Терни

град во Италија

Терни е град во централна Италија. Терни е најголемиот град и центар на истоимената област Терни во рамките на италијанската провинција Умбрија, каде што е втор по големина центар

Терни
општина
Општина Терни
Од горе лево, спротивно од стрелките на часовникот: поглед на Терни, Градскиот совет, катедралата Терни, моштите на Свети Валентин, Пјаца Тачито, водопадите Мармор. Во средината: Анфитеатро Фаусто
Грб на Терни
ЗемјаИталија
РегионУмбрија
ПокраинаТерни (TR)
ПоделоциAcquapalombo, Appecano, Battiferro, Cecalocco, Cesi, Collegiacone, Collescipoli, Collestatte, Giuncano Alto, Giuncano Scalo, Marmore, Miranda, Papigno, Piediluco, Poggio Lavarino, Polenaco, Porzano, Pracchia, Rocca San Zenone, San Carlo, San Liberatore, Titurano, Torreorsina
Управа
 • ГрадоначалникЛеонардо Латини
Површина
 • Вкупна211,9 км2 (818 ми2)
Надм. вис.&10000000000000130000000130 м
Население (31 December 2017)
 • Вкупно111.189
 • Густина52/км2 (140/ми2)
ДемонимТернани
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.05100
Повик. бр.0744
Светец-заштитникСвети Валентајн
Славафевруари 14
Мреж. местоМатична страница

Географија уреди

 
Виа Рома, типична улица на стариот Терни

Градот Терни се наоѓа во централниот дел на Италија, на југот на Тоскана. Градот се наоѓа на 80 километри јужно од Перуџа, седиштето на регионот. Градот е 115 километри северно од главниот град Рим.

Релјеф уреди

Терни се развил во рамнината на реката Нера, која е опкружена со ридови и планини на централниот дел Апенините. Градот се протега на надморска височина од околу 130 метри.

Клима уреди

Климата во Терни е изменета средоземноморска поради локација на градот.

Вода уреди

Реката Нера тече низ Терни, на само неколку километри од нејзиното вливување во реката Тибар западно од градот.

Историја уреди

Населба на местото Терни постоела во праисторијата, а првите познати жители биле Сабините. Римјаните ја окупирале оваа област во III век.п.н.е. и основале град наречен „Интерама“ (лат. Interamna), преведено како „помеѓу две реки“. Од ова име потекнува и сегашното име на градот.

На почетокот на средниот век, Терни бил дел од лонгобардската држава долго време, почнувајќи од 755 г. години. После тоа, градот станал полунезависна држава во рамките на Умбрија, а на крајот на средниот век бил припоен кон Папската држава. Терни останал во оваа состојба во следните неколку векови, но во градот се случила раната индустријализација поврзана со производството на челик.

Во1870 година Терни бил приклучен на новоформираното Кралство Италија. Градот брзо се развивал благодарение на развојот на индустријата (особено производството на челик). Сепак, оваа погодност се покажала како ужасен проблем за време на Втората светска војна, кога градот бил бомбардиран повеќе од 100 пати за да ја уништи клучната градска индустрија за војната. По војната, градот бил повторно изграден.

Популација уреди

Според резултатите од пописот на населението во 2011 година, во општината живееле 113.423 жители.[1] Во градот денес живеат главно Италијанци. Тој е 3 пати поголем од пред еден век. Во текот на изминатите децении, многу имигранти од странство, главно Кинези, се преселиле во градот.

Економија уреди

Терни е познат по производството на челик и челичарниците.

Градови партнери уреди

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. „Statistiche I.Stat“. ISTAT. 28. 12. 2012. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски уреди