ФК Фјорентина (италијански: ACF Fiorentina) честопати се нарекува само Фјорентина, е професионален италијански фудбалски клуб од градот Фиренца, Тоскана. Клубот е основан во 1926 година, но бил преименуван и основан одново во 2002 година (поради стечај). Фјорентина ги одиграла поголемиот дел од сезоните од своето постоење во највисокото ниво на италијанскиот фудбал, а само четири клубови имаат одиграно повеќе сезони во Серија А од нив.

Фјорентина
Целосно имеАсоцијационе Калчо Фиренце Фјорентина СпА
ПрекарВиола , Виолетовите
Основан1926 (АК Фјорентина)
2002 (АКФ Фјорентина)
ЛокацијаФиренца, Италија
СтадионСтадион Артемио Франки
Капацитет47.290
СопственикИталија Диего Дела Вале
ПретседателИталија Марио Коњињи
ТренерИталија Стефано Пиоли
ЛигаСерија А Серија А
2018–19Серија, 16-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Фјорентина имаат освоено два наслова во италијанското првенство, во сезоните 1955-1956 и 1968-1969, како и шест трофеи во Купот на Италија и еден во Суперкупот. Од натпреварувањата на европската сцена, Фјорентина го освоила Купот на победниците на куповите во сезоната 1960-1961 и загубила во финалето една година подоцна. Фјорентина играле во финалето на Европскиот куп на шампиони во сезоната 1956-57, каде загубиле од Реал Мадрид со 2-0, а исто така биле блиску и до освојувањето на Купот на УЕФА, завршувајќи како второпласирани во сезоната 1989-1990.

Од 1931 година, клубот игра на Стадион Артемио Франки, кој во моментов има капацитет од 47.282. Стадионот има користено неколку имиња во текот на годините и претрпел неколку реновирања. Фјорентина се нашироко познати по прекарот Виола, кој доаѓа од бојата на нивните домашни дресови кој се во виолетова боја.

Титули уреди

  Домашни уреди

1955–1956; 1968–1969
Вицешампиони (5) : 1956–1957; 1957–1958; 1958–1959; 1959–1960; 1981–1982
1939–1940; 1960–1961; 1965–1966; 1974–1975; 1995–1996; 2000–2001
Вицешампиони (3) : 1957-1958, 1959–1960, 1998–1999
1996
Вицешампиони (1) : 2001
1930–1931; 1938–1939; 1993–1994
2002–2003

  Европски уреди

1960–1961
Вицешампиони (1) : 1961-1962
1966

Oстанати успеси уреди

Вицешампиони (1) : 1956–1957
Вицешампиони (1) : 1989–1990

Моментален состав уреди

Обновено на 3 February 2022 [1]
Бр. Позиција Играч
1   ГМ Пјетро Терачано
3   ОД Кристијано Бираги
4   ОД Никола Миленковиќ
5   СР Џакомо Бонавентура
7   НП Хосе Калехон
8   СР Рикардо Сапонара
9   НП Артур Кабрал
10   СР Гаетано Кастровили
11   НП Џонатан Иконе
14   СР Јусеф Малех
15   СР Себастијан Кристофоро
16   СР Валентан Есерик
17   ОД Алекса Терзиќ
18   НП Лукас Тореира
19   НП Криштоф Пјонтек
Бр. Позиција Играч
22   ОД Николас Гонсалес
23   ОД Лоренцо Венути
24   СР Марко Бенаси
25   Антонио Росати
29   ОД Алваро Одриозола (позајмен од Реал Мадрид)
32   СР Алфред Данкан
33   ГМ Рикардо Сотил
55   ОД Матија Настасиќ
69   ГМ Бартломеј Дронговски
77   НП Сирил Теро
78   СР Ерик Пулгар
91   ОД Александар Кокорин
98   ОД Игор

Познати поранешни играчи уреди

 
Џанкарло Антоњони со 429 одиграни натпревари е играчот со најмногу настапи за Фјорентина во историјата на клубот.
 
Габриел Батистута втор најдобар стрелец на Фјорентина на сите времиња со 207 постигнати гола, само еден помалку од најдобриот стрелец на клубот швеѓанецот Курт Хамрин.

Италија

Португалија

Аргентина

Бразил

Данска

Германија

Чешка

Јапонија

Романија

Црна Гора

Шведска

Бугарија

Белгија

Русија

Колумбија

Надворешни врски уреди

  1. „Prima Squadra Maschile“. ACF Fiorentina. Архивирано од изворникот 29 October 2020. Посетено на 28 July 2021.