Удинезе Калчо

Удинезе Калчо е италијански фудбалски клуб од градот Удине, кој моментално се натпреварува во Серија А.

Удинезе
Udinese calcio.png
Целосно имеУдинезе Калчо СпА
ПрекарМалите зебри
Основан1896
ЛокацијаУдине, Италија
СтадионСтадион Фриули
Капацитет30,642
СопственикИталија Џампаоло Поцо
ПретседателИталија Франко Солдати
ТренерШпанија Хулио Веласкес
ЛигаСерија А Серија А
2017–18Серија, 14-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
фinco
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клубот е основан во 1896 година, под името Società Udinese di Ginnastica e Scherma. Традиционално, Удинезе настапува во црно-бели дресови, а своите домашни натпревари ги игра на Стадионот Фриули, кој е со капацитет од 30,642 места. Најголемите успеси на клубот во домашното првенство му се второто место во сезоната 1954-55, и третото место освоено во два наврати во сезоните 1997-98 и 2011-2012. Од успесите на Удинезе на меѓународната сцена можат да се издвојат освојувањето на Интертото купот во 2000 година, големиот број на учества во Купот на УЕФА, како и единственото учество во нивната историја во Лигата на шампионите во сезоната 2005-06.

СтадионУреди

Моменталниот стадион на Удинезе Фриули бил отворен во 1976 година за да го замени дотогашниот нивен дом Стадионот Морети. Во 1990 година Фриули бил домаќин на три натпревари од групата Е на Светското првенство што се играше во Италија. Исто така Фриули е и повремен домаќин на натпреварите на италијанската фудбалска репрезентација. Последен пат репрезентацијата играше на овој стадион на 10 септември 2008 против Грузија во квалификациите за светското првенство во фудбал 2010 година.

ИграчиУреди

Моментален составУреди

Обновено на 31 август 2018
Бр. Позиција Играч
1   ГМ Хуан Мусо
2   ОД Мола Ваге
3   ОД Самир
4   ОД Николас Опоку
5   ОД Вилијам Трост Еконг
6   СР Секо Фофана
7   ОД Џузепе Пецела
8   СР Емануел Агијеманг-Баду
9   НП Фелипе Визеу
10   СР Родриго Де Пол
11   СР Валон Бехрами  
13   СР Сванте Ингелсон
14   СР Петар Мичин
15   НП Кевин Лазања
16   НП Дарвин Мачис
Бр. Позиција Играч
17   ОД Брам Нујтинк
18   ОД Хиде тер Авест
19   ОД Јенс Стригер Ларсен
21   СР Симоне Понтисо
22   ГМ Симоне Скуфет
23   НП Игнасио Пусето
25   СР Гаспар Ињигес
38   СР Роландо Мандрагора
72   СР Антонин Барак
77   СР Марко Д'Алесандро
88   ГМ Николас
91   НП Лукаш Теодорчик
98   СР Мамаду Кулибали
99   СР Андрија Балиќ

Познати поранешни играчиУреди

Италија
Германија

Бразил
Аргентина
Шпанија
Данска

Гана
Чешка
Чиле
Белгија
Перу

Освојувачи на титулиУреди

Светски шампиони
Шампиони на Европа

РекордиУреди

 
Антонио Ди Натале со 446 одиграни натпревари во дресот на Удинезе е играчот со најголем број на настапи во клубот. Тој исто така е и најдобар клупски стрелец на бјанконерите од Удине со 227 постигнати голови во сите натпреварувања.

Играчи со најмногу настапи за клуботУреди

# Играч Во клубот Натпревари
1   Антонио Ди Натале 2004–2016 446
2   Валерио Бертото 1993–2006 404
3   Џампиеро Пинци 2000–2008 и 2010-2015 355
4   Дино Галпароли 1981-1990 280
5   Лујиџи Зорзи 1936–1942 и 1949-1956 280
6   Алсандро Калори 1991-1999 272
7   Северино Ферулјо 1939-1946 и 1947-1952 261
8   Нестор Сенсини 1989-1993 и 2002-2006 240
9   Паоло Поџи 1994-2000 233
10   Ренато Валенти 1955-1964 231

Играчи со најмногу постигнати голови за клуботУреди

# Играч Во клубот Број на голови
1   Антонио Ди Натале 2004–2016 227
2   Винченцо Јаквинта 2000-2007 69
3   Лоренцо Бетини 1954–1955 и 1957-1961 67
4   Абел Балбо 1989-1993 65
5   Оливер Бирхоф 1995–1998 62
6   Паоло Поџи 1994-2000 50
7   Роберто Муци 1999-2003 44
8   Џузепе Секи 1955-1957 40
9   Паоло Табанели 1937-1940 39
10   Марсио Аморосо 1996-1999 39

Статистика и постигнувањаУреди

Учества во првенстваУреди

Ниво Категорија Учества Деби Последна сезона Вкупно
Прима Дивизионе 2 1922-1923 1925-1926 43
Серија А 41 1950-1951 2013-2014
Секонда Дивизионе 2 1923-1924 1924-1925 23
Прима Дивизионе 2 1926-1927 1927-1928
Серија Б-Ц Алта Италија 1 1945-1946
Серија Б 18 1930-1931 1994-1995
Прима Дивизионе 5 1928-1929 1934-1935 24
Серија Ц 19 1935-1936 1977-1978

ТитулиУреди

Надворешни врскиУреди