Капоканониере

список на статии на Викимедија

Капоканониере (множина: капоканониери) или Златна копачка на Серија А е назив за наградата која се доделува на играчот со најголем број постигнати голови во италијанската Серија А. Насловот во моментов го држи Кристијано Роналдо, кој постигнал 29 гола во сезоната 2020–2021.

Капоканониере
Gunnar Nordahl - AC Milan.jpg
Гунар Нордал, освојувач на титулата Капоканониере пет пати, играјќи во дресот на Милан
Се доделува заНајдобар стрелец во Серија А во рамките на една сезона
ДржаваИталија Италија
Доделена одСерија А
Историја
Прва награда1924
Најмногу победиШведска Гунар Нордал (5)
ПоследенПортугалија Кристијано Роналдо (29 гола)

Највисокиот број на постигнати голови при освојувањето на Златната копачка е 36, број постигнат од тројца играчи Џино Росети за Торино во сезоната 1928–29, Гонсало Игуаин за Наполи во сезоната 2015–2016 и Чиро Имобиле за Лацио во сезоната 2019–2020. Ференц Хирцер, Хулио Либонати и Гунар Нордал го делат второто место; секој од нив постигнал по 35 гола за Јувентус, Торино и Милан.

Гунард Нордал од Милан е освојувач на титулата плурикапаканониере, со пет успеси во 1949–1950, 1950–1951, 1952–1953, 1953–1954 и 1954–1955, повеќе од било кој друг играч во историјата на италијанското првенство.[1]

ПобеднициУреди

Прима Дивизионе, Дивизионе Национале и Серија АУреди

Сезона Играч Националност Клуб Голови[2]
1923–1924 Хајнрих Шенфелд   Австрија   Торино 22
1924–1925 Марио Мањоци   Италија   Ливорно 19
1925–1926 Ференц Хирцер   Унгарија   Јувентус 35
1926–1927 Антон Поволни   Австрија   Интер 22
1927–1928 Хулио Либонати   Аргентина,   Италија   Торино 35
1928–1929 Џино Росети   Италија   Торино 36
1929-1930 Џузепе Меаца   Италија   Амброзијана-Интер 31
1930-1931 Родолфо Волк   Италија   Рома 29
1931-1932 Анџело Скиавио
Педро Петроне
  Италија
  Уругвај
  Болоња
  Фјорентина
25
1932-1933 Феличе Борел   Италија   Јувентус 29
1933-1934 Феличе Борел   Италија   Јувентус 31
1934-1935 Енрике Гуаита   Аргентина,   Италија   Рома 28
1935-1936 Џузепе Меаца   Италија   Амброзијана-Интер 25
1936-1937 Силвио Пиола   Италија   Лацио 21
1937-1938 Џузепе Меаца   Италија   Амброзијана-Интер 20
1938-1939 Еторе Пуричели
Алдо Бофи
  Уругвај,   Италија
  Италија
  Болоња
  Милан
19
1939-1940 Алдо Бофи   Италија   Милан 24
1940-1941 Еторе Пуричели   Уругвај,   Италија   Болоња 22
1941-1942 Алдо Бофи   Италија   Милан 22
1942-1943 Силвио Пиола   Италија   Лацио 21
1943–1945 Не доделена N/A N/A N/A
1945-1946 Гуглиелмо Габето   Италија   Торино 22
1946-1947 Валентино Мацола   Италија   Торино 29
1947-1948 Џампјеро Бониперти   Италија   Јувентус 27
1948-1949 Иштван Најерс   Унгарија   Интер 26
1949-1950 Гунар Нордал   Шведска   Милан 35
1950-1951 Гунар Нордал   Шведска   Милан 34
1951-1952 Џон Хансен   Данска   Јувентус 30
1952-1953 Гунар Нордал   Шведска   Милан 26
1953-1954 Гунар Нордал   Шведска   Милан 23
1954-1955 Гунар Нордал   Шведска   Милан 27
1955-1956 Џино Пиватели   Италија   Болоња 29
1956-1957 Дино да Коста   Бразил,   Италија   Рома 22
1957-1958 Џон Чарлс   Велс   Јувентус 28
1958-1959 Антонио Анхелило   Аргентина,   Италија   Интер 33
1959-1960 Омар Сивори   Аргентина,   Италија   Јувентус 28
1960-1961 Серцо Бригенти   Италија   Сампдорија 27
1961-1962 Жозе Алтафини
Аурелио Милани
  Бразил,   Италија
  Италија
  Милан
  Фјорентина
22
1962-1963 Харалд Нилсен
Педро Манфредини
  Данска
  Аргентина
  Болоња
  Рома
19
1963-1964 Харалд Нилсен   Данска   Болоња 21
1964-1965 Сандро Мацола
Алберто Орландо
  Италија
  Италија
  Интер
  Фјорентина
17
1965-1966 Луис Винисио   Бразил   Виченца 25
1966-1967 Лујџи Рива   Италија   Каљари 18
1967-1968 Пјерино Прати   Италија   Милан 15
1968-1969 Лујџи Рива   Италија   Каљари 21
1969-1970 Лујџи Рива   Италија   Каљари 21
1970-1971 Роберто Бонинсења   Италија   Интер 24
1971-1972 Роберто Бонинсења   Италија   Интер 22
1972-1973 Џузепе Саволди
Паолино Пуличи
Џани Ривера
  Италија
  Италија
  Италија
  Болоња
  Торино
  Милан
17
1973-1974 Џорџо Киналја   Италија   Лацио 24
1974-1975 Паолино Пуличи   Италија   Торино 18
1975-1976 Паолино Пуличи   Италија   Торино 21
1976-1977 Франческо Грацијани   Италија   Торино 21
1977-1978 Паоло Роси   Италија   Виченца 24
1978-1979 Бруно Џордано   Италија   Лацио 19
1979-1980 Роберто Бетега   Италија   Јувентус 16
1980-1981 Роберто Пруцо   Италија   Рома 18
1981-1982 Роберто Пруцо   Италија   Рома 15
1982-1983 Мишел Платини   Франција   Јувентус 16
1983-1984 Мишел Платини   Франција   Јувентус 20
1984-1985 Мишел Платини   Франција   Јувентус 18
1985-1986 Роберто Пруцо   Италија   Рома 19
1986-1987 Пјетро Паоло Видрис   Италија   Милан 17
1987-1988 Диего Марадона   Аргентина   Наполи 15
1988-1989 Алдо Серена   Италија   Интер 22
1989-1990 Марко ван Бастен   Холандија   Милан 19
1990-1991 Џанлука Вијали   Италија   Сампдорија 19
1991-1992 Марко ван Бастен   Холандија   Милан 25
1992-1993 Џузепе Сињори   Италија   Лацио 26
1993-1994 Џузепе Сињори   Италија   Лацио 23
1994-1995 Габриел Батистута   Аргентина   Фјорентина 26
1995-1996 Игор Проти
Џузепе Сињори
  Италија
  Италија
  Бари
  Лацио
24
1996-1997 Филипо Инѕаги   Италија   Аталанта 24
1997-1998 Оливер Бирхоф   Германија   Удинезе 27
1998-1999 Марсио Аморосо   Бразил   Удинезе 22
1999-2000 Андриј Шевченко   Украина   Милан 24
2000-2001 Ернан Креспо   Аргентина   Лацио 26
2001-2002 Давид Трезеге
Дарио Хубнер
  Франција
  Италија
  Јувентус
  Пјаченца
24
2002-2003 Кристијан Виери   Италија   Интер 24
2003-2004 Андриј Шевченко   Украина   Милан 24
2004-2005 Кристијано Лукарели   Италија   Ливорно 24
2005-2006 Лука Тони   Италија   Фјорентина 31
2006-2007 Франческо Тоти   Италија   Рома 26
2007-2008 Алесандро Дел Пјеро   Италија   Јувентус 21
2008-2009 Златан Ибрахимовиќ   Шведска   Интер 25
2009-2010 Антонио Ди Натале   Италија   Удинезе 29
2010-2011 Антонио Ди Натале   Италија   Удинезе 28
2011-2012 Златан Ибрахимовиќ   Шведска   Милан 28
2012-2012 Единсон Кавани   Уругвај   Наполи 29
2013-2014 Чиро Имобиле   Италија   Торино 22
2014-2015 Лука Тони
Мауро Икарди
  Италија
  Аргентина
  Верона
  Интер
22
2015-2016 Гонсало Игуаин   Аргентина   Наполи 36
2016-2017 Един Џеко   Босна и Херцеговина   Рома 29
2017-2018 Чиро Имобиле
Мауро Икарди
  Италија
  Аргентина
  Лацио
  Интер
29
2018-2019 Фабио Кваљарела   Италија   Сампдорија 26
2019-2020 Чиро Имобиле   Италија   Лацио 36
2020-2021 Кристијано Роналдо   Португалија   Јувентус 29

По играчУреди

Ранк Играч Клуб(ови) Држава Титули Сезони
1 Гунар Нордал   Милан   Шведска 5 1949–1950, 1950–1951, 1952–1953, 1953–1954, 1954–1955
2 Џузепе Меаца   Интер   Италија 3 1929–1930, 1935–1936, 1937–1938
2 Алдо Бофи   Милан   Италија 3 1938–1939, 1939–1940, 1941–1942
2 Лујџи Рива   Каљари   Италија 3 1966–1967, 1968–1969, 1969–1970
2 Паоло Пуличи   Торино   Италија 3 1972–1973, 1974–1975, 1975–1976
2 Роберто Пруцо   Рома   Италија 3 1980–1981, 1981–1982, 1985–1986
2 Мишел Платини   Јувентус   Франција 3 1982–1983, 1983–1984, 1984–1985
2 Џузепе Сињори   Лацио   Италија 3 1992–1993, 1993–1994, 1995–1996
2 Чиро Имобиле   Торино,   Лацио   Италија 3 2013–2014, 2017–2018, 2019–2020

По клубовиУреди

 
Титулата Капоканониере е освоена 17 пати од играчи на Милан, за последен пат тоа бил Златан Ибрахимовиќ во 2012
Ранк Клуб Титули
1.   Милан 17
2. =   Интер 14
2. =   Јувентус 14
4. =   Торино 10
4.=   Лацио 10
6.   Рома 9
7.   Болоња 7
8.   Фјорентина 5
9.   Удинезе 4
10.=   Каљари 3
10.=   Наполи 3
10.=   Сампдорија 3
13.=   Виченца 2
13.=   Ливорно 2
15.=   Аталанта 1
15.=   Бари 1
15.=   Пјаченца 1
15.=   Верона 1

По државиУреди

 
Од странските играчи, Аргентинците ја имаат освојувно титулата Капоканониере најмногу пати, Гонсало Игуаин постигнал 36 гола за Наполи во сезоната 2015-2016
Држава Играчи
  Италија 66
  Аргентина 10
  Шведска 7
  Бразил 4
  Франција 4
  Уругвај 4
  Данска 3
  Австрија 2
  Холандија 2
  Унгарија 2
  Украина 2
  Германија 1
  Велс 1

НаводиУреди

  1. „Serial-scoring Swede who inflamed Milan“. FIFA. Архивирано од изворникот на 2015-09-25. Посетено на 4 September 2013.
  2. „Italy - Serie A Top Scorers“. RSSSF. Посетено на 4 September 2013.

Надворешни врскиУреди