УЕФА Лига на шампиони 2008/09

УЕФА Лига на шампиони 2008/09 — 17. сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 54. сезона од основањето на натпреварувањето.

УЕФА Лига на шампиони 2008/09
Податоци за купот
Датуми16 септември 2008 — 27 мај 2009
Екипи32
Финале
ШампиониШпанија Барселона
(3. титула)
Вице-шампионАнглија Манчестер Јунајтед
Статистики за купот
Одиграни натпревари125
Постигнати голови329 (2.63 по натпревар)
Посетеност5.008.404 (40.067 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Аргентина Лионел Меси (9 голови)
Најдобар играчАргентина Лионел Меси

Натпреварувањето започнало со одигрувањето на првото квалификациско коло на 15 јули 2008 година, а завршило со финалето одиграно на стадионот Оимпико во Рим на 27 мај 2009 година. Во финалето играле екипите на Барселона и Манчестер Јунајтед. Барселона ја освоила својата трета титула во најсилното европско натпреварување, со резултат од 2:0.

Систем на натпреварувањетоУреди

Натпреварувањето започнува со одигрувањето на трите квалификациски кола. Во зависност од коефициентот на лигата од која доаѓаат и позициите кои ги оствариле од претходната сезона клубовите се вклучуваат во Лигата на шампионите во некои од овие три квалификациски кола. Клубовите со поголем коефициент се носители и они неможат да се сретнат меѓусебно во рамките на едно коло. Во секое коло се играат по два натпревари еден на гостински и еден на домашен терен.

Победниците од третото квалификациско коло се придружуваат на екипите кои преку пласманот во својата домашна лига се пласирале директно во групната фаза од Лигата на шампионите како и бранителот на титулата. Екипите кои се поразени во третото квалификациско коло од Лигата на шампионите го продолжуваат својот настап во првото коло од УЕФА Купот

По завршните квалификации 32 клубови се поделени во осум групи со по четири екипи. Се игра според двојниот лигашки систем (сите тимови меѓусебно одигруваат два натпревари, еден на домашен и еден на гостински терен). Првопласираната и второпласираната екипа во групата го продолжуваат својот настап во елиминационата фаза (осминафинале, четвртфинале и полуфинале).

Лигата на шампионите е достапна за сите државни шампиони од државите кои припаѓаат на УЕфА (освен Лихтенштајн, кој нема сопствена лига), како и второпласираните, третопласираните и четвртопласираните екипи од посилните лиги.

Во сезоната 2008/09 од Лигата на шампионите учествувале 76 клубови. Бројот на клубовите од еден сојуз зависи од неговиот коефициент во рангирањето на УЕФА:

Прво квалификациско коло (28 екипи):

  • 28 прваци од сојузите 25-52

Второ квалификациско коло (28 екипи):

Трето квалификациско коло (32 екипи):

  • 14 победници од второто квалификациско коло
  • 6 прваци од сојузите 10-15
  • 3 второпласирани екипи од сојузите 7-9
  • 6 третопласирани екипи од сојузите 1-6
  • 3 четвртопласирани екипи од сојузите 1-3

Групна фаза (32 екипи):

  • 16 победници од третото квалификациско коло
  • 10 прваци од сојузите 1-10
  • 6 второпласирани од сојузите 1-6

КалендарУреди

Датум Настан
1 јули 2008 Ждрепка за првото и второто квалификациско коло
15/16 јули 2008 1. квалификациско коло, 1. натпревар
22/23 јули 2008 1. квалификациско коло, 2. натпревар
29/30 јули 2008 2. квалификациско коло, 1. натпревар
1 август 2008 Ждрепка за 3. квалификациско коло
5/6 август 2008 2. квалификациско коло, 2 натпревар
12/13 август 2008 3. квалификациско коло, 1. натпревар
26/27 август 2008 3. квалификациско коло, 2. натпревар
28 август 2008 Ждрепка за формирањето на групите
16/17 септември 2008 Групна фаза 1. натпревар
30 септември/1 октомври 2008 Групна фаза 2. натпревар
21/22 октомври 2008 Групна фаза 3. натпревар
4/5 ноември 2008 Групна фаза 4. натпревар
25/26 ноември 2008 Групна фаза 5. натпревар
9/10 декември 2008 Групна фаза 6. натпревар
19 декември 2008 Ждрепка за осминафиналето
24/25 февруари 2009 осминафинале, 1. натпревар
10/11 март 2009 осминафинале, 2. натпревар
20 март 2009 Ждрепка за преостале утакмице
7/8 април 2009 Четвртфинале 1. натпревар
14/15 април 2009 Четвртфинале, 2 натпревар
28/29 април 2009 Полуфинале, 1. натпревар
5/6 мај 2009 Полуфинале, 2. натпревар
27 мај 2009 Финале во Рим

КвалификацииУреди

Прво квалификациско колоУреди

Ждрепка за првото квалификациско коло се одржала на 1 јули 2008 во Нион, Швајцарија. Првите натпревари се одиграле на 15 и 16 јули, а реванш натпреварите на 22 и 23 јули 2008 година.

Натпревар Клуб Држава вкупен резултат Држава Клуб 1. нат. 2. нат.
1 Линфилд   Северна Ирска 1 : 3   Хрватска Динамо, Загреб 0:2 1:1
2 Валета   Малта 0 : 3   Словачка Артмедија 0:2 0:1
3 Динамо Тбилиси   Грузија 3 : 1  Фарски Острови Рунавик 3:0 0:1
4 Санта Колома   Андора 2 : 7   Литванија Каунас 1:4 1:3
5 Мурата   Сан Марино 0 : 9   Шведска Гетеборг 0:5 0:4
6 Ланели   Велс 1 : 4   Латвија Вентспилс 1:0 0:4
7 Анортозис   Кипар 3 : 0   Ерменија Пјуник 1:0 2:0
8 Интер Баку   Азербејџан 1 : 1[1]   Република Македонија Работнички, Скопје 0:0 1:1
9 Тампере Јунајтед   Финска 3 : 2   Црна Гора Будуќност, Подгорица 2:1 1:1
10 Диделанж   Луксембург 0 : 3   Словенија Домжале 0:1 0:2
11 Динамо Тирана   Албанија 1 : 4   Босна и Херцеговина Модрича Максима 0:2 1:2
12 Актобе   Казахстан 1 : 4   Молдавија Шериф Тираспол 1:0 0:4
13 Дрохеда Јунајтед   Ирска 3 : 1   Естонија Левадија 2:1 1:0
14 Бате Борисов   Белорусија 3 : 0   Исланд Валир 2:0 1:0

Второ квалификациско колоУреди

Ждрепката за второто квалификациско коло се одржала на 1 јули 2008 година во Нион, Швајцарија. Првите натпревари се одиграле на 29 и 30 јули, а реванш натпреварите на 5 и 6 август 2008 година.

Натпревар Клуб Држава вкупен резултат Држава Клуб 1. нат. 2. нат.
1 Ренџерс   Шкотска 1-2   Литванија Каунас 0:0 1-2
2 Бран   Норвешка 2-2[1]   Латвија Вентспилс 1:0 1-2
3 Интер Баку   Азербејџан 1:3   Србија Партизан 1:1 0:2
4 Тампере Јунајтед   Финска 3:7   Словачка Артмедија 1:3 2:4
5 Анортозис   Кипар 4:3   Австрија Виена 3:0 1:3
6 Домжале   Словенија 2:6   Хрватска Динамо, Загреб 0-3 2:3
7 Панатинајкос   3:0   Грузија Динамо Тбилиси 3:0 0:0
8 Гетеборг   Шведска 3:5   Швајцарија Базел 1:1 2:4
9 Шериф Тираспол   Молдавија 0:3   Чешка Спарта, Прага 0:1 0:2
10 Дрохеда Јунајтед   Ирска 3:4   Украина Динамо, Киев 1:2 2:2
11 Андерлехт   Белгија 3:4   Белорусија Бате Борисов 1:2 2:2
12 Бејтар Ерусалим   Израел 2:6   Полска Висла Краков 2:1 0:5
13 Фенербахче   Турција 7:0   Унгарија МТК 2:0 5:0
14 Олборг   Данска 7:1   Босна и Херцеговина Модрича Максима Модрича 5:0 2:1

Трето квалификациско колоУреди

Ждрепката за третото квалификациско коло се одржала на 1 август 2008 година во Нион, Швајцарија. Првите натпревари се одиграле на 12 и 13 август, а реванш натпреварите на 26 и 27 август 2008 година.

Натпревар Клуб Држава вкупен резултат Држава Клуб 1. нат. 2. нат.
1 Анортозис   Кипар 3:1   Грција Олимпијакос 3:0 0:1
2 Виторија Гимараис   Португалија 1:2   Швајцарија Базел 0:0 1:2
3 Шахтјор   Украина 5:1   Хрватска Динамо, Загреб 2:0 3:1
4 Шалке   Германија 1:4   Шпанија Атлетико 1:0 0:4
5 Олборг   Данска 4:0   Литванија Каунас 2:0 2:0
6 Барселона   Шпанија 4:1   Полска Висла Краков 4:0 0:1
7 Левски   Бугарија 1:2   Белорусија Бате Борисов 0:1 1:1
8 Стандард   Белгија 0:1   Англија Ливерпул 0:0 0:1 прод.
9 Партизан   Србија 3:4   Турција Фенербахче 2:2 1:2
10 Твенте   Холандија 0:6   Англија Арсенал 0:2 0:4
11 Спартак Москва   Русија 2:8   Украина Динамо 1:4 1:4
12 Јувентус   Италија 5:1   Словачка Артмедија 4:0 1:1
13 Бран   Норвешка 1:3   Франција Олимпик Марсеј 0:1 1:2
14 Галатасарај   Турција 2:3   Романија Стеауа Букурешт 2:2 0:1
15 Фјорентина   Италија 2:0   Чешка Славија Прага 2:0 0:0
16 Панатинајкос   Грција 3:1   Чешка Спарта, Прага 2:1 1:0

Натпреварување по групиУреди

Ждрепката за групната фаза се одржала на 28 август 2008 година во Монте Карло. Квалификуваните 32 екипи биле поделени во осум групи. Се играло според двојниот лигашки систем (секоја екипа од групата одигрува еден натпревар дома и на гости). Првопласираната и второпласираната екипа во групата се пласираат во осминафиналето додека третопласираната екипа го продолжува својот настап во УЕФА купот. Последната екипа испаѓа од натпреварувањето во оваа сезона.

Легенда на бои
Екипата се пласира во осминафиналето
Екипата го продолжува својот настап во УЕФА купот
Екипата испаѓа од натпреварувањето

Група АУреди

Екипа          
  Бордо 1:0 1:1 1:3
  ЧФР Клуж 1:2 0:0 1:3
  Челси 4:0 2:1 1:0
  Рома 2:0 1:2 3:1
Група А ОН Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
  Рома 6 4 0 2 12 6 +6 12
  Челси 6 3 2 1 9 5 +4 11
  Бордо 6 2 1 3 4 10 -6 7
  ЧФР Клуж 6 1 1 4 5 9 -4 4

Група БУреди

Екипа         
  Анортозис 3:3 3:1 2:2
  Интер 1:0 - 0:1 1:1
  Панатинајкос 1:0 0:2 - 2:2
  Вердер Бремен 0:0 2:1 0:3
Група Б ОН Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
  Панатинајкос 6 3 1 2 8 7 +1 10
  Интер 6 2 2 2 8 7 +1 8
  Вердер Бремен 5 0 4 1 7 9 -2 7
  Анортозис 6 1 3 2 8 8 0 6

Група ЦУреди

Екипа          
  Барселона 1:1 2:3 3:1
  Базел 0:5 - 1:2 0:1
  Шахтјор 1:2 5:0 - 0:1.
  Спортинг 2:5 2:0 1:0
Група Ц ОН Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
  Барселона 6 4 1 1 18 8 +10 13
  Спортинг 6 4 0 2 8 8 0 12
  Шахтјор 6 3 0 3 11 7 +4 9
  Базел 6 0 1 5 2 16 -14 1

Група ДУреди

Екипа          
  Атлетико Мадрид 1:1 2:1 2:1
  Ливерпул 1:1 - 1:0 3:1
  Олимпик Марсеј 0:0 1:2 3:0
  ПСВ Ајндховен 0:3 1:3 2:0
Група Д ОН Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
  Ливерпул 6 4 2 0 11 5 +6 14
  Атлетико Мадрид 6 3 3 0 9 4 +5 11
  Олимпик Марсеј 6 1 1 4 5 7 -2 4
  ПСВ Ајндховен 6 1 0 5 5 14 -9 3

Група ЕУреди

Екопа          
  Олборг 2:1 0:3 2:2
  Селтик 0:0 1:1 2:0
  Манчестер Јунајтед 2:2 3:0 0:0
  Виљареал 6:3 1:0 0:0
Група Е ОН Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
  Манчестер Јунајтед 6 2 4 0 9 3 +6 10
  Виљареал 6 2 3 1 9 7 +2 9
  Олборг 6 1 3 2 9 14 -5 6
 Селтик 6 1 2 3 4 7 -3 5

Група ФУреди

Екипа          
  Баерн Минхен 3:0 1:1 3:0
  Фјорентина 1:1 1:2 0:0
  Олимпик Лион 2:3 2:2 2:0
  Стеауа Букурешт 0:1 0:1 3:5
Група Ф ОН Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
  Баерн Минхен 6 4 2 0 12 4 +8 14
  Олимпик Лион 6 3 2 1 14 10 +4 11
  Фјорентина 6 1 3 2 5 8 -3 6
  Стеауа Букурешт 6 0 1 5 3 12 -9 1

Група ГУреди

Екипа          
  Арсенал 1:0 0:0 4:0
  Динамо Киев 1:1 1:0 1:2
  Фенербахче 2:5 0:0 1:2
  Порто 2:0 0:1 3:1
Група Г ОН Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
  Порто 6 4 0 2 9 8 +1 12
  Арсенал 6 3 2 1 11 5 +6 11
  Динамо Киев 6 2 2 2 4 4 0 8
  Фенербахче 6 0 2 4 4 11 -7 2

Група ХУреди

Екипа          
  Бате Борисов 2:2 0:1 0:2
  Јувентус 0:0 2:1 1:0
  Реал Мадрид 2:0 0:2 3:0
  Зенит Санкт Петербург 1:1 0:0 1:2
Група Х ОН Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
  Јувентус 6 3 3 0 7 3 +4 12
  Реал Мадрид 6 4 0 2 9 5 +4 12
  Зенит Санкт Петербург 6 1 2 3 4 7 -3 5
  Бате Борисов 6 0 3 3 3 8 -5 3

ОсминафиналеУреди

Извлекувањето за осминафиналето било одржано на 19 декември 2008 година во Нион, Швајцарија. Осминафиналето се одиграло според системот на двојни натпревари во куповите (противниците играат еден натпревар на домашен и гостински терен). Натпреварите се одиграле на 24 и 25 февруари и 10 и 11 март 2009 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Атлетико Мадрид   2:2[1]   Порто 2:2 0:0
Олимпик Лион   3:6   Барселона 1:1 2:5
Арсенал   1:1
7:6 пен.
  Рома 1:0 0:1
Интернационале Милано   0:2   Манчестер Јунајтед 0:0 0:2
Реал Мадрид   0:5   Ливерпул 0:1 0:4
Челси   3:2   Јувентус 1:0 2:2
Виљареал   3:2   Панатинајкос 1:1 2:1
Спортинг   1:12   Баерн Минхен 0:5 1:7

ЧетвртфиналеУреди

Првите натпревари се одиграле на 7 и 8 април а реванш натпреварите на 14 и 15 април 2009 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Виљареал   1:4   Арсенал 1:1 0:3
Манчестер јунајтед   3:2   Порто 2:2 1:0
Ливерпул   5:7   Челси 1:3 4:4
Барселона   5:1 Предлошка:Country data НЕМ Баерн Минхен 4:0 1:1

ПолуфиналеУреди

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Манчестер Јунајтед   4:1   Арсенал 1:0 3:1
Барселона   1:1[1]   Челси 0:0 1:1

ФиналеУреди

27 мај 2009
20:45 CEST
Барселона   2 – 0   Манчестер Јунајтед Стадион Олимпико, Рим
Судија:   Масимо Бусака
Самуел Ето   10'
Лионел Меси   70'
Извештај

ПоврзаноУреди


  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Екипата се квалификувала според правилото на повеќе постигнати голови во гости.