Фудбалска репрезентација на Холандија

Холандија
Netherlands
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)Портокалови,
Летечките Холанѓани
СојузКХФА
КонфедерацијаУЕФА (Европа)
СелекторБерт ван Марвик
КапитенМарк ван Бомел
Најмногу натпревариЕдвин ван дер Сар (130)
Најдобар стрелецПатрик Клајверт (40)
ФИФА моментално рангирање4 (јуни 2012)
ФИФА највисоко рангирање1 (август 2011)
ФИФА најниско рангирање25 (мај 1998)
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Белгија 1 - 4 Холандија
(Антверпен, Белгија; 30 април, 1905.)
Најголема победа
Холандија 9 - 0 Норвешка
(Ротердам, Холандија; 1 ноември, 1972.)
Најлош пораз
Холандија 2 - 12 Англија (аматери)
(Хаг, Холандија; 1 април, 1907.)
Светско првенство
Учества9 (Првпат во 1934)
Најдобар резултатВице-шампиони, 1974. и 1978.
Европско фудбалско првенство
Учества8 (Првпат во 1976)
Најдобар резултатПобедници, 1988.
Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп
World Map FIFA.svg

Шампион: Италија * 2 Франција * 3 Германија * 4 Португалија

Елиминирани во четвртфиналните натпревари: АргентинаБразилАнглијаУкраина

Елиминирани во осминафиналните натпревари: АвстралијаЕквадорГанаМексикоХоландијаШпанијаШведскаШвајцарија

Елиминирани во групи: АнголаКостарикаБрег на СКХрватскаЧешкаИранЈапонијаКорејаПарагвајПолскаСаудиска АрабијаСрбија и Црна ГораТогоТринидад и ТобагоТунисСАД