УЕФА Лига на шампиони 1995/96

Кампањата 1995-96 во УЕФА Лигата на шампионите била 41 сезона од главниот европски, фудбалски турнир организиран од УЕФА и четвртата од неговото ребрендирање како Лигата на шампионите.

УЕФА Лига на шампиони 1995/96
Финале
ШампиониИталија Јувентус
(2. титула)
Вице-шампионХоландија Ајакс
Статистики за купот
Одиграни натпревари61
Постигнати голови159 (2.61 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Финска Јари Литманен
(9 гола)

Победник на турнирот бил Јувентус, кој го совладал во финалето бранителот на трофејот од претходната сезона холандскиот Ајакс, по подоброто изведување на пенали. За Јуве ова бил прв наслов во ова натпреварување по 1985 година, или втор севкупно. Интересно е тоа што за нив ова бил единствениот наслов за нив во Лигата на шампионите во текот на 1990-тите и покрај тоа што клубот стигнал до финалето и во следните две сезони. Со пласманот во овие три финалиња, Јувентус придонел за тоа седум последователни години поред во финалето да игра една италијанска екипа, од сезоната 1991-1992 до 1997-1998.

Ова исто така бил првиот турнир во кој за секоја победа се доделуваат по три бода, наместо досегашните два.

Квалификациско коло уреди

Динамо Киев го добил двомечот со Олборг, но, во натпреварот од првата група против Панатинаикос, тие биле обвинети за неуспешен обид за поткуп на судијата Антонио Лопес Нието кој требало да суди во нивна полза. И покрај жалбата, тие биле исфрлени од конкуренција од страна на УЕФА и им била доделена забрана за учество во следните две години. Олборг ги заменил нив во групната фаза. Забраната на Динамо на крајот била сведена само на една (тековната) сезона.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Салцбург   0–1   Стеауа Букурешт 0–0 0–1
Грасхопер   2–1   Макаби тел Авив 1–1 1–0
Ренџерс   1–0   Анортозис 1–0 0–0
ФК Легија Варшава   3–1   ИФК Гетеборг 1–0 2–1
Динамо Киев   4–1   Олборг 1–0 3–1
Розенборг   4–3   Бешикташ 3–0 1–3
Андерлехт   1–2   Ференцварош 0–1 1–1
Панатинаикос   (гг)1–1   Хајдук Сплит 0–0 1–1

Групна фаза уреди

Дури 11 екипи од 16-те кој учествувале го направиле своето деби во групната фаза: Олборг, Блекбурн Роверс, Борусија Дортмунд, Ференцварош, Грасхопер, Јувентус, Легија Варшава, Нант, Панатинаикос, Реал Мадрид и Розенборг.

Група А уреди

Тим Одиг. Поб Н Пор. ПоГ ПрГ ГР Бод
  Панатинаикос 6 3 2 1 7 3 +4 11
  Нант 6 2 3 1 8 6 +2 9
  Порто 6 1 4 1 6 5 +1 7
  Олборг 6 1 1 4 5 12 −7 4
  ОЛБ НАН ПАН ПОР
Олборг 0–2 2–1 2–2
Нант 3–1 0–0 0–0
Панатинаикос 2–0 3–1 0–0
Порто 2–0 2–2 0–1

Група Б уреди

Тим Одиг. Поб Н Пор. ПоГ ПрГ ГР Бод
  Спартак Москва 6 6 0 0 15 4 +11 18
  Легија Варшава 6 2 1 3 5 8 −3 7
  Розенборг 6 2 0 4 11 16 −5 6
  Блекбурн Роверс 6 1 1 4 5 8 −3 4
  БЛЕ ЛВ РОЗ СПА
Блекбурн Роверс 0–0 4–1 0–1
Легија Варшава 1–0 3–1 0–1
Розенборг 2–1 4–0 2–4
Спартак Москва 3–0 2–1 4–1

Група Ц уреди

Тим Одиг Поб Н Пор ПоГ ПрГ ГР Бод
  Јувентус 6 4 1 1 15 4 +11 13
  Борусија Дортмунд 6 2 3 1 8 8 0 9
  Стеауа Букурешт 6 1 3 2 2 5 −3 6
  Ренџерс 6 0 3 3 6 14 −8 3
  БД JУВ РЕН СБ
Борусија Дортмунд 1–3 2–2 1–0
Јувентус 1–2 4–1 3–0
Ренџерс 2–2 0–4 1–1
Стеауа Букурешт 0–0 0–0 1–0

Група Д уреди

Тим Одиг Поб Н Пор ПоГ ПрГ ГР Бод
  Ајакс 6 5 1 0 15 1 +14 16
  Реал Мадрид 6 3 1 2 11 5 +6 10
  Ференцварош 6 1 2 3 9 19 −10 5
  Грасхопер 6 0 2 4 3 13 −10 2
  АЈА ФЕР ГРА РМ
Ајакс 4–0 3–0 1–0
Ференцварош 1–5 3–3 1–1
Грасхопер 0–0 0–3 0–2
Реал Мадрид 0–2 6–1 2–0

Нокаут фаза уреди

Четвртфинале уреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Борусија Дортмунд   0–3   Ајакс 0–2 0–1
Легија Варшава   0–3   Панатинаикос 0–0 0–3
Реал Мадрид   1–2   Јувентус 1–0 0–2
Нант   4–2   Спартак Москва 2–0 2–2

Полуфинале уреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Ајакс   3–1   Панатинаикос 0–1 3–0
Јувентус   4–3   Нант 2–0 2–3

Финале уреди

22 мај 1996
20:30
Ајакс   1–1 (прод.)
(2–4 пен.)
  Јувентус Стадион Олимпико, Рим
Гледачи: 67,000
Судија: Мануел Диаз Вега (Шпанија)
Литманен   41' Извештај

Меч-Центар

  12' Раванели
  Пенали  
Давидс  
Литманен  
Шолтен  
Силуј  
2–4   Ферара
  Песото
  Падовано
  Југовиќ

Екипа победник уреди

Победник на Лигата на шампионите 1995/96.
 
Јувентус
2. титула

Список на стрелци уреди

Врвот на списокот на стрелци од сезоната 1995-1996 во Лигата на шампионите (со исклучок на квалификацискиот круг) следува:

Ранг Име Тим Голови
1   Јари Литманен   Ајакс 9
2   Алесандро Дел Пјеро   Јувентус 6
  Раул Гонсалес   Реал Мадрид 6
  Криштоф Варжича   Панантинаикос 6
5   Патрик Клајверт   Ајакс 5
  Јури Никифоров   Спартак Москва 5
  Никола Удек   Нант 5
  Фабрицио Раванели   Јувентус 5
9   Мајк Њувел   Блекбурн Роверс 4
  Иван Заморано   Реал Мадрид 4

Надворешни врски уреди