Европско првенство во фудбал 1996


Европското првенство во фудбал во 1996 — 10-то по ред Европско првенство во фудбал во машка конкуренција, кое се одржало од 8 до 30 јуни 1996 година во Англија.

Европско првенство во фудбал 1996
УЕФА ЕВРО 96
Општо за првенството
Домаќин(и) Англија
      градови 8
      стадиони 8
Период на одржување 8–30 јуни
Број на учесници 16
Распределба на медалите
Шампион  Германија
Второ место  Чешка
Статистички податоци за првенството
Посетеност 1.275.857  (41.157 по натпревар)
Одиграно натпревари 31
Дадено голови 64  (2.06 по натпревар)
Најдобар стрелец  Англија Алан Ширер (5 голови) ({{{бголов}}} гола)
Најдобар играч  Германија Матијас Замер

Првенството се одржало за прв пат на Британските Острови и во англиското говорно подрачје. Англија претходно го организирала Светското првенство во 1966 година.

Ова било прво Европско првенство на кое учествувале 16 екипи, за разлика од претходните четири, кога учествувале 8.

Титулата европски првак ја освоила Германија, која во финалето ја совладала Чешка со реззултат од 2:1. Најдобар играч на првенството бил Германецот Матијас Замер, додека најдобар стрелец бил Англичанецот Алан Ширер со 5 постигнати голови.

Избор на домаќин уреди

За време на пријавувањето за тоа домаќинство, сè уште не било потврдено дека првенството ќе се прошири на 16 учесници. Било планирано да се организира првенство со само 8 учесници, затоа биле потребни само 4 стадиони.[1]

За домаќинството се натпреварувале пет земји: Австрија, Англија, Грција, Холандија и Португалија. На 5 мај 1992 година, Извршниот комитет на УЕФА ја избрал Англија за домаќин на првенството на средбата во Лисабон. Таа година откако бил избран за домаќин, Англискиот фудбалски сојуз се повлекла од натпреварувањето за домаќин на Светското првенство во 1998 година, за да добие поддршка од другите членови на УЕФА кои планирале да аплицираат за тоа домаќинство.[2]

Квалификации уреди

 

На 30 ноември 1992 година, УЕФА официјално потврдила дека 16 екипи ќе учествуваат на првенството.[3] Квалификациската ждрепка се одржала на 22 јануари 1994 година во Манчестер.[4] Биле извлечени имињата на 47 репрезентации кои се натпреварувале за 15 места што водат до првенството. Репрезентацијата домаќин, Англија, имала директно место на првенството. Државните репрезентации кои играле квалификации биле поделени во осум квалификациски групи.

Квалификациите започнале во април 1994 година и завршиле во декември 1995 година. По крајот на групното натпреварување во ноември 1995 година, осумте победници во групата и шесте најдобри вицешампиони избориле место на Европското првенство. Најлошите две второпласирани репрезентации играле бараж за преостанатото место.

Квалификувани репрезентации уреди

7 од 8 земји кои се пласирале на првенството во 1992 година исто така се квалификувале на првенството во 1996 година.

Бугарија, Хрватска, Турција и Швајцарија за прв пат се натпреварувале на Европското првенство. Италија и Шпанија се квалификувале откако го прескокнале првенството во 1992 година, додека Чешка се квалификувала за прв пат од 1980 година, а Романија и Португалија по 1984 година.

Репрезентација Квалификуван како Датум на пласман на ЕП Претходни настапи 1, 2
  Англија домаќин 5 мај 1992 година 4 ( 1968, 1980, 1988, 1992 )
  Швајцарија победник во групата 3 11 октомври 1995 година 0 (дебитант)
  Романија победник во група 1 15 ноември 1995 година 1 ( 1984 )
  Франција второпласирана група 1 15 ноември 1995 година 3 ( 1960, 1984, 1992 )
  Шпанија победник во групата 2 15 ноември 1995 година 4 ( 1964, 1980, 1984, 1988 )
  Данска второпласирана група 2 15 ноември 1995 година 4 ( 1964, 1984, 1988, 1992 )
  Турција второпласирана група 3 15 ноември 1995 година 0 (дебитант)
  Хрватска победник во групата 4 15 ноември 1995 година 0 (дебитант)
  Италија второпласирани групи 4 15 ноември 1995 година 3 ( 1968, 1980, 1988 )
  Чешка победник во групата 5 15 ноември 1995 година 3 ( 1960 3, 1976 3, 1980 3 )
  Португалија победник во групата 6 15 ноември 1995 година 1 ( 1984 )
  Германија победник во групата 7 15 ноември 1995 година 6 ( 1972 4, 1976 4, 1980 4, 1984 4, 1988 4, 1992 )
  Бугарија второпласирана група 7 15 ноември 1995 година 0 (дебитант)
  Русија победник во групата 8 15 ноември 1995 година 6 ( 1960 5, 1964 5, 1968 5, 1972 5, 1988 5, 1992 6 )
  Шкотска второпласирани групи 8 15 ноември 1995 година 1 ( 1992 )
  Холандија победник во бараж 13 декември 1995 година 4 ( 1976, 1980, 1988, 1992 )
Белешки:
1 Задебелена година го означува шампионот во таа година
2 Накосената година го означува домаќинот во таа година
3 како Чехословачка
4 како Западна Германија
5 како Советски Сојуз
6 како Заедница на независни држави

Стадиони уреди

ЕП 1996 година се играло на осум стадиони во осум градови на земјата домаќин.

Лондон Манчестер
Вембли Олд Трафорд
Капацитет: 76,567 Капацитет: 55,000
   
Ливерпул Бирмингем
Анфилд Вила Парк
Капацитет: 42,730 Капацитет: 40,310
   
Лидс Шефилд Нотингем Њукасл
Елан Роуд Стадион Хилсборо Сити Граунд Сент Џејмс Парк
Капацитет: 40,204 Капацитет: 39,859 Капацитет: 30,539 Капацитет: 36,649
       

Жрепка уреди

Жрепката за завршниот турнир се одржала на 17 декември 1995 година во Бирмингем [5] Само 4 репрезентации биле сместени во шешири: Англија, Данска, Шпанија и Германија. Останатите можело да бидат извлечени во која било група.

Шешир 1 Шешир 2

Секој тим бил извлечен во групата првично со број 1 до 4. Екипите од шешир 1 биле ставени во позиција 1, додека другите биле извлечени прво 4 во позиција 4, потоа другите 4 во позиција 3 и на крајот во позиција 2. Откако било утврдено дека групата во која паѓа Англија ќе биде група А (групата била обележана како број 3), другите групи биле извлечени да утврдат која група ќе биде Б, Ц и Д.

Групи уреди

  Екипи кои го поминале првиот круг
  Екипи кои не го поминале првиот круг

Распоредот на натпревари е средноевропско време ().

Група А уреди

Табела група А Н П Н И ДГ ПГ ГР Поени
1.   Англија 3 2 1 0 7 2 +5 7
2.   Холандија 3 1 1 1 3 4 -1 4
3.   Шкотска 3 1 1 1 1 2 -1 4
4.   Швајцарија 3 0 1 2 1 4 -3 1

8 јуни 1996.
  Англија 1:1   Швајцарија Вембли, Лондон
Гледачи: 76.567
Судија: Мануел Дијас Вега   Шпанија
Ширер   23' Детали Туркјилмаз   83' пен.
10 јуни 1996.
  Холандија 0:0   Шкотска Вила парк, Бирмингем
Гледачи: 34.363
Судија: Лејф Сундел   Шведска
Детали

13 јуни 1996.
  Швајцарија 0:2   Холандија Вила парк, Бирмингем
Гледачи: 36.800
Судија: Атанас Узунов   Бугарија
Детали Кројф   66'
Бергкамп   79'
13 јуни 1996.
  Шкотска 0:2   Англија Вембли, Лондон
Гледачи: 76.864
Судија: Пјерлујџи Паирето   Италија
Детали Ширер   53'
Гаскојн   79'

18 јуни 1996.
  Шкотска 1:0   Швајцарија Вила парк, Бирмингем
Гледачи: 34.946
Судија: Вацлав Крондл   Чешка
Мекојст   36' Детали
18 јуни 1996.
  Холандија 1:4   Англија Вембли, Лондон
Гледачи: 76.798
Судија: Герд Грабер   Австралија
Клајверт   78' Детали Ширер   23 пен., 57'
Шерингам   51, 62'

Група Б уреди

Табела групе Б И Д Н И ДГ ПГ ГР Поени
1.   Франција 3 2 1 0 5 2 +3 7
2.   Шпанија 3 1 2 0 4 3 +1 5
3.   Бугарија 3 1 1 1 3 4 -1 4
4.   Романија 3 0 0 3 1 4 -3 0

9 јуни 1996.
  Шпанија 1:1   Бугарија Еланд Роуд, Лидс
Гледачи: 24.006
Судија: Пјеро Џекарини   Италија
Алфонсо   74' Детали Стиоичков   65' пен.
10 јуни 1996.
  Романија 0:1   Франција Сент Џејмс парк, Њукасл
Гледачи: 26.323
Судија: Хелмут Крујг   Германија
Детали Дугари   25'

13 јуни 1996.
  Бугарија 1:0   Романија Сент Џејмс парк, Њукасл
Гледачи: 19.107
Судија: Петер Микелсен   Данска
Стоичков   3' Детали
15 јуни 1996.
  Франција 1:1   Шпанија Еланд Роуд, Лидс
Гледачи: 35.626
Судија: Вадим Жук   Белорусија
Џоркаеф   48' Детали Каминеро   85'

18 јуни 1996.
  Франција 3:1   Бугарија Сент Џејмс парк, Њукасл
Гледачи: 26.976
Судија: Пол Дуркин   Англија
Блан   21'
Пенев   63' аг.
Локо   90'
Детали Стоичков   69'
18 јуни 1996.
  Романија 1:2   Шпанија Еланд Роуд, Лидс
Гледачи: 32.719
Судија: Ахмет Чакар   Турција
Радучоју   29' Детали Манхарин   11'
Амор   84'

Група Ц уреди

Табела групе Ц И Д Н И ДГ ПГ ГР Поени
1.   Германија 3 2 1 0 5 0 +5 7
2.   Чешка 3 1 1 1 5 6 -1 4
3.   Италија 3 1 1 1 3 3 0 4
4.   Русија 3 0 1 2 4 8 -4 1

9 јуни 1996.
  Германија 2:0   Чешка Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 37.300
Судија: Давид Елерај   Англија
Циге   26'
Мелер   32'
Детали
11 јуни 1996.
  Италија 2:1   Русија Енфилд, Ливерпул
Гледачи: 37.320
Судија: Лесли Мотрам   Шкотска
Казираги   5, 52' Детали Цимбалар   21'

14 јуни 1996.
  Чешка 2:1   Италија Енфилд, Ливерпул
Гледачи: 37.320
Судија: Антонио Лопес Нието   Шпанија
Недвед   5'
Бејбл   35'
Детали Кјеза   18'
16 јуни 1996.
  Русија 0:3   Германија Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 27.250
Судија: Хју Далас   Шкотска
Детали Замер   56'
Клинсман   77, 90'

19 јуни 1996.
  Русија 3:3   Чешка Енфилд, Ливерпул
Гледачи: 21.128
Судија: Андерс Фриск   Шведска
Мостовој   49'
Тетрадзе   54'
Бестчастних   85'
Детали Сухопарек   5'
Кука   19'
Шмицер   88'
19 јуни 1996.
  Италија 0:0   Германија Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 53.740
Судија: Гај Готалс   Белгија
Детали

Група Д уреди

Табела групе Д И Д Н И ДГ ПГ ГР Поени
1.   Португалија 3 2 1 0 5 1 +4 7
2.   Хрватска 3 2 0 1 4 3 +1 6
3.   Данска 3 1 1 1 4 4 0 4
4.   Турција 3 0 0 3 0 5 -5 0

9 јуни 1996.
  Данска 1:1   Португалија Стадион Хилсборо, Шефилд
Гледачи: 34.993
Судија: Марио Ван Дер Енде   Холандија
Лаудруп   22' Детали Са Пинто   53'
11 јуни 1996.
  Турција 0:1   Хрватска Сити Граунд, Нотингем
Гледачи: 22.406
Судија: Серг Мументалер   Швајцарија
Детали Влаовиќ   86'

14 јуни 1996.
  Португалија 1:0   Турција Сити Граунд, Нотингем
Гледачи: 22.670
Судија: Сандор Пул Предлошка:Country data МАЂ
Коуто   66' Детали
16 јуни 1996.
  Хрватска 3:0   Данска Стадион Хилсборо, Шефилд
Гледачи: 33.671
Судија: Марк Бата   Франција
Шукер   54 пен., 90'
Бобан   81'
Детали

19 јуни 1996.
  Хрватска 0:3   Португалија Сити Граунд, Нотингем
Гледачи: 20.484
Судија: Бернд Хејменан   Германија
Детали Фиго   4'
Жоао Пинто   33'
Домингош   82'
19 јуни 1996.
  Турција 0:3   Данска Стадион Хилсборо, Шефилд
Гледачи: 28.671
Судија: Николај Левников   Русија
Детали Лаудруп   50, 84'
Нилсен   69'

Елиминациона фаза уреди

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
22 јуни - Ливерпул        
   Франција  0 (5)
26 јуни - Манчестер
   Холандија  0 (4)  
   Франција  0 (5)
23 јуни - Бирмингем
     Чешка  0 (6)  
   Чешка  1
30 јуни - Лондон
   Португал  0  
   Чешка  1
23 јуни - Манчестер
     Германија  2
   Германија  2
26 јуни - Лондон
   Хрватска  1  
   Германија  1 (6) Трето место
22 јуни - Лондон
     Англија  1 (5)  
   Шпанија  0 (2)      
   Англија  0 (4)        
 

Четвртфинале уреди

22 јуни 1996.
  Шпанија 0:0 Прод.   Англија Вембли, Лондон
Гледачи: 75.440
Судија: Марк Бата   Франција
Детали
    Пенали  
Јеро  
Амор  
Белсуе  
Надал  
2:4   Ширер
  Плат
  Пирс
  Гаскојн
 
22 јуни 1996.
  Франција 0:0 (прод.)   Холандија Енфилд, Ливерпул
Гледачи: 37.465
Судија: Антонио Лопес Нието   Шпанија
Детали
    Пенали  
Зидан  
Џоркаеф  
Лизаразу  
Герин  
Блан  
5:4   Де Кок
  Де Бур
  Клајверт
  Седорф
  Блинд
 
23 јуни 1996.
  Германија 2:1   Хрватска Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 43.412
Судија: Лејф Сундел   Шведска
Клинсман   20' пен.
Замер   59'
Детали Шукер   51'
23 јуни 1996.
  Чешка 1:0   Португалија Вила парк, Бирмингем
Гледачи: 26.832
Судија: Хелмут Круг   Германија
Поборски   53' Детали

Полуфинале уреди

26 јуни 1996.
  Франција 0:0 (про)   Чешка Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 43.877
Судија: Лесли Мотрам   Шкотска
Детали
    Пенали  
Зидан  
Џоркаеф  
Лизаразу  
Герин  
Блан  
Педрос  
5:6   Кубик
  Недвед
  Бергер
  Поборски
  Рада
  Кадлец
 
26 јуни 1996.
  Германија 1:1 (прод.   Англија Вембли, Лондон
Гледачи: 75.862
Судија: Шандор Пул Предлошка:Country data МАЂ
Кунц   16' Детали Ширер   3'
    Пенали  
Хаслер  
Штрунц  
Ројтер  
Циге  
Кунц  
Мелер  
6:5   Ширер
  Плат
  Пирс
  Гаскојн
  Шерингам
  Саутгејт
 

Финале уреди

30 јуни 1996.
  Чешка 1:2 (про)   Германија Вембли, Лондон
Гледачи: 73.611
Судија: Пјерлујџи Паирето   Италија
Бергер   59' пен. Детали Бирхоф   73, 95'
Победник
 
Германија
Трећа титула

Финална табела уреди

 

     1 место      2 место      Од 3 до 4 место

     Од 5 до 8 место      Од 9 до 16 место

Поз Тим Г НАТ П Н П ДГ ПГ ГР Поени
Финале
1   Германија Ц 6 4 2 0 10 3 +7 14
2   Чешка Ц 6 2 2 2 7 8 -1 8
Елиминација во полуфинале
3   Англија А 5 2 3 0 8 3 +5 9
4   Франција Б 5 2 3 0 5 2 +3 9
Елиминација во четвртфинале
5   Португалија Д 4 2 1 1 5 2 +3 7
6   Шпанија Б 4 1 3 0 4 3 +1 6
7   Хрватска Д 4 2 0 2 5 5 0 6
8   Холандија А 4 1 2 1 3 4 -1 5
Елиминација во групна фаза
9   Данска Д 3 1 1 1 4 4 0 4
10   Италија Ц 3 1 1 1 3 3 0 4
11   Бугарија Б 3 1 1 1 3 4 -1 4
12   Шкотска А 3 1 1 1 1 2 −1 4
13   Швајцарија А 3 0 1 2 1 4 −3 1
14   Русија Ц 3 0 1 2 4 8 -4 1
15   Романија Б 3 0 0 3 1 4 −3 0
16   Турција Д 3 0 0 3 0 5 −5 0

Наводи уреди

  1. White, Clive (9. 6. 1992). „England wait ends in 1996“. The Times. London. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. Jones, Stuart (5. 5. 1992). „England will host 1996 Championship“. The Times. London. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  3. Jones, Stuart (1. 12. 1992). „UEFA has change of heart“. The Times. London. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  4. Hughes, Rob (24. 01. 1994). „Comfort for England in playing host to Europe“. The Times. London. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  5. „England may draw Scotland“. The Independent. 16. 12. 1995. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски уреди