7 3 2 1 0 4 0 +4
  Франција 5 3 1 2 0 3 1 +2
  Јужна Кореја 4 3 1 1 1 3 4 -1
  Того 0 3 0 0 3 1 6 -5

Сите времиња се локални (UTC +2)

13 јуни 2006
15:00


  Јужна Кореја 2–1
(Извештај)
Того   FIFA WM Stadion Франкфурт, Франкфурт
Публика: 48.000
Судија: Пол (Англија)
Ли Чун-Со 54'
Ан Јунг-Хван 72'
Кадер 31'
13 јуни 2006
18:00

  Франција 0–0
(Извештај)
Швајцарија    Gottlieb-Daimler-Stadion, Штутгарт
Публика: 54.267
Судија: Иванов (Русија)
 
18 јуни 2006
21:00

  Франција 1–1 Јужна Кореја   Zentralstadion, Лајпциг
Публика: 43.000
Судија: Аркундиа (Мексико)
Анри 9' (Извештај) Парк 81'
19 јуни 2006
15:00

  Того 0–2 Швајцарија    FIFA WM Stadion Дортмунд, Дортмунд
Публика: 65.000
Судија: Амарила (Парагвај)
(Извештај) Фреј 16'
Барнета 88'
23 јуни 2006
21:00

  Того 0–2 Франција   FIFA WM Stadion Келн, Келн
Публика: 45.000
Судија: Ларионда (Уругвај)
(Извештај) Виеира 55'
Анри 61'
23 јуни 2006
21:00

   Швајцарија 2–0 Јужна Кореја   FIFA WM Stadion Хановер, Хановер
Публика: 43.000
Судија: Елизондо (Аргентина)
Сендерос 23'
Фреј 77'
(Извештај)

Група 8

уреди
Тим Бодови Изиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
  Шпанија 9 3 3 0 0 8 1 +7
  Украина 6 3 2 0 1 5 4 +1
  Тунис 1 3 0 1 2 3 6 −3
  Саудиска Арабија 1 3 0 1 2 2 7 −5

Сите времиња се локални (UTC +2)

14 јуни 2006
15:00

  Шпанија 4–0
(Извештај)
Украина   Zentralstadion, Лајпциг
Публика: 43.000
Судија: Бусака (Швајцарија)
Алонсо 13'
Виља 17', 48'(пенал)
Торес 81'
 
14 јуни 2006
18:00

  Тунис 2–2
(Извештај)
Саудиска Арабија   FIFA WM Stadion Минхен, Минхен
Публика: 66.000
Судија: Шилд (Австралија)
Џазири 23'
Џаиди 92+'
Ал Кватани 57'
Ал Џабер 84'
19 јуни 2006
18:00

  Саудиска Арабија 0–4 Украина   FIFA WM Stadion Хамбург, Хамбург
Публика: 50.000
Судија: Пол (Англија)
(Извештај) Русол 4'
Ребров 36'
Шевченко 46'
Калинченко 84'
19 јуни 2006
21:00

  Шпанија 3–1 Тунис   Gottlieb-Daimler-Stadion, Штутгарт
Публика: 52.000
Судија: Симон (Бразил)
Раул 71'
Торес 76', 90' pen
(Извештај) Мнари 8'
23 јуни 2006
16:00

  Саудиска Арабија 0–1 Шпанија   Fritz Walter Stadion, Кајзерслаутерн
Публика: 46.000
Судија: Кодџиа (Бенин)
(Извештај) Хуанито 36'
23 јуни 2006
16:00

  Украина 1–0 Тунис   Olympiastadion, Берлин
Публика: 72.000
Судија: Амарила (Парагвај)
Шевченко 70' (пен.) (Извештај)

Правила

уреди

Ако некои тимови имаат ист број на бодови по завршувањето на натпреварите по групи, ќе се рангираат на следниот начин:

  1. поголем број на бодови во натпреварите меѓу нерешените тимови
  2. гол разлика во натпреварите меѓу нерешените тимови
  3. повеќе дадени голови во натпреварите меѓу нерешените тимови
  4. гол разлика во сите натпревари во групата
  5. највеќе дадени голови во сите натпревари во групата
  6. ждребка (краен случај)

[3]

Елиминации

уреди
Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
24 јуни - Минхен            
    Германија  2
30 јуни - Берлин
    Шведска  0  
    Германија (ПЕН)  1 (4)
24 јуни - Лајпциг
      Аргентина  1 (2)  
    Аргентина  2
4 јули - Дортмунд
    Мексико  1  
    Германија  0
26 јуни - Кајзерслаутерн
      Италија  2  
    Италија  1
30 јуни - Хамбург
    Австралија  0  
    Италија  3
26 јуни - Келн
      Украина  0  
     Швајцарија  0 (0)
9 јули - Берлин
    Украина (ПЕН)  0 (3)  
    Италија  1 (5)
25 јуни - Штутгарт
      Франција  1 (3)
    Англија  1
1 јули - Гелзенкирхен
    Еквадор  0  
    Англија  0 (1)
25 јуни - Нирнберг
      Португалија (ПЕН)  0 (3)  
    Португалија  1
5 јули - Минхен
    Холандија  0  
    Португалија  0
27 јуни - Дортмунд
      Франција  1   Трето место
    Бразил  3
1 јули - Франкфурт 8 јули - Штутгарт
    Гана  0  
    Бразил  0     Германија  3
27 јуни - Хановер
      Франција  1       Португалија  1
    Шпанија  1
    Франција  3  

Осминафинале

уреди

Сите времиња се локални (UTC +2)

24 јуни 2006
17:00

Германија   2–0   Шведска FIFA WM Stadion Михнен, Минхен
Публика: 66.000
Судија: Симон (Бразил)
Подолски 4', 12' (Извештај)
24 јуни 2006
21:00
Аргентина   2–1 (ПРО)   Мексико Zentralstadion, Лајпциг
Публика: 43.000
Судија: Бусака (Бразил)
Креспо 10'
Родригес 98'
(Извештај) Маркез 6'
25 јуни 2006
17:00
Англија   1–0   Еквадор Gottlieb-Daimler-Stadion, Штутгарт
Публика: 52.000
Судија: де Блекер (Белгија)
Бекам 60' (Извештај)
25 јуни 2006
19:00
Португалија   1–0   Холандија FIFA WM Stadion Нирнберг, Нирнберг
Публика: 41,000
Судија: Иванов (Русија)
Маниче 23' (Извештај)
26 јуни 2006
17:00

Италија   1–0   Австралија Fritz Walter Stadion, Кајзерслаутерн
Публика: 46.000
Судија: Медина (Шпанија)
Тоти 95+' (пен.) (Извештај)
26 јуни 2006
21:00

Швајцарија    0–0
(0–3) (PEN)
  Украина FIFA WM Stadion Келн, Келн
Публика: 45.000
Судија: Аркундиа (Мексико)
(Извештај)
    Пенали  
Стрелер: одбранет
Барнета: пречка
Кабанас: одбранет
0–3 Шевченко: одбранет
Милевски: реализиран
Ребров: реализиран
Гусев: реализиран
 
27 јуни 2006
17:00
Бразил   3–0   Гана FIFA WM Stadion Дортмунд, Dortmund
Публика: 65.000
Судија: Микаел (Словачка)
Роналдо 5'
Адриано 46+'
Зе Роберто 84'
(Извештај)
27 јуни 2006
21:00
Шпанија   1–3   Франција FIFA WM Stadion Хановер, Хановер, Dortmund
Публика: 43.000
Судија: Росети (Италија)
Виља 28' (пен.) (Извештај) Рибери 41'
Виеира 83'
Зидан 92+'

Четвртфинале

уреди

Сите времиња се локални (UTC +2)

30 јуни 2006
17:00


Германија   1–1
(4–2)
(ПЕН)
  Аргентина Olympiastadion, Берлин
Публика: 72.000
Судија: Микаел (Словачка)
Клосе 80' (Извештај) Ајала 49'
    Пенали  
Нојвил: реализиран
Балак: реализиран
Подолски: реализиран
Боровски: реализиран
4–2 Круз: реализиран
Ајала: одбранет
Родригес: реализиран
Камбиасо: одбранет
 
30 јуни 2006
21:00

Италија   3–0   Украина FIFA WM Stadion Хамбург, Хамбург
Публика: 50.000
Судија: де Блекер (Белгија)
Замброта 6'
Тони 59', 69'
(Извештај)
1 јули 2006
17:00
Англија   0–0
(1–3)
(ПЕН)
  Португалија FIFA WM Stadion Гелзенхирхен, Гелзенхирхен
Публика: 52.000
Судија: Елизондо (Аргентина)
(Извештај)
    Пенали  
Лампард: одбранет
Харгрејвс: реализиран
Жерар: одбранет
Карагер: одбранет
1–3 Симао: реализиран
Вијана: статива
Пети: промаши
Постига: реализиран
Роналдо: реализиран
 
1 јули 2006
21:00
Бразил   0–1   Франција FIFA WM Stadion Франкфурт, Франкфурт
Публика: 48.000
Судија: Медина (Шпанија)
(Извештај) Анри 57'

Полуфинале

уреди

Сите времиња се локални (UTC +2)

4 јули 2006
21:00
Германија   0–2   Италија FIFA WM Stadion Дортмунд, Дортмунд
Публика: 65.000
Судија: Аркундиа (Мексико)
(Извештај) Гросо 119'
Дел Пјеро 121'
5 јули 2006
21:00
Португалија   0–1   Франција FIFA WM Stadion Минхен, Минхен
Публика: 66.000
Судија: Ларионда (Уругвај)
(Извештај) Зидан 33' (пен.)

Трето место

уреди

Сите времиња се локални (UTC +2)

8 јули 2006
21:00
Германија   3–1   Португалија Gottlieb-Daimler-Stadion, Штутгарт
Публика: 52.000
Судија: Камикава (Јапонија)
Швајнштајгер 56', 78'
Пети 61' (АГ)
(Извештај) Nuno Gomes 88'

Финале

уреди

Сите времиња се локални (UTC +2)

9 јули 2006
20:00
Италија   1–1   Франција Olympiastadion, Берлин
Публика: 69.000
Судија: Елизондо (Аргентина)
Матераци 19' (Извештај) Зидан 7' (пен.)
    Пенали  
Пирло: реализиран
Матераци: реализиран
Де Роси: реализиран
Дел Пјеро: реализиран
Гросо: реализиран
5–3 Вилторд: реализиран
Трезеге: пречка
Абидал: реализиран
Сањол: реализиран
 

Награди

уреди
Победник на Светско Првенство 2006
 
ИТАЛИЈА
Четврта титула
Златна копачка: Златна топка: Награда Јашин: Најдобар млад фудбалер: ФИФА Фер Плеј Трофеј: Најинтересен Тим:
  Клосе
  Зидан
  Буфон
  Подолски
  Бразил
  Шпанија
  Португалија

ФИФА Идеален тим на првенството

уреди

ФИФА Идеалниот тим на првенството се состои од 23-цата најдобри фудбалери на Светското првенство 2006, избрани од Техничката Студиска Група на ФИФА. Тимот е избран од список од над 50 играчи, според нивните игри до елиминационото коло.

Голмани Одбрана Среден ред Напаѓачи

  Џанлуиџи Буфон
  Јенс Леман
  Рикарко Переира

  Роберто Ајала
  Џон Тери
  Лилијан Тирам
  Филип Лам
  Фабио Канаваро
  Џанлука Замброта
  Рикардо Карваљо

  Зе Роберто
  Патрик Виеира
  Зинедин Зидан
  Михаел Балак
  Андреја Пирло
  Џенаро Гатузо
  Луис Фиго
  Маниче

  Ернан Креспо
  Тјери Анри
  Мирослав Клозе
  Франческо Тоти
  Лука Тони

Белешки

уреди
  1. „Рангирање“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2006-05-26. Посетено на 2006-06-07.
  2. http://eur.i1.yimg.com/eur.yimg.com/i/eu/fifa/regen.pdf ФИФА официјални правила за турнирот (PDF)
  3. Официјални правила за ФИФА Светско Првенство 2006

Надворешни врски

уреди
Светско првенство во фудбал

Уругвај 1930 | Италија 1934 | Франција 1938 | Бразил 1950 | Швајцарија 1954 | Шведска 1958 | Чиле 1962 | Англија 1966 | Мексико 1970 | Западна Германија 1974 | Аргентина 1978 | Шпанија 1982 | Мексико 1986 | Италија 1990 | САД 1994 | Франција 1998 | Кореја/Јапонија 2002 | Германија 2006 | Јужна Африка 2010 | Бразил 2014 | Русија 2018 | Катар 2022 |

Награди | Историја | Домаќини | Маскоти | Квалификации | Рекорди | Трофеи 

  Статијата „Светско првенство во фудбал 2006“ е избрана статија. Ве повикуваме и Вас да напишете и предложите избрана статија (останати избрани статии).