Сиднеј

главен град на австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс

Сиднеј (англиски: Sydney) — главниот град на Нов Јужен Велс со над 4.000.000 жители. Тој е најстариот град во Австралија, населен во 1788 г. и е ценет како главен трговски и културен центар на Австралија.

Сиднеј
Sydney
Сиднејскиот заливски мост
Сиднејскиот заливски мост
Сиднејскиот заливски мост
Mестоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Сиднеј
  Sydney
Основан 1788
Стари имиња Нов Албион
Управа
Земја Австралија Австралија
Округ Сиднеј
Градоначалник Кловер Мор (независен)
Географија
Население
Население 4.336.374
Етнички групи Австралијци

Градот е многу добро познат по одржувањето на Летните олимписки игри во 2000 год.

Местоположбата на Сиднеј

Поврзано уреди