Фудбалска репрезентација на Гана

Фудбалската репрезентација на Гана, популарно позната и како The Black Stars (Црните Ѕвезди) е фудбалската репрезентација на Гана кој е контролиран од ганскиот фудбалски сојуз.

Гана
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)The Black Stars (Црни Ѕвезди)
СојузФСГ
СелекторСрбинот Ратомир Дујковиќ
Најмногу настапиАбеди Пеле (67)
Најдобар стрелецАбеди Пеле (33)
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Гана 5 – 3 Нигерија
(Акра, Гана; 28 мај, 1950)
Најголема победа
Малави 0 – 12 Гана
( Малави; 15 октомври, 1962)
Најлош пораз
Бразил 8 – 2 Гана
(Сан Хозе, Бразил; 27 март, 1996)
Светско првенство
Учества1 (Првпат во 2006)
Најдобар резултат-
Африкански куп на нациите
Учества15 (Првпат во 1963)
Најдобар резултатПобедници, 1956, 1956, 1978, 1982.

Познати играчи уреди

Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп
 


Шампион: Италија * 2 Франција * 3 Германија * 4 Португалија

Елиминирани во четвртфиналните натпревари: АргентинаБразилАнглијаУкраина

Елиминирани во осминафиналните натпревари: АвстралијаЕквадорГанаМексикоХоландијаШпанијаШведскаШвајцарија

Елиминирани во групи: АнголаКостарикаБрег на СКХрватскаЧешкаИранЈапонијаКорејаПарагвајПолскаСаудиска АрабијаСрбија и Црна ГораТогоТринидад и ТобагоТунисСАД