Роберто Карлос

бразилски фудбалер

Роберто Карлос да Силва Роча (роден на 10 април 1973, во Гарса), попознат само како Роберто Карлос, е бразилски фудбалски тренер и поранешен играч, на позицијата лев бек.

Роберто Карлос
Лични податоци
Полно име Роберто Карлос да Силва Роча
Роден на 10 април 1973(1973-04-10)(51 г.)
Роден во Гарса, Бразил
Држава Бразил Бразил
Висина &100000000000001680000001,68 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 2015
Младинска кариера
Униао Сао Жоао Униао Сао Жоао
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1991-1993 Униао Сао Жоао Униао Сао Жоао 0 (0)
1993-1995 Палмеирас Палмеирас 44 (3)
1995-1996 Интер Интер 30 (5)
1996-2007 Реал Мадрид Реал Мадрид 370 (47)
2007-2009 Фенербахче Фенербахче 65 (6)
2010-2011 Коринтијанс Коринтијанс 35 (1)
2011-2012 Анжи Анжи 25 (4)
2015 Делхи Дајнамос Делхи Дајнамос 3 (0)
Репрезентација
1991 Бразил Бразил 20
1991-1996 Бразил Бразил 23 22 (2)
1992-2006 Бразил Бразил 125 (10)
Раководител на екипите
2011 Анжи Анжи (помошник)
2013–2014 Сиваспор Сиваспор
2015 Акхисар Беледиеспор Акхисар Беледиеспор
2015 Делхи Дајнамос Делхи Дајнамос
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

По неговото пристигнување во Европа, неговиот прв клуб бил Интер, но во Милано се задржал само една сезона, за да му се приклучи на Реал Мадрид во 1996 година, каде што тој поминал 11 успешни сезони, играјќи 584 натпревари во сите натпреварувања и постигнал 71 гол. Со Реал, тој четири пати ја освоил шпанската Ла Лига и трипати Лигата на шампионите. Во април 2013 година, тој бил избран од страна на шпанскиот весник Марка во "Најдобрите странски единаесет фудбалери во историјата на Реал Мадрид".[1] Во август 2012 година, тој го најавил своето пензионирање од фудбалот на возраст од 39 години.[2] Роберто Карлос го презеде управување на тускиот Сиваспор како тренер во турското првенство во јуни 2013 година.[3] Тој поднесе оставка како тренер во декември 2014 година.[4] Во јули 2015 година, тој беше назначен како играч / менаџер во Индиската Супер лига во клубот Делхи Дајнамос.[5]

Роберто Карлос почна да игра за националениот тим на Бразил во 1992 година Тој играше на три Светски првенства, помагајќи му на тимот да дојде до дофат до финалето во 1998 година на ФИФА Светското првенство во Франција, и да го освои ФИФА Светското првенство во 2002 година во Кореја / Јапонија. Тој беше именуван во Ол- Стар тимот на ФИФА Светското првенство во 1998 година и 2002 година.

Кариера уреди

треба да се дополни

Титули уреди

Клупски уреди

  Палмеирас уреди

  Реал Мадрид уреди

  Фенербахче уреди

Репрезентативни уреди

Тренерска статистика уреди

Обновено на 13 јануари 2018
Екипа Од До Учинок
ОН П Н И % успешност
  Сиваспор 2013 2014 &1000000000000006000000060 &1000000000000002300000023 &100000000000000090000009 &1000000000000002800000028 &1000000000000383300000038,33
  Акхисар Беледиеспор 2014 2015 &1000000000000001800000018 &100000000000000050000005 &100000000000000060000006 &100000000000000070000007 &1000000000000277800000027,78
  Делхи Дајнамос 5 јули 2015 20 декември 2015 &1000000000000001600000016 &100000000000000070000007 &100000000000000040000004 &100000000000000050000005 &1000000000000437500000043,75
Вкупно &1000000000000008000000080 &1000000000000002900000029 &1000000000000001500000015 &1000000000000003600000036 &1000000000000362500000036,25

Наводи уреди

  1. „The best foreign eleven in Real Madrid's history“. Marca.com. 12 April 2013.
  2. "Roberto Carlos retirement confirmed" Архивирано на 19 ноември 2015 г.. FIFA.com. Retrieved 2 June 2014
  3. „Roberto Carlos named Sivasspor boss“. ESPN. 4 June 2013. Посетено на 24 December 2014.
  4. „Brazil's Roberto Carlos quits Turkey's Sivasspor“. Yahoo! Sports. 21 December 2014. Архивирано од изворникот на 2020-07-20. Посетено на 24 December 2014.
  5. „Roberto Carlos: Former Brazil left-back named Delhi player-manager“. BBC Sport. 9 July 2015.

Надворешни врски уреди