Зимски олимписки игри 2006

XX Зимски олимписки игри - Торино 2006
XX Зимски олимписки игри - Торино 2006
Град домаќин Торино, Италија
Број на држави 80[1]
Број на спортисти 2508 (1548 мажи и 960 жени)[1]
Број на спортови 7
Број на натпревари 84
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 26 февруари 2006
Стадион

XX Зимски олимписки игри се одржаа од 10 до 26 февруари 2006 година во Торино, Италија. По Зимските олимписки игри во 1956 година, кои се одржале во Кортина Дампецо, по вторпат Зимските олимписки игри се одржале во Италија.

Официјалното лого на игрите го прикажува името на градот „Торино“ на италијански и пјемонтски јазик.[2] Маскоти на игрите беа неве (во превопд од италијански „снег“), што претставува женска грутка снег и глиц (во превод од италијански „лед“), што претставува машка коцка лед.[3] Официјалното мото на игрите гласи Страста живее овде (англиски: Passion lives here).

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Торино 2006, МОК
  2. „Turin or Torino? Depends on whom you ask“. Associated Press/MSNBC. 9 февруари 2006. Посетено на 18 април 2007.
  3. „Torino 2006 Mascots“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 18 април 2007.

Надворшни врски

уреди