Фудбалска репрезентација на Гана

Националниот фудбалски тим на Гана, популарно позната и како The Black Stars (Црните Ѕвезди) е националниот фудбалски тим на Гана кој е контролиран од ганскиот фудбалски сојуз.

Гана
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)The Black Stars (Црни Ѕвезди)
СојузФСГ
СелекторСрбинот Ратомир Дујковиќ
Најмногу натпревариАбеди Пеле (67)
Најдобар стрелецАбеди Пеле (33)
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Гана 5 – 3 Нигерија
(Акра, Гана; 28 мај, 1950)
Најголема победа
Малави 0 – 12 Гана
( Малави; 15 октомври, 1962)
Најлош пораз
Бразил 8 – 2 Гана
(Сан Хозе, Бразил; 27 март, 1996)
Светско првенство
Учества1 (Првпат во 2006)
Најдобар резултат-
Африкански куп на нациите
Учества15 (Првпат во 1963)
Најдобар резултатПобедници, 1956, 1956, 1978, 1982.

Познати играчиУреди

Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп
Национални фудбалски тимови од Африка (CAF)

Алжир | Ангола | Бенин | Ботцвана | Брегот на Слоновата Коска | Буркина Фасо | Бурунди | Габон | Гамбија | Гана | Гвинеја | Гвинеа-Бисао | Демократска Република Конго | Египет | Екваторска Гвинеја | Еритреја | Етиопија | Замбија | Занзибар | Зимбабве Јужна Африка | Камерун | Кејп Верде | Комори | Конго | Кенија | Лесото | Либерија | Либија | Мадагаскар | Малави | Мали | Мавританија | Маурициус | Мароко | Мозамбик | Намибија | Нигер | Нигерија | Réunion | Руанда | Сао Томе и Принципе | Сенегал | Сејшели | Сиера Леоне | Сомалија | Судан | Свазиленд | Танзанија | Того | Тунис | Уганда | Централно Афричката Република | Чад | Џибутиi |
Associate member

Шампион: Италија * 2 Франција * 3 Германија * 4 Португалија

Елиминирани во четвртфиналните натпревари: АргентинаБразилАнглијаУкраина

Елиминирани во осминафиналните натпревари: АвстралијаЕквадорГанаМексикоХоландијаШпанијаШведскаШвајцарија

Елиминирани во групи: АнголаКостарикаБрег на СКХрватскаЧешкаИранЈапонијаКорејаПарагвајПолскаСаудиска АрабијаСрбија и Црна ГораТогоТринидад и ТобагоТунисСАД