ФК Локомотив Москва

ФК Локомотив Москва (руски: Футбольный клуб «Локомотив» Москва) — руски фудбалски тим од Москва.

Локомотив Москва
Целосно имеФК Локомотив Москва
ПрекариЛоко
Основан12 август 1923
СтадионСтадион Локомотив
(Капацитет: 28,800)
ПретседателРусија Владимир Леонченко
ТренерСрбија Марко Николиќ
ЛигаРуска Премиер Лига
2019/202-ри од 16
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои

Клубот бил основан во 1923 година како Клуб на Октомвриската револуција. Во текот на 1931 година клубот се викал Казанка, а од 1936 Локомотив.

Клубот своите домашни натпревари ги игра на Стадион Локомотив со капацитет од 28.80 гледачи.

Во својата понова историја, односно во рамките на Руската Премиер лига, Локомотив на трипати станувал шампион, пет пати го освојувал Купот на Русија и двапати Супет купот.

Најголем успех на европска сцена клубот го забележил во сезоната 1997/98 кога стигнал до полуфинале во КПК. Во 2005 година, Локомотив го освоил купот на ЗНД.

Состав Уреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Гилјерме
4   СР Алберто Запатер
5   ОД Тарас Бурлак
6   СР Максим Григориев
7   СР Дмитриј Тарасов
8   СР Денис Глушаков
9   СР Сенијад Ибричиќ
11   НП Дмитриј Сичов
13   НП Виктор Обина
15   НП Роман Павличенко
16   ГМ Антон Амелченко
18   СР Владислав Игнатјев
20   ОД Бранко Илиќ
Бр. Позиција Играч
21   СР Димитриј Торбински
22   ОД Мануел да Коста
24   ОД Андреј Иванов
25   НП Фелипе Каиседо
26   СР Jan Тигорев
27   СР Магомед Оздоев
28   ОД Јан Џурица
29   ОД Игор Голбан
35   ГМ Александар Филцов
49   ОД Роман Шишкин
50   ОД Андреј Jешченко
55   ОД Ренат Јанбаев
90   НП Маикон