Светско првенство во фудбал 2010


Светското Првенство во Фудбал 2010 беше 19. издание на светското првенство на ФИФА во фудбал. Турнирот се одржа од 11 јуни до 11 јули во Јужна Африка, која го доби правото да биде домаќин на настанот во 2004. Светското првенство ќе биде кулминација на квалификациониот процес кој започна во август 2007, и броеше 204 репрезентации, од кои само 32 се квалификуваа.

Светско првенство на ФИФА 2010 г. — Јужна Африка
South Africa 2010
Официјално лого
Официјално лого
Тимови 32
(вкупно во квалификации: 204)
Домаќин Јужна Африка
Победник Шпанија (1. титула)
Одиграни натпревари 64
Дадени голови 145
(2.27 по натпревар)
Најдобар стрелец Шпанија Давид Виља
Холандија Весли Снејдер
Германија Томас Милер
Уругвај Диего Форлан
(5 гола)

Ова беше првото светско првенство во фудбал одржано во Африка, откако Јужноафриканската Република ги победи Мароко и Египет во африкански избор на домаќин. Светски првак стана репрезентацијата на Шпанија, која ја освои првата титула, а воедно и стана првата европска репрезентација, која ја освоила титулата на првенство одржано надвор од Европа.

Избор на домаќин

уреди

Африка била избрана како домаќин за светското првенство во 2010, како дел од новата политика на ФИФА мундијалите да се одржуваат на различни континенти. Како главни кандидати се јавиле следните земји:

По решението на ФИФА, кое гласело дека де земји не треба да организираат еден мундијал, Тунис се повлекол од својата кандидатура. По ова комитетот решил дека Либија повеќе не ги исполнува условите за кандидатура, по повлекувањето на Тунис. По првиот круг од гласањето, на 15 мај 2004 година, од страна на претседателот Сеп Блатер биле објавени следните конечни резултати:[1]

Резултати од гласењето
Земја Гласови
  ЈАР 14
  Мароко 10
  Египет 0
  •   Тунис се откажал на 8 мај 2004
  •   Либија кандидатурата била отфрлена бидејќи земјата не ги исполнувала условите за кандидатура

Квалификации

уреди

Список на квалификувани екипи

уреди

AFC (4)
CAF (5+1)

CONCACAF (3)
CONMEBOL (5)
OFC (1)

UEFA (13)

 
Земјите-учеснички се обележани со сина боја

Стадиони

уреди

Во текот на 2005 година бил објавен список од тринаесет места каде требало да се изградат новите стадиони наменети за мундијалот. Сепак, овој список бил намален на десет градови,[2] кои официјално биле објавени на 17 март 2006:

Јоханесбург Дурбан Кејптаун Јоханесбург Преторија
Сокер сити Стадион Мозес Мабида Стадион Кејптаун Елис Парк Стадион Стадион Лофтус Версфелд
26°14′5.27″S 27°58′56.47″E / 26.2347972° ЈГШ; 27.9823528° ИГД / -26.2347972; 27.9823528 (Soccer City) 29°49′46″S 31°01′49″E / 29.82944° ЈГШ; 31.03028° ИГД / -29.82944; 31.03028 (Moses Mabhida Stadium) 33°54′12.46″S 18°24′40.15″E / 33.9034611° ЈГШ; 18.4111528° ИГД / -33.9034611; 18.4111528 (Cape Town Stadium) 26°11′51.07″S 28°3′38.76″E / 26.1975194° ЈГШ; 28.0607667° ИГД / -26.1975194; 28.0607667 (Ellis Park Stadium) 25°45′12″S 28°13′22″E / 25.75333° ЈГШ; 28.22278° ИГД / -25.75333; 28.22278 (Loftus Versfeld Stadium)
Капацитет: 94,700 Капацитет: 70,000 Капацитет: 69,070 Капацитет: 62,567 Капацитет: 51,760
 
Порт Елизабет Блумфонтејн Полокване Нелспруит Рустенбург
Нелсон Мандела Бај Стадион Стадион Фри Стејт Стадион Петер Мокаба Стадион Мбомбела Кралски стадион Бафокенг
33°56′16″S 25°35′56″E / 33.93778° ЈГШ; 25.59889° ИГД / -33.93778; 25.59889 (Nelson Mandela Bay Stadium) 29°07′02.25″S 26°12′31.85″E / 29.1172917° ЈГШ; 26.2088472° ИГД / -29.1172917; 26.2088472 (Free State Stadium) 23°55′29″S 29°28′08″E / 23.924689° ЈГШ; 29.468765° ИГД / -23.924689; 29.468765 (Peter Mokaba Stadium) 23°55′29″S 29°28′08″E / 23.9247° ЈГШ; 29.4688° ИГД / -23.9247; 29.4688 (Mbombela Stadium) 25°34′43″S 27°09′39″E / 25.5786° ЈГШ; 27.1607° ИГД / -25.5786; 27.1607 (Royal Bafokeng Stadium)
Капацитет: 48,000 Капацитет: 48,000 Капацитет: 46,000 Капацитет: 43,500 Капацитет: 42,000

Маскота

уреди
 
Закуми

Леопард со зелена коса кој носи дрес на кој пишува Јужна Африка 2010. Зелените и златните бои кај Закуми ги симболизираат фудбалските бои на Јужна Африка. Неговото име доаѓа од „ZA“, ISO 3166-1 кодот за Јужна Африка, и „куми“ што значи „десет“ на многу африкански јазици.

Ждрепка

уреди

Извршниот комитет на ФИФА одлучил ждрепката да биде одредена по територијален принцип. Репрезентациите се наоѓаат распределени по географска и натпреварувачка зона, според која освен европските екипи, другите не смеат да попаднат во една иста група и една иста зона. Слично било како на претходното првенство од 2006 година.

Распоред на шеширите:

Шешир 1 (Домаќин& Топ седум) Шешир 2 (Азија, Северна Африка, Северна Америка&Океанија) Шешир 3 (Африка & Јужна Америка) Шешир 4 (Европа)

  Јужна Африка
  Бразил
  Шпанија
  Холандија
  Италија
  Германија
  Аргентина
  Англија

  Австралија
  Јапонија
  Северна Кореја
Хондурас
  Јужна Кореја
  Мексико
  САД
  Нов Зеланд

  Алжир
  Камерун
  Брегот на Слоновата Коска
  Гана
  Нигерија
  Чиле
  Парагвај
  Уругвај

  Данска
  Франција
  Грција
  Португалија
  Србија
  Словенија
  Словачка
   Швајцарија

Судии

уреди

AFC
  Халил Ал Гамди
  Равшан Ирматов
  Субкидин Мод Салех
  Јуичи Нишхимура
CAF
  Мохамед Бенуза
  Коман Кулибали
  Џером Дејмон
  Еди Маилет
CONCACAF
  Жоел Агуилар
  Бенито Арчундия
  Карлос Батрес
  Марко Антонио Родригес

CONMEBOL
  Карлос Амарила
  Хектор Балдаси
  Хорхе Ларионда
  Пабло Позо
  Оскар Рузи
  Карлос Симон
OFC
  Мајкл Хстер
  Петер О'Лири
UEFA
  Олегарио Бенкуеренка
  Масимо Бусака
  Франк Де Блеекере
  Мартин Хансон
  Виктор Кашаи
  Стефане Ланои
  Роберто Росети
  Волфганг Старк
  Алберто Ундиано Маленко
  Хавард Веб

Групи

уреди

Група А

уреди
Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
  Уругвај 3 2 1 0 4 0 +4 7
  Мексико 3 1 1 1 3 2 +1 4
  Јужна Африка 3 1 1 1 3 5 -2 4
  Франција 3 0 1 2 2 6 -4 1
11 јуни 2010
  Јужна Африка 1 - 1   Мексико Сокер сити, Јоханесбург
  Уругвај 0 - 0   Франција Стадион Кејптаун, Кејптаун
16 јуни 2010
  Јужна Африка 0 - 3   Уругвај Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
17 јуни 2010
  Франција 0 - 2   Мексико Стадион Петер Мокаба, Полокване
22 јуни 2010
  Мексико 0 - 1   Уругвај Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
  Франција 1 - 2   Јужна Африка Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн

Група Б

уреди
Тим Бодови Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
  Аргентина 3 3 0 0 7 1 +6 9
  Јужна Кореја 4 1 1 1 5 6 -1 4
  Грција 3 1 0 2 2 5 -3 3
  Нигерија 3 0 1 2 3 5 -2 1
12 јуни 2010
  Јужна Кореја 2 - 0   Грција Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
  Аргентина 1 - 0   Нигерија Елис Парк Стадион, Јоханесбург
17 јуни 2010
  Аргентина 4 - 1   Јужна Кореја Сокер сити, Јоханесбург
  Грција 2 - 1   Нигерија Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
22 јуни 2010
  Нигерија 2 - 2   Јужна Кореја Стадион Мозес Мабида, Дурбан
  Грција 0 - 2   Аргентина Стадион Петер Мокаба, Полокване

Група Ц

уреди
Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
  САД 3 1 2 0 4 3 +1 5
  Англија 3 1 2 0 2 1 +1 5
  Словенија 3 1 1 1 3 3 0 4
  Алжир 3 0 1 2 0 2 -2 1
12 јуни 2010
  Англија 1 - 1   САД Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
13 јуни 2010
  Алжир 0 - 1   Словенија Стадион Петер Мокаба, Полокване
18 јуни 2010
  Словенија 2 - 2   САД Елис Парк Стадион, Јоханесбург
  Англија 0 - 0   Алжир Стадион Кејптаун, Кејптаун
23 јуни 2010
  Словенија 0 - 1   Англија Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
  САД 1 - 0   Алжир Стадион Лофтус Версфелд, Преторија

Група Д

уреди
Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
  Германија 3 2 0 1 5 1 +4 6
  Гана 3 1 1 1 2 2 0 4
  Австралија 3 1 1 1 3 6 -3 4
  Србија 3 1 0 2 2 3 -1 3
13 јуни 2010
  Србија 0 - 1   Гана Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
  Германија 4 - 0   Австралија Стадион Мозес Мабида, Дурбан
18 јуни 2010
  Германија 0 - 1   Србија Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
19 јуни 2010
  Гана 1 - 1   Австралија Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
23 јуни 2010
  Гана 0 - 1   Германија SoСокер сити, Јоханесбург
  Австралија 2 - 1   Србија Стадион Мбомбела, Нелспруит

Група Е

уреди
Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
  Холандија 3 3 0 0 5 1 +4 9
  Јапонија 3 2 0 1 4 2 +2 6
  Данска 3 1 0 2 3 6 -3 3
  Камерун 3 0 0 3 2 5 -3 0
14 јуни 2010
  Холандија 2 - 0   Данска Сокер сити, Јоханесбург
  Јапонија 1 - 0   Камерун Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
19 јуни 2010
  Холандија 1 - 0   Јапонија Стадион Мозес Мабида, Дурбан
  Камерун 1 - 2   Данска Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
24 јуни 2010
  Данска 1 - 3   Јапонија Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
  Камерун 1 - 2   Холандија Стадион Кејптаун, Кејптаун

Група Ф

уреди
Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
  Парагвај 3 1 2 0 3 1 +2 5
  Словачка 3 1 1 1 4 5 -1 4
  Нов Зеланд 3 0 3 0 2 2 0 3
  Италија 3 0 2 1 4 5 -1 2
14 јуни 2010
  Италија 1 - 1   Парагвај Стадион Кејптаун, Кејптаун
15 јуни 2010
  Нов Зеланд 1 - 1   Словачка Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
20 јуни 2010
  Словачка 0 - 2   Парагвај Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
  Италија 1 - 1   Нов Зеланд Стадион Мбомбела, Нелспруит
24 јуни 2010
  Словачка 3 - 2   Италија Елис Парк Стадион, Јоханесбург
  Парагвај 0 - 0   Нов Зеланд Стадион Петер Мокаба, Полокване

Група Г

уреди
Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
  Бразил 3 2 1 0 5 2 +3 7
  Португалија 3 1 2 0 7 0 +7 5
  Брегот на Слоновата Коска 3 1 1 1 4 3 +1 4
  Северна Кореја 3 0 0 3 1 12 -11 0
15 јуни 2010
  Брегот на Слоновата Коска 0 - 0   Португалија Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
  Бразил 2 - 1   Северна Кореја Елис Парк Стадион, Јоханесбург
20 јуни 2010
  Бразил 3 - 1   Брегот на Слоновата Коска Сокер сити, Јоханесбург
21 јуни 2010
  Португалија 7 - 0   Северна Кореја Стадион Кејптаун, Кејптаун
25 јуни 2010
  Северна Кореја 0 - 3   Брегот на Слоновата Коска Стадион Мбомбела, Нелспруит
  Португалија 0 - 0   Бразил Стадион Мозес Мабида, Дурбан

Група Х

уреди
Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
  Шпанија 3 2 0 1 4 2 +2 6
  Чиле 3 2 0 1 3 2 +1 6
   Швајцарија 3 1 1 1 1 1 0 4
Хондурас 3 0 1 2 0 3 -2 1
16 јуни 2010
Хондурас 0 - 1   Чиле Стадион Мбомбела, Нелспруит
  Шпанија 0 - 1    Швајцарија Стадион Мозес Мабида, Дурбан
21 јуни 2010
  Чиле 1 - 0    Швајцарија Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
  Шпанија 2 - 0 Хондурас Елис Парк Стадион, Јоханесбург
25 јуни 2010
  Чиле 1 - 2   Шпанија Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
   Швајцарија 0 - 0 Хондурас Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн

Елиминации

уреди
Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
26 јуни – Порт Елизабет            
   Уругвај  2
2 јули – Јоханесбург
   Јужна Кореја  1  
   Уругвај (п. пен.)  1 (4)
26 јуни – Рустенбург
     Гана  1 (2)  
   САД  1
6 јули – Кејптаун
   Гана (п.пр.)  2  
   Уругвај  2
28 јуни – Дурбан
     Холандија  3  
   Холандија  2
2 јули – Порт Елизабет
   Словачка  1  
   Холандија  2
28 јуни – Јоханесбург
     Бразил  1  
   Бразил  3
11 јули – Јоханесбург
   Чиле  0  
   Холандија  0
27 јуни – Јоханесбург
     Шпанија (п.пр.)  1
   Аргентина  3
3 јули – Кејптаун
   Мексико  1  
   Аргентина  0
27 јуни – Блумфонтејн
     Германија  4  
   Германија  4
7 јули – Дурбан
   Англија  1  
   Германија  0
29 јуни – Преторија
     Шпанија  1   Трето место
   Парагвај (п. пен.)  0 (5)
3 јули – Јоханесбург 10 јули – Порт Елизабет
   Јапонија  0 (3)  
   Парагвај  0    Уругвај  2
29 јуни – Кејптаун
     Шпанија  1      Германија  3
   Шпанија  1
   Португалија  0  

Осминафинале

уреди
26 јуни 2010
16:00
  Уругвај 2 - 1   Јужна Кореја Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
Суарез 8', 80' Извештај Ли Чунг-Јонг 68'

26 јуни 2010
20:30
  САД 1 - 2 (п.пр.)   Гана Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Донован 62' (пен.) Извештај Боатенг 5'
Гиан 93'

27 јуни 2010
16:00
  Германија 4 - 1   Англија Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Клозе 20'
Подолски 32'
Милер 67', 70'
Извештај Апсон 37'

27 јуни 2010
20:30
  Аргентина 3 - 1   Мексико Сокер сити, Јоханесбург
Тевез 26', 52'
Игуаин 33'
Извештај Ернандес 71'

28 јуни 2010
16:00
  Холандија 2 - 1   Словачка Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Робен 18'
Снејдер 84'
Извештај Витек 90+4' (пен.)

28 јуни 2010
20:30
  Бразил 3 - 0   Чиле Елис Парк Стадион, Јоханесбург
Жуан 34'
Луис Фабијано 38'
Робињо 59'
Извештај

29 јуни 2010
16:00
  Парагвај 0 - 0 (п. пр.)
(5 – 3 пен.)
  Јапонија Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
Извештај
  Пенали  
Барето  
Бариос  
Риверос  
Валдез  
Кардозо  
5 – 3   Ендо
  Хасебе
  Комано
  Хонда

29 јуни 2010
20:30
  Шпанија 1 - 0   Португалија Стадион Кејптаун, Кејптаун
Виља 63' Извештај

Четвртфинале

уреди
2 јули 2010
16:00
  Холандија 2 - 1   Бразил Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
Снејдер 53', 68' Извештај Робињо 10'

2 јули 2010
20:30
  Уругвај 1 - 1
(4–2 пен.)
  Гана Сокер сити, Јоханесбург
Форлан 55' Извештај Мунтари 45+2'
  Пенали  
Форлан  
Викторино  
Скоти  
М. Переира  
Абреу  
4–2 Гиан  
Апија  
Менса  
Адија  

3 јули 2010
16:00
  Аргентина 0 - 4   Германија Стадион Кејптаун, Кејптаун
Извештај Милер 3'
Клозе 68', 89'
Фридрих 74'

3 јули 2010
20:30
  Парагвај 0 - 1   Шпанија Стадион Кејптаун, Јоханесбург
Извештај Виља 83'

Полуфинале

уреди
6 јули 2010
20:30
  Уругвај 2 - 3   Холандија Стадион Кејптаун, Кејптаун
Форлан 41'
М. Переира 90+2'
Извештај ван Бронхорст 18'
Снејдер 70'
Робен 73'

7 јули 2010
20:30
  Германија 0 - 1   Шпанија Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Извештај Пујол 73'

Трето место

уреди
10 јули 2010
20:30
  Уругвај 2 - 3   Германија Нелсон Мандела Бај Стадион , Порт Елизабет
Кавани 28'
Форлан 51'
Извештај Милер 18'
Јансен 56'
Кедира 81'

Финале

уреди
11 јули 2010
20:30
  Холандија 0 - 1 (п.пр.)   Шпанија Сокер сити, Јоханесбург
Извештај Инјеста 116'

Наводи

уреди
  1. „Host nation of 2010 FIFA World Cup - South Africa“. FIFA. 15 мај 2004. Архивирано од изворникот на 2004-05-28. Посетено на 8 јануари 2006.
  2. „locations 2010 in Google Earth“. Архивирано од изворникот на 2008-06-02. Посетено на 11 јули 2007.
Светско првенство во фудбал

Уругвај 1930 | Италија 1934 | Франција 1938 | Бразил 1950 | Швајцарија 1954 | Шведска 1958 | Чиле 1962 | Англија 1966 | Мексико 1970 | Западна Германија 1974 | Аргентина 1978 | Шпанија 1982 | Мексико 1986 | Италија 1990 | САД 1994 | Франција 1998 | Кореја/Јапонија 2002 | Германија 2006 | Јужна Африка 2010 | Бразил 2014 | Русија 2018 | Катар 2022 |

Награди | Историја | Домаќини | Маскоти | Квалификации | Рекорди | Трофеи