Фудбалска репрезентација на Парагвај

Фудбалска репрезентација на Парагвај е фудбалска репрезентација на Парагвај под контрола на Фудбалската федерација на Парагвај. Тимот успеал да се квалификува во второто коло трипати на Светските првенства во 1986, 1998, 2002 година, но никогаш не успеал да помине понатаму.

Парагвај
КонфедерацијаКОНМЕБОЛ (Јужна Америка)
СелекторФранциско Арсе
КапитенПауло да Силва
Домашни бои
Гостински бои

Парагвај триумфирал во Копа Америка во 1953 и 1979 година .

На Олимписките игри 2004 година во Атина, тие го освоиле сребрениот медал, бидејќи во финалето загубиле со 1-0 од Аргентина .

Моментално се рангирани на 41 позиција.

Резултати на репрезентацијата уреди

Светски куп уреди

Година Коlo Позиција ОН Победа Нерешено Пораз Гол даден Гол примен
Светското првенство во фудбал 1930 година. 1 коло 9 2 1 0 1 1 2
Светското првенство во фудбал 1934 година. Таа не учествувала
Светското првенство во фудбал 1938 година
Светското првенство во фудбал 1950 година. 1 коло 11 2 0 1 1 2 4
Светското првенство во фудбал 1954 година. Таа не се квалификуваше
Светското првенство во фудбал 1958 година. 1 коло 12 3 1 1 1 9 12
Светското првенство во фудбал 1962 до 1982 година Таа не се квалификувала
Светското првенство во фудбал 1986 година. Осмина финале 13 4 1 2 1 4 6
Светското првенство во фудбал 1990 година. Таа не се квалификувала
Светското првенство во фудбал 1994 година.
Светското првенство во фудбал 1998 година. Осмина финале 14 4 1 2 1 3 2
Светското првенство во фудбал 2002 година. Осмина финале 16 4 1 1 2 6 7
Светското првенство во фудбал 2006 година. 1 коло 18 3 1 0 2 2 2
Светското првенство во фудбал 2010 година. Четвртфинале 8 5 1 3 1 3 2
Светското првенство во фудбал 2014 година Таа не се квалификувала
Светското првенство во фудбал 2018 година.
Вкупно 8/21 27 7 10 10 30 38

Американски куп уреди

 • 1916 до 1920 година - не учествувала
 • 1921 година - 4 место
 • 1922 година - 2 место
 • 1923 година - 3 место
 • 1924 година - 3 место
 • 1925 година - 3 место
 • 1926 година - 4 место
 • 1927 година. - се повлекла
 • 1929 година - 2 место
 • 1935 година - се повлекла
 • 1937 година - 4 место
 • 1939 година - 3 место
 • 1941 година - се повлекла
 • 1942 година - 4 место
 • 1945 година - се повлекла
 • 1946 година - 3 место
 • 1947 година - 2 место
 • 1949 година - 2 место
 • 1953 година - Победник
 • 1955 година - 5 место
 • 1956 година - 5 место
 • 1957 година. - се повлекла
 • 1959 година - 3 место
 • 1959 година - 5 место
 • 1963 година - 2 место
 • 1967 година - 4 место
 • 1975 година - 1 коло
 • 1979 година. - Победник
 • 1983 година. - полуфинале
 • 1987 година - 1 коло
 • 1989 година - 4 место
 • 1991 година - 1 коло
 • 1993 година. - четвртфинале
 • 1995 година. - четвртфинале
 • 1997 г. - четвртфинале
 • 1999 година. - четвртфинале
 • 2001 година - 1 коло
 • 2004 година. - четвртфинале
 • 2007 година. - четвртфинале
 • 2011 година. - четвртфинале

Надворешни врски уреди