Отвори го главното мени

ФК Локомотив Москва (руски: Футбольный клуб «Локомотив» Москва) е руски фудбалски тим од Москва.

Локомотив Москва
Целосно имеФК Локомотив Москва
ПрекариЛоко
Основан12 август 1923
СтадионСтадион Локомотив
(Капацитет: 28,800)
ПретседателРусија Илија Херкус
ТренерРусија Јуриј Семин
ЛигаРуска Премиер Лига
2018/192.
Домашни бои
Гостински бои

Клубот бил основан во 1923 година како Клуб на Октомвриската Револуција. Во текот на 1931 година клубот се викал Казанка, а од 1936 Локомотив.

Клубот своите домашни натпревари ги игра на Стадион Локомотив со капацитет од 28.80 гледачи.

Во својата понова историја, односно во рамките на Руската Премиер лига, Локомотив на три пати станувал шампион, пет пати го освојувал Купот на Русија и два пати Супет купот.

Најголем успех на европска сцена клубот го забележил во сезоната 1997/98 кога стигнал до полуфинале во КПК. Во 2005 година, Локомотив го освоил купот на ЗНД.

СоставУреди