Бергамо (италијански: Bergamo; ломбардски: Bèrghem; од прагерманските елементи * berg + * heim , „планинскиот дом“ [1][2] ) е град во алпскиот регион Ломбардија во северна Италија , околу 40 километри североисточно од Милано, и околу 30 километри од Швајцарија и 70 километри од алпските езера Комо и Исео (43 милји) од Гарда и Маџоре. Алпите на Бергамо ( Alpi Orobie ) започнуваат веднаш северно од градот.

Бергамо
општина
Città dei Mille
The skyline of the old fortified Upper City
The skyline of the old fortified Upper City
Знаме на БергамоГрб на Бергамо
Прекар(и): Città dei Mille ("City of the Thousand")
Map of the old walled Upper City of Bergamo
Map of the old walled Upper City of Bergamo
ЗемјаИталија
РегионЛомбардија
ПокраинаПокраина Бергамо (BG)
Управа
 • ГрадоначалникЏорџо Гори (PD)
Површина
 • Вкупна40,16 км2 (1,551 ми2)
Надм. вис.&10000000000000485000000485 м
Население (2018)
 • Вкупно121,200
 • Густина0,030/км2 (0,078/ми2)
ДемонимBergamasque
Bergamaschi (Italian)
Bergamàsch (Eastern Lombard)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.24100
Повик. бр.(+39) 035
Мреж. местоcomune.bergamo.it Уредете го ова на Википодатоците

Со население од околу 120.000 жители, Бергамо е четвртиот по големина град во Ломбардија. Бергамо е седиште на провинцијата Бергамо. Митрополитанската област Бергамо се протега надвор од административните градски граници, опфаќајќи густо урбанизирана област со малку помалку од 500.000 жители.[3] Митрополитот Бергамо е дел од пошироката метрополитенска област Милан, каде што живеат над 8 милиони луѓе.[4][5][6]

Градот Бергамо е составен од старомодно јадро, познато како Чита Алта ("Горен град"), сместено во системот на ридови , и современото проширување во рамнините подолу. Горниот град е опкружен со масивни венециски дефанзивни системи кои се светско наследство на УНЕСКО од 9 јули 2017 година.[7]

Бергамо е добро поврзан со неколку градови во Италија, благодарение на автопатот А4 кој се протега на оската помеѓу Милано, Верона и Венеција . Градот го опслужува Меѓународниот аеродром Ил Караваџо , третиот најзафатен аеродром во Италија со 12,3 милиони патници во 2017 година. Бергамо е втор најпосетен град во Ломбардија после Милано.[8][9]

На Чита Алта

Историја

уреди
  1. „L'ETIMOLOGIA DI BERGAMO“. ROSEBUD - Arts, Critique, Journalism (англиски). 2013-11-03. Посетено на 2018-08-15.
  2. „Comune di Bergamo (BG)“. www.comune.bergamo.it. Архивирано од изворникот на 2014-05-03. Посетено на 2018-08-15.
  3. „Urbanismi in Italia, 2011“ (PDF). cityrailways.it (италијански). Архивирано од изворникот (PDF) на 10 November 2011. Посетено на 4 November 2014.
  4. „OECD Territorial Review - Milan, Italy“.[мртва врска]
  5. „Архивиран примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 5 December 2008. Посетено на 2015-03-22. Competitiveness of Milan and its metropolitan area
  6. ИСТАТ Архивирано на 5 септември 2017 г.
  7. Centre, UNESCO World Heritage. „The city of Bergamo - UNESCO World Heritage Centre“. whc.unesco.org (англиски). Посетено на 2017-11-02.
  8. „RSY Lombardia-Arrivals and nights spent by guests in accommodation establishments, by type of resort and by type of establishment. Total accommodation establishments. Part III. Tourist resort. Year 2012“. asr-lombardia.it. Архивирано од изворникот на 4 November 2014. Посетено на 4 November 2014.
  9. „Lombardia, Pil più alto in Italia Bergamo disoccupazione ai minimi“ (италијански). Посетено на 2017-10-11.