Фудбалска репрезентација на Русија

Фудбалската репрезентација на Русија е национална фудбалска екипа што ја претставува Русија.

Русиjа
Россия
Прекари(и)Злати лутки (2008)
СојузРФС
СелекторДик Адвокат
КапитенСергеј Семак
Најмногу настапиВиктор Онопко (112)
Најдобар стрелецВолодимир Бесчастних (40)
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Финска 2 - 1 Русиjа
(Стокхолм, Шведска; 30 јуни, 1912
Најголема победа
Русиjа 7 - 0 Сан Марино
(Сан Марино (град), Сан Марино; 7 јуни, 1995
Најлош пораз
Португалија 7 - 1 Русиjа
(Лисабон, Португалија; 13 октомври, 2004
Светско првенство
Учества8 (Првпат во 1994)
Најдобар резултатГрупи (1994, 2002)
УЕФА Европско фудбалско првенство
Учества3 (Првпат во 1996)
Најдобар резултатТрети, 2008

Состав

уреди

Голмани

уреди

Одбрана

уреди

Среден ред

уреди

Напад

уреди

Селектор: Дик Адвокат

Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп