Фудбалска репрезентација на Шведска

Фудбалската репрезентација на Шведска шведски: svenska fotbollslandslaget ( шведски: svenska fotbollslandslaget) ја претставува Шведска во машкиот меѓународен фудбал и е контролирана од Шведската фудбалска асоцијација, управувачкото тело на фудбалот во Шведска. Домашен терен на репрезентацијата е Шведска „ Арена Пријатели“ во Солна, а екипата ја предводи Јане Андерсон. Од 1945 до крајот на 50-тите години, тие се сметале за еден од најголемите тимови во Европа.[1]

 Шведска
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)Blågult (Сино-жолтите)
СојузSvenska Fotbollförbundet (SvFF)
КонфедерацијаУЕФА (Европа)
СелекторШведска Јане Андерсон
КапитенАндреас Гранквист
Најмногу настапиАндерс Свенсон (148)
Најдобар стрелецЗлатан Ибрахимовиќ (62)
Домашен стадионФрендс Арена
ФИФА кодSWE
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално17 (29април 2020)
Највисок2 (ноември 1994)
Најнизок45 (март, септември, октомври 2015, март 2017)
Прв меѓународен натпревар
Шведска Шведска 11 - 3 Норвешка Норвешка
(Гетеборг, Шведска; 12 јули, 1908)
Најголема победа
Шведска Шведска 12 - 0 Латвија Латвија
(Лондон, Англија; 29 мај, 1927)
Најлош пораз
 Обединето Кралство 12 - 1  Шведска
(Лондон, Англија; 20 октомври 1908)
Светско првенство
Учества12 (Првпат во 1934)
Најдобар резултатполуфинале 1994
Учества7
Најдобар резултат1992

Шведска оствари дванаесет настапи на Светските првенства со нивниот прв настап во 1934 година . Тие исто така имаат остварено шест настапи на Европските првенства . Шведска завршила на второто место на Светското првенствао во 1958 година, а на третото место во 1950 и во 1994 година. Другите достигнувања на Шведска вклучуваат и златен медал на Летните олимписки игри во 1948 година и бронзените медали во 1924 и 1952 година. Тие стигнале и до полуфиналето на Евро 1992 .

Историја

уреди

Наводи

уреди
  1. Sengupta, Somnath (30 June 2018). 'What if?' – The story of India's lost opportunity at the 1950 World Cup“. Football Paradise. Посетено на 3 July 2018. [Sweden] were arguably the best team in Europe when football restarted after War until the rise of the great Hungarian team of the early 1950s. [...] Sweden was still perhaps the strongest European team in 1950