Фудбалска репрезентација на Швајцарија

Фудбалската репрезентација на Швајцарија ја претставува Швајцарија на меѓународните фудбалски натпреварувања и е под контрола на Фудбалската Асоцијација на Швајцарија.

 Швајцарија
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)Schweizer Nati
СојузФудбалска Асоцијација на Швајцарија
КонфедерацијаУЕФА УЕФА (Европа)
СелекторВладимир Петковиќ
КапитенСтефан Лихтштајнер
Најмногу настапиХајнц Херман (118)[1]
Најдобар стрелецАлександар Фрај (40)
ФИФА кодSUI
Домашни бои
Гостински бои
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално8 (август 2018)
Највисок3 (август 1993)
Најнизок83 (декември 1998)
Прв меѓународен натпревар
 Франција 1–0 Швајцарија 
(Париз, Франција; 12 февруари 1905)
Најголема победа
 Швајцарија 9–0 Литванија 
(Париз, Франција; 25 мај 1924)
Најлош пораз
 Швајцарија 0–9 Англија 
(Базел, Швајцарија; 20 мај 1909)
 Унгарија 9–0 Швајцарија 
(Будимпешта, Унгарија; 29 октомври 1911)
Светско првенство
Учества11 (првпат во 1934)
Најдобар резултатчетвртфинале 1934, 1938, 1954
Европско првенство
Учества5
Најдобар резултатосминафинале, 2016

Швајцарија досега 11 пати учествувала на Светско првенство, а најдобар резултат и се трите настапи во четвртфиналето, во 1934, 1938 и 1954. Тие биле домаќини на првенството во 1954, каде во четвртфиналето загубиле од Австрија, со неверојатни 7–5, што останува во историјата до денес како натпревар со најмногу постигнати голови на Светско првенство.[2] На Светското првенство 2006, Швајцарија поставила рекорд на Светските првенства како првата репрезентација која била елиминирана од турнирот без да прими ниту еден гол, испаѓајќи од Украина по изведување на пенали во осминафиналето; без да постигнат ниту еден гол од пенал, со што исто така станале првата нација што го сторила тоа.[3] Тие исто така не примиле гол ниту во првиот натпревар на Светското првенство 2010 против Шпанија, по што мрежата на Швајцарија била затресена дури во натпреварот со Чиле кога Марк Гонсалес во 75-тата минута го постигнал единствениот гол во натпреварот и му донел победа на претставникот од Јужна Америка; со ова Швајцарците поставиле рекорд за најмногу минути без примен гол на завршницата на Светските првенства.[4]

Швајцарија заедно со Австрија биле организатори на Европското првенство 2008, каде Швајцарците го имале своето трето учество, но како и во првите две учества не успеале да ја минат групната фаза.[5][6] Сепак тоа за првпат им успеало на Европското првенство 2016, кога Швајцарија завршила како втора во групата зад домаќинот Франција, но биле елиминирани веќе во осминафиналето од Полска по изведувањето на пенали.

Генерално земено, најдобриот резултатat на швајцарската репрезентација на официјално фудбалско натпреварување е сребрениот медал освоен во 1924, на Летните олимписки игри 1924 на кои во финалето тие биле поразени од Уругвај со 3–0.[7]

Историја уреди

Настапи на големите турнири уреди

Настапи на Светските првенства уреди

Светско првенство Квалификации за
Светско првенство
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ ОН П Н И ДГ ПГ
  1930 Не учествувале
  1934 Четвртфинале 7 2 1 0 1 5 5 2 1 1 0 4 2
  1938 Четвртфинале 7 3 1 1 1 5 5 1 1 0 0 2 1
  1950 Прва фаза 6 3 1 1 1 4 6 2 2 0 0 8 4
  1954 Четвртфинале 8 4 2 0 2 11 11 Се квалификувале како домаќини
  1958 Не се квалификувале 4 0 1 3 6 11
  1962 Прва фаза 16 3 0 0 3 2 8 5 4 0 1 11 10
  1966 Прва фаза 16 3 0 0 3 1 9 6 4 1 1 7 3
  1970 Не се квалификувале 6 2 1 3 5 8
  1974 6 2 2 2 2 4
  1978 4 1 0 3 3 5
  1982 8 2 3 3 9 12
  1986 8 2 4 2 5 10
  1990 8 2 1 5 10 14
  1994 Осминафинале 16 4 1 1 2 5 7 10 6 3 1 23 6
  1998 Не се квалификувале 8 3 1 4 11 12
    2002 10 4 2 4 18 12
  2006 Осминафинале 10 4 2 2 0 4 0 12 5 6 1 22 11
  2010 Групна фаза 19 3 1 1 1 1 1 10 6 3 1 18 8
  2014 Осминафинале 11 4 2 0 2 7 7 10 7 3 0 17 6
  2018 Осминафинале 14 4 1 2 1 5 5 12 10 1 1 24 7
  2022 Ќе учествуваат во квалификациите Ќе учествуваат во квалификациите
Вкупно 11/21 37 12 8 17 50 64 131 62 34 35 203 147

Настапи на Европските првенства уреди

Европско првенство Квалификации за Европско првенство
Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ Состави ОН П Н И ДГ ПГ Ref.
  1960 Не учествувале Не Учествувале [8]
  1964 Не се квалификувале 2 0 1 1 2 4 [9]
  1968 6 2 1 3 17 13 [10]
  1972 6 4 1 1 12 5 [11]
  1976 6 1 1 4 5 10 [12]
  1980 8 2 0 6 7 18 [13]
  1984 6 2 2 2 7 9 [14]
  1988 8 1 5 2 9 9 [15]
  1992 8 4 2 2 19 7 [16]
  1996 Групна фаза 13. 3 0 1 2 1 4 Состав 8 5 2 1 15 7 [17]
    2000 Не се квалификувале 8 4 2 2 9 5 [18]
  2004 Групна фаза 15. 3 0 1 2 1 6 Состав 8 4 3 1 15 11 [19]
    2008 Групна фаза 9. 3 1 0 2 3 3 Состав Се квалификувале како домаќини [20]
    2012 Не се квалификувале 8 3 2 3 12 10 [21]
  2016 Осминафинале 11. 4 1 3 0 3 2 Состав 10 7 0 3 24 8 [22]
  2020 Четвртфинале 7. 5 1 3 1 8 9 Состав 8 5 2 1 19 6 [23]
В К У П Н О 5/15 18 3 8 7 16 24 100 44 24 32 172 122 [24]

Натапи на Олимписките игри уреди

Летни олимписки игри
Домаќин/година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ
  1924 Финалист 2 6 4 1 1 15 6
  1928 Осминафинале 13 1 0 0 1 0 4
Вкупно 2/18 7 4 1 2 15 10

Настапи во УЕФА Лигата на нации уреди

УЕФА Лига на нации
Година Лига Рунда Поз ОН П Н И ДГ ПГ
2018–2019 А TBD TBD 1 1 0 0 6 0
Вкупно 1/1 1 1 0 0 6 0

Играчи уреди

Моментален состав уреди

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Јан Зомер 17 декември 1988(1988-12-17)(35 г.) 41 0     Б. Менхенгладбах
12 ГМ Ивон Мвого 6 јуни 1994(1994-06-06)(29 г.) 0 0     РБ Лајпциг
21 ГМ Грегор Кобел 6 декември 1997(1997-12-06)(26 г.) 0 0     Хофенхајм
2 ОД Стефан Лихтштајнер 16 јануари 1984(1984-01-16)(40 г.) 104 8     Арсенал
20 ОД Јоан Џуру 18 јануари 1987(1987-01-18)(37 г.) 76 2     СПАЛ
13 ОД Рикардо Родригес 25 август 1992(1992-08-25)(31 г.) 59 5     Милан
22 ОД Фабијан Шер 20 декември 1991(1991-12-20)(32 г.) 44 7     Њукасл Јунајтед
3 ОД Франсоа Мубанже 21 јуни 1990(1990-06-21)(33 г.) 19 0     Тулуза
4 ОД Тим Клозе 9 мај 1988(1988-05-09)(35 г.) 16 0     Норич Сити
5 ОД Мануел Аканжи 19 јули 1995(1995-07-19)(28 г.) 13 0     Борусија Дортмунд
ОД Силван Видмер 5 март 1993(1993-03-05)(31 г.) 9 0     Базел
6 ОД Кевин Мбабу 19 април 1995(1995-04-19)(29 г.) 1 0     Јанг Бојс
23 СР Џердан Шакири 10 октомври 1991(1991-10-10)(32 г.) 76 22     Ливерпул
10 СР Гранит Џака 27 септември 1992(1992-09-27)(31 г.) 68 10     Арсенал
14 СР Стивен Цубер 17 август 1991(1991-08-17)(32 г.) 17 5     Хофенхајм
17 СР Денис Закарија 20 ноември 1996(1996-11-20)(27 г.) 14 1     Б. Менхенгладбах
8 СР Ремо Фројлер 15 април 1992(1992-04-15)(32 г.) 11 0     Аталанта
11 СР Едмилсон Ферандес 15 април 1996(1996-04-15)(28 г.) 4 0     Фјорентина
15 СР Џибрил Со 6 февруари 1997(1997-02-06)(27 г.) 1 0     Јанг Бојс
18 НП Адмир Мехмеди 16 март 1991(1991-03-16)(33 г.) 60 8     Волфсбург
9 НП Харис Шеферовиќ 22 февруари 1992(1992-02-22)(32 г.) 56 13     Бенфика
7 НП Брил Емболо 14 февруари 1997(1997-02-14)(27 г.) 30 3     Шалке 04
19 НП Марио Гаврановиќ 24 ноември 1989(1989-11-24)(34 г.) 17 5     Динамо Загреб
16 НП Албан Ајети 26 февруари 1997(1997-02-26)(27 г.) 2 1     Базел

Статистика на играчите уреди

  Активни репрезентативци

Играчи со најмногу настапи уреди

Последна промена 13 септември 2018.[25]

# Име Реп. кариера Настапи Голови Позиција
1 Хајнц Херман 1978–1991 118 15 СР
2 Ален Гајгер 1980–1996 112 5 ОД
3 Стефан Лихтштајнер 2006– 104 8 ОД
4 Стефан Шапуиза 1989–2004 103 21 НП
5 Јохан Фогел 1995–2007 94 2 СР
6 Гекан Инлер 2006–2015 89 7 СР
7 Хакан Јакин 2000–2011 87 20 СР
8 Алксандер Фрај 2001–2011 84 42 НП
9 Валон Бехрами 2005–2018 83 2 СР
10 Патрик Милер 1998–2008 81 3 ОД

Играчи со најмногу постигнати голови уреди

Последна промена 13 септември 2018.[25]

# Име Реп. кариера Голови Настапи Позиција
1 Алксандер Фрај 2001–2011 42 84 НП
2 Кубилај Туркјилмаз 1988–2001 34 62 НП
Макс Абеглен 1922–1937 34 68 НП
4 Андре Абеглен 1927–1943 29 52 НП
Жак Фатон 1946–1955 29 53 НП
6 Адријан Кнуп 1989–1996 26 49 НП
7 Јозеф Хјугл 1951–1961 23 34 НП
8 Шарл Антенен 1948–1962 22 56 НП
Џердан Шакири 2010– 22 75 СР
10 Стефан Шапуиза 1989–2004 21 103 НП

Селектори уреди

 
Владимир Петковиќ
Селектор Дата
  Карл Рапан 1960 – 11 ноември 1963
  Алфредо Фони 1 јули 1964 – 3 мај 1967
  Ервин Балабио 24 мај 1967 – 2 ноемвври 1969
  Луј Маурер 17 октомври 1970 – 10 октомври 1971
  Рене Хуси 22 јуни 1973 – 8 септември 1976
  Мирослав Блажевиќ 8 септември 1976 – 30 март 1977
  Роџер Вонлантен 30 март 1977 – 28 март 1979
  Лео Вокер 5 мај 1979 – 21 декември 1980
  Пол Волфисберг 24 март 1981 – 10 ноември 1985
  Даниел Жандупо 12 март 1986 – 26 април 1989
  Ули Штилике 21 јуни 1989 – 13 ноември 1991
  Рој Хоџсон 26 јануари 1992 – 15 ноември 1995
  Артур Жорже 13 март 1996 – 18 јуни 1996
  Ролф Фрингер 1 август 1996 – 11 октомври 1997
  Жилбер Грес 25 март 1998 – 9 октомври 1999
  Енцо Тросеро 16 август 2000 – 6 јуни 2001
  Јакоб "Коби" Кун 11 септември 2001 – 30 јуни 2008
  Отмар Хицфелд 1 јули 2008 – 1 јули 2014
  Владимир Петковиќ 1 август 2014 – моментално

Наводи уреди

 1. „FIFA Century Club“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-10-18. Посетено на 2018-09-13.
 2. „World Cup 1954 finals“. 2007-01-03. Архивирано од изворникот на 2007-01-03. Посетено на 2018-07-05.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. „Switzerland 0-0 Ukraine (aet)“ (англиски). 2006-06-26. Посетено на 2018-07-05.
 4. Taylor, Daniel (2010-06-21). „Chile 1-0 Switzerland | World Cup Group H match report“. The Guardian (англиски). Посетено на 2018-07-05.
 5. uefa.com. „UEFA EURO 2008 - History - Standings – UEFA.com“. UEFA.com (англиски). Посетено на 2018-07-05.
 6. „Switzerland 1-2 Turkey“ (англиски). 2008-06-11. Посетено на 2018-07-05.
 7. „Olympic Football Tournament Paris 1924 - Switzerland 0:3 (0:1) Uruguay - Overview“. FIFA (англиски). Посетено на 2018-07-05.
 8. „Квалификации за ЕП 1960“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 9. „Квалификации за ЕП 1964“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 10. „Квалификации за ЕП 1968“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 11. „Квалификации за ЕП 1972“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 12. „Квалификации за ЕП 1976“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 13. „Квалификации за ЕП 1980“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 14. „Квалификации за ЕП 1984“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 15. „Квалификации за ЕП 1988“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 16. „Квалификации за ЕП 1992“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 17. „Квалификации за ЕП 1996“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 18. „Квалификации за ЕП 2000“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 19. „Квалификации за ЕП 2004“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 20. „Квалификации за ЕП 2008“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 21. „Квалификации за ЕП 2012“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 22. „Квалификации за ЕП 2016“. UEFA.com. Посетено на 12 октомври 2015.
 23. „Квалификации за ЕП 2020“. UEFA.com. Посетено на 5 јули 2021.
 24. „Switzerland team profile“. UEFA.com. Посетено на 12 октомври 2015.
 25. 25,0 25,1 Фудбалери со најголем број на настапи и најдобри стрелци на швајцарската фудбласка репрезентација, rsssf.com; пристапено: 13 септември 2018.

Надворешни врски уреди