УЕФА Лига на шампиони 2000/01

УЕФА Лига на шампиони 2000/01 — 9. сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 46. сезона од основањето на натпреварувањето.

УЕФА Лига на шампиони 2000/01
Податоци за купот
Датуми12 јули 2000 — 23 мај 2001
Екипи32 (72 заклучно со квалификациите)
Финале
ШампиониГерманија Бајерн Минхен
(4. титула)
Вице-шампионШпанија Валенсија
Статистики за купот
Одиграни натпревари157
Постигнати голови449 (2.86 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Шпанија Раул Гонзалез (7 голови)

Финалето било одиграно на 23 мај 2001 година на стадионот Џузепе Меаца во Милано, каде што Бајерн Минхен по нерешениот резултат 1:1, издвоил победа над Валенсија по изведување на пенали со резултат од 5:4 со тоа освојувајќи ја својата 4. титула во најсилното европско натпреварување. Бранителот на титулата од претходната година, Реал Мадрид, испаднал во полуфиналето, каде што загубил во двомеч од страна на Баерн Минхен.

КвалификацииУреди

Прво квалификациско колоУреди

Првите натпревари биле одиграни на 12 јули, а реванш натпреварите на 19 јули 2000 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Биркиркара   2:6   Рејкјавик 1:2 1:4
Ф91 Диделанж   0:6   Левски Софија 0:4 0:2
Хака   2:2[1]   Линфилд 1:0 1:2
Клаксвик   0:5   Црвена ѕвезда 0:3 0:2
Тотал Нетворк Солушнс   2:6   Левадија Талин 2:2 0:4
Ширак   2:3   БАТЕ Борисов 1:1 1:2
Сконто   3:5   Шамкир 2:1 1:4 (прод.)
Слога Југомагнат   1:2   Шелбурн 0:1 1:1
Тирана   4:6   Зимбру Кишинев 2:3 2:3
Каунас   4:3   Бротњо 4:0 0:3

Второ квалификациско колоУреди

Првите натпревари биле одиграни на 26 јули, а реванш натпреварите на 2 август 2000 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Андерлехт   4:2   Анортозис 4:2 0:0
Бешикташ   2:1   Левски Софија 1:0 1:1
Брондби   3:1   Рејкјавик 3:1 0:0
Динамо Букурешт   4:7   Полонија Варшава 3:4 1:3
Ренџерс   4:1   Каунас 4:1 0:0
Хака   0:1   Интер Братислава 0:0 0:1 (прод.)
Хелсинборг   3:0   БАТЕ Борисов 0:0 3:0
Црвена ѕвезда   4:2   Торпедо Кутаиси 4:0 0:2
Шахтјор Донецк   9:2   Левадија Талин 4:1 5:1
Славија Прага   5:1   Шамкир 1:0 4:1
Шелбурн   2:4   Розенборг 1:3 1:1
Штурм Грац   5:1   Хапоел Тел Авив 3:0 2:1
Зимбру Кишинев   2:1   Марибор 2:0 0:1
Хајдук Сплит   2:4   Дунафер 0:2 2:2

Трето квалификациско колоУреди

Првите натпревари биле одиграни од 7 до 9 август, а реванш натпреварите на 22 и 23 август 2000 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Тирол Инсбрук   1:4   Валенсија 0:0 1:4
Зимбру Кишинев   0:2   Спарта Прага 0:1 0:1
Брондби   0:2   Хамбургер 0:2 0:0
Хелсинборг   1:0   Интернационале Милано 1:0 0:0
Бешикташ   6:1   Локомотива Москва 3:0 3:1
Интер Братислава   2:4   Олимпик Лион 1:2 1:2
Андерлехт   1:0   Порто 1:0 0:0
Херфелге   0:6   Ренџерс 0:3 0:3
Динамо Киев   1:1[1]   Црвена ѕвезда 0:0 1:1
Полонија Варшава   3:4   Панатинајкос 2:2 1:2
Лидс Јунајтед   3:1   Минхен 1860 2:1 1:0
Штурм Грац   3:2   Фејенорд Ротердам 2:1 1:1
Дунафер   3:4   Розенборг 2:2 1:2
Санкт Гален   3:4   Галатасарај 1:2 2:2
Милан   6:1   Динамо Загреб 3:1 3:0
Шахтјор Донецк   2:1   Славија Прага 0:1 2:0 (прод.)

Прв круг на натпреварување по групиУреди

Првиот круг на натпреварувањето по групи се играл од 12 септември до 8 ноември 2000 година.

Легенда:
Победникот од групата и второпласираната екипа продолжиле во вториот круг на натпреварувањето по групи.
Третопласираната екипа го продолжува своето натпреварување во третото коло од УЕФА Купот.

Група АУреди

 
  СМ БАЈ СЛ РМ
  Спартак Москва 2:0 3:1 1:0
  Баерн Леверкузен 1:0 3:2 2:3
  Спортинг Лисабон 0:3 0:0 2:2
  Реал Мадрид 1:0 5:3 4:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Реал Мадрид 6 4 1 1 15 8 +7 13
2.   Спартак Москва 6 4 0 2 9 3 +6 12
3.   Баерн Леверкузен 6 2 1 3 9 12 -3 7
4.   Спортинг Лисабон 6 0 2 4 5 15 -10 2

Група БУреди

 
  СП АРС ШАХ ЛАЦ
  Спарта Прага 0:1 3:2 0:1
  Арсенал 4:2 3:2 2:0
  Шахтјор Донецк 2:1 3:0 0:3
  Лацио 3:0 1:1 5:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Арсенал 6 4 1 1 11 8 +3 13
2.   Лацио 6 4 1 1 13 4 +9 13
3.   Шахтјор Донецк 6 2 0 4 10 15 -5 6
4.   Спарта Прага 6 1 0 5 6 13 -7 3

Група ЦУреди

 
  ВАЛ ОЛИ ЛИО ХЕР
  Валенсија 2:1 1:0 1:1
  Олимпијакос 1:0 2:1 2:0
  Олимпик Лион 1:2 1:0 3:1
  Херенвен 0:1 1:0 0:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Валенсија 6 4 1 1 7 4 +3 13
2.   Олимпик Лион 6 3 0 3 8 6 +2 9
3.   Олимпијакос 6 3 0 3 6 5 +1 9
4.   Херенвен 6 1 1 4 3 9 -6 4

Група ДУреди

 
  ГАЛ МОН РЕН ШТУ
  Галатасарај 3:2 3:2 2:2
  Монако 4:2 0:1 5:0
  Ренџерс 0:0 2:2 5:0
  Штурм Грац 3:0 2:0 2:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Штурм Грац 6 3 1 2 9 12 -3 10
2.   Галатасарај 6 2 2 2 10 13 -3 8
3.   Ренџерс 6 2 2 2 10 7 +3 8
4.   Монако 6 2 1 3 13 10 +3 7

Група ЕУреди

 
  ХАМ ЈУВ ПАН ДЕП
  Хамбургер 4:4 0:1 1:1
  Јувентус 1:3 2:1 0:0
  Панатинајкос 0:0 3:1 1:1
  Депортиво ла Коруња 2:1 1:1 1:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Депортиво ла Коруња 6 2 4 0 6 4 +2 10
2.   Панатинајкос 6 2 2 2 6 5 +1 8
3.   Хамбургер 6 1 3 2 9 9 0 6
4.   Јувентус 6 1 3 2 9 12 -3 6

Група ФУреди

 
  РОЗ ПСЖ ХЕЛ БАЈ
  Розенборг 3:1 6:1 1:1
  Пари Сен Жермен 7:2 4:1 1:0
  Хелсинборг 2:0 1:1 1:3
  Бајерн Минхен 3:1 2:0 0:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Бајерн Минхен 6 3 2 1 9 4 +5 11
2.   Пари Сен Жермен 6 3 1 2 14 9 +5 10
3.   Розенборг 6 2 1 3 13 15 -2 7
4.   Хелсинборг 6 1 2 3 6 14 -8 5

Група ГУреди

 
  МЈ АНД ПСВ ДК
  Манчестер Јунајтед 5:1 3:1 1:0
  Андерлехт 2:1 1:0 4:2
  ПСВ Ајндховен 3:1 2:3 2:1
  Динамо Киев 0:0 4:0 0:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Андерлехт 6 4 0 2 11 14 -3 12
2.   Манчестер Јунајтед 6 3 1 2 11 7 +4 10
3.   ПСВ Ајндховен 6 3 0 3 9 9 0 9
4.   Динамо Киев 6 1 1 4 7 8 -1 4

Група ХУреди

 
  МИЛ БЕШ БАР ЛЈ
  Милан 4:1 3:3 1:1
  Бешикташ 0:2 3:0 0:0
  Барселона 0:2 5:0 4:0
  Лидс Јунајтед 1:0 6:0 1:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Милан 6 3 2 1 12 6 +6 11
2.   Лидс Јунајтед 6 2 3 1 9 6 +3 9
3.   Барселона 6 2 2 2 13 9 +4 8
4.   Бешикташ 6 1 1 4 4 17 -13 4

Втор круг на натпреварување по групиУреди

Вториот круг на натпреварувањето по групи се играл од 21 ноември до 14 март 2001 година.

Легенда:
Победникот во групата и второпласираниот клуб продолжуваат во полуфиналето.

Група АУреди

 
  МЈ ПАН ВАЛ ШТУ
  Манчестер Јунајтед 3:1 1:1 3:0
  Панатинајкос 1:1 0:0 1:2
  Валенсија 0:0 2:1 2:0
  Штурм Грац 0:2 2:0 0:5
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Валенсија 6 3 3 0 10 2 +8 12
2.   Манчестер Јунајтед 6 3 3 0 10 3 +7 12
3.   Штурм Грац 6 2 0 4 4 13 -9 6
4.   Панатинајкос 6 0 2 4 4 10 -6 2

Група БУреди

 
  МИЛ ГАЛ ПСЖ ДЕП
  Милан 2:2 1:1 1:1
  Галатасарај 2:0 1:0 1:0
  Пари Сен Жермен 1:1 2:0 1:3
  Депортиво ла Коруња 0:1 2:0 4:3
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Депортиво ла Коруња 6 3 1 2 10 7 +3 10
2.   Галатасарај 6 3 1 2 6 6 0 10
3.   Милан 6 1 4 1 6 7 -1 7
4.   Пари Сен Жермен 6 1 2 3 8 10 -2 5

Група ЦУреди

 
  СПА АРС БАЈ ЛИО
  Спартак Москва 4:1 0:3 1:1
  Арсенал 1:0 2:2 1:1
  Бајерн Минхен 1:0 1:0 1:0
  Олимпик Лион 3:0 0:1 3:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Бајерн Минхен 6 4 1 1 8 5 +3 13
2.   Арсенал 6 2 2 2 6 8 -2 8
3.   Олимпик Лион 6 2 2 2 8 4 +4 8
4.   Спартак Москва 6 1 1 4 5 10 -5 4

Група ДУреди

 
  АНД ЛАЦ ЛЈ РМ
  Андерлехт 1:0 1:4 2:0
  Лацио 2:1 0:1 2:2
  Лидс Јунајтед 2:1 3:3 0:2
  Реал Мадрид 4:1 3:2 3:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Реал Мадрид 6 4 1 1 14 9 +5 13
2.   Лидс Јунајтед 6 3 1 2 12 10 +2 10
3.   Андерлехт 6 2 0 4 7 12 -5 6
4.   Лацио 6 1 2 3 9 11 -2 5

ЧетвртфиналеУреди

Првите натпревари биле одиграни на 3 и 4 април, а реванш натпреварите на 17 и 18 април 2001 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Лидс Јунајтед   3:2   Депортиво ла Коруња 3:0 0:2
Арсенал   2:2[1]   Валенсија 2:1 0:1
Галатасарај   3:5   Реал Мадрид 3:2 0:3
Манчестер Јунајтед   1:3   Бајерн Минхен 0:1 1:2

ПолуфиналеУреди

Првите натпревари биле одиграни на 1 и 2 мај, а реванш натпреварите на 8 и 9 мај 2001 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Лидс Јунајтед   0:3   Валенсија 0:0 0:3
Реал Мадрид   1:3   Бајерн Минхен 0:1 1:2

ФиналеУреди

23 мај 2001
20:45
Бајерн Минхен   1 – 1 (прод.)   Валенсија Сан Сиро, Милано
Публика: 71.500
Судија: Дик Јол (Холандија)
Ефенберг   51' (пен.)

Пауло Сержио  
Салихамиџиќ  
Циклер  
Андерсон  
Ефенберг  
Лизаразу  
Линке  
(извештај)
5 – 4 (пен.)
Мендијета   3' (пен.)

  Мендијета
  Керју
  Заховиќ
  Карбони
  Бараха
  Гонзалез
  Пелегрино

Види јошУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Екипата се квалификувала според правилото на повеќе постигнати голови на гости.

Надворешни врскиУреди